Založ si blog

Čierne diery, čo to vlastne je, prečo ich pán boh vytvoril?

Tento článoček je venovaný ľuďom, ktorí chcú stráviť čas príjemnejšie než pozeraním nudných tv programov a tak trochu sa zabaviť zamyslením sa nad naším svetom, ako vlastne ten náš svet funguje.

Určite ste počuli niečo o čiernych dierach a ich nesmierne zvláštných vlastnostiach, ktoré odporujú nášmu vnímaniu sveta okolo nás. Čierna diera je teleso z ktorého úniková rýchlosť je vyššia ako je rýchlosť svetla vo vákuu. Ako vieme, rýchlosť svetla je konštantná (nemenná) a vo vákuu je 3 * 108 m/s. Ale predtým, aby sme začali vidieť do tejto veci pripomeniem, že úniková rýchlosť z našej zemeguľe je cca 11 000m/s. Ako sa to dá vypočítať? Jednoducho.  Tak poďme na to:

Kinetická energia = 1/2*m*v2 , kde m(mass) je váha telesa v kg a v(velocity) je rýchlosť tohto telesa v m/s. Potenciálna energia = G*M*m/r kde G je gravitačná konštanta rovnajúca sa  6,6*10-11m3/kg*s2 , M je váha prvého telesa(napr. Zemegule), m je váha druhého telesa(napr. tenisovej loptičky) a r je vzdialenosť od stredov týchto telies, teda od stredu Zemegule a stredu tenisovej loptičky. Ak chceme vypočítať únikovú rýchlosť tejto tenisovej loptičky, alebo akéhokoľvek telesa z našej Zeme, tak potom sa kinetická enegria = potenciálnej, čiže 1/2*m*v2=G*M*m/r, čiže po úpravách tejto rovnice dostaneme, že: v2=2*G*M/r, to jest v2=2*6.6*10-11*6*1024/ 6.4*106  a po úpravách dostaneme 11 124.2977, čo je približne 11 000m/s. Toto je úniková rýchlosť z našej materskej planéty. Môžeme si všimnúť, že čím je r menšie, tak tým je v2 väčšie. Čiže čím je polomer gule menší, tým bude musieť byť úniková rýchlosť z takejto gule väčšia. Ak teda upravíme túto rovnicu, potom r=2*G*M/v2 a keďže v je rýchlosť, a teda ak chceme vypočítať ako veľká bude naša Zem ak by sa mala stať čiernou dierou, teda telesom z ktorého úniková rýchlosť by bola väčšia ako rýchlosť svetla, tak potom môžeme napísať rovnicu, že r(polomer zeme) = 2*G*M/c2 kde c je rýchlosť svetla. Teda dosadíme za jednotlivé parametre 2*  6.6*10-11 *  6*1024 (váha zeme v kg) / 9*1016   a to nám dá približne výsledok že r našej Zeme by bol 8mm. To znamená, keby sme stlačili celú našu Zemeguľu do guličky ktorej polomer by bol približne 8mm, váha by zostala (6*1024kg), potom by sa naša planéta stala čiernou dierou.

Predstavme si, že na zem položím kameň, ktorý váži 1kg. Aká veľká gravitačná sila pôsobí na tento kameň? Vzorec už poznáme, teda F=G*M*m / r2 kde G – gravitačná konštanta, M je váha Zeme, malé m je váha kameňa a r je vzdialenosť medzi stredom Zeme a stredom kameňa. Ak dosadime do tejto rovnice všetky čísla, tak nám vyjde, že F je 9.668,čiže zhruba 10N (Newtonov).

Všimnime si, že ak v tejto rovnici r je veľmi malé číslo, potom sila F musí byť veľmi veľká. Ak by sme takýto kameň položili na zemeguľu, ktorá by bola v polomere r 8mm veľká, potom by na kameň pôsobila gravitačná sila  rovnajúca približne 0,5*1019N. Neexistuje nič na tomto svete okrem pána boha, kto by tento kameň udržal na povrchu takejto guličky. Naša zem vo veľkosti gule o polomere 8mm by sa zrútila do nekonečne malého bodu, ktorému sa hovorí singularita. Singularita je v strede guličky, ktorej polomer je 8mm a z tejto guličky žiadne teleso ani žiarenie nemôže uniknuť vďaka tak silnej gravitačnej sile tejto singularity. Povrchu tejto gule sa hovorí horizont udalostí, rádiusu zase schwarzschildov radius. (vraj prvý človek, ktorý dokázal vypočítať to, čo sme my tu už vypočítali, teda radius  akejkoľvek čiernej diery.)

Zaújmavosť je, že ak by sme videli letieť raketu, alebo nejaké teleso smerom do čiernej diery, potom by sme videli, že táto raketa ide pomalšie a pomalšie ako sa približuje k čiernej diere, dokonca by sme sa mohli divať na túto raketu nekonečne dlhý čas no i tak by sme nikdy nevideli túto raketu preletieť cez horizont udalosti, teda do vnútra čiernej diery. Pre nás by táto raketa akoby navždy zamrzla pri približovaní sa k povrchu čiernej diery, teda k horizontu udalostí. 

Sú čierne diery stále objekty? Nie nie sú, keďže čierne diery sa akoby “vyparujú” vďaka kvantovej fluktuácii. Nad zenitom udalostí vznikajú častice a aničastice a niektoré častice uniknú z gravitačného poľa čiernej diery a dostanú sa do vesmíru a tá druhá antičastica neanihiluje a tak sa dostane do čiernej diery, tým sa celková energia čiernej diery zmenší. V prípade extrémne malých čiernych dier sa tieto dokážu “vypariť” týmto spôsobom celkom rýchlo. V strede našej galaxie sa nachádza extrémne veľká čierna diera, okolo ktorej sa otáča celá naša galaxia, teda aj naša materská hviezda slnko. Táto čierna diera je tak veľká, že keby sme leteli smerom k jej horizontu udalosti, nemuseli by sme zbadať, že sme prekročili tento horizont, keďže rozdiel medzi gravitačnou silou na povrchu nášho tela a na spodu by bol taký, že by nás to nezabilo a tak by sme si možno ani nevšimli, že sme sa dostali do  takejto čiernej diery. Ale to už by sme sa museli zákonite dostať do iného sveta, kde platia úplne iné zákony ako v tom našom. Toto je ešte pre nás tajomstvo a možno pán boh nám ho raz dá vedieť.

Hlavný zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Schwarzschild_radius

MinFound Medical Systems Co. Ltd začal s vývojom 256 rezového CT snímača ľudského tela.

19.02.2017

Čínska Ľudová Republika poskytla cca 7mil Eur spoločnosti MinFound Medical Systems Co. na vývoj nového čínskeho CT snímača ľudského tela. Tento CT prístroj bude oveľa ohľaduplnejší voči viac »

Chudoba v Českej Republike.

18.02.2017

Nedávno bolo na ČT uverejnené, ako sa žije mladým ľuďom v Západných Čechách. Veľa mladých ľudí sa tam rozhoduje opustiť stredné školy a učňovské školy kôli voľným pracovným miestam viac »

Prečo verím v komunizmus.

18.02.2017

Súčasné svetové média sa pozerajú na komunizmus ako na niečo zvrhlé, zlé a zatratenia hodné. Čo to vlastne socialistický štát riadený komunistickou stranou znamená v praxi? Súčasná Čínska viac »

SaS, Richard Sulík,

Sulík vyzval špeciálneho prokurátora Kováčika, aby odstúpil

24.02.2017 13:09

Líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík vyzval špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby sa vzdal svojej funkcie.

hviezdko

Bratislava prišla o nehnuteľnosť v centre, Nesrovnal chce nájsť riešenie

24.02.2017 13:07

Podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala by sa malo nájsť iné riešenie, ako je predaj väčšinovej časti bytového domu súkromnému vlastníkovi.

velvystlanec, ukrajina, jurij muška

Ukrajinský veľvyslanec: Sme súčasťou odporu proti ruskej hrozbe

24.02.2017 13:00

"Prvoradou otázkou dneška je bezpečnosť, čo potvrdilo aj nedávne rokovanie v Bavorsku," povedal pre Pravdu nový ukrajinský veľvyslanec v SR Jurij Muška.

Mósul, iračania, irak, vojaci, policajti, polícia

Čech, ktorý chcel bojovať za Islamský štát, putuje do väzenia

24.02.2017 12:44

Na 39 mesiacov väzenia odsúdili v piatok v Plzni mladíka, ktorý chcel odísť bojovať do Sýrie na strane takzvaného Islamského štátu (IS).

stan021

Socializmus aj tak zvíťazí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 288
Celková čítanosť: 605010x
Priemerná čítanosť článkov: 2101x

Autor blogu

Odkazy