Založ si blog

GPS – GLONASS – BEIDOU

Stručný prehľad satelitných systémov, ktoré sú schopné presne určiť polohu objektov na zemeguli. Určite mnohí z vás používajú navigáciu v bežnom živote a tak je dobré trošku vedieť aké navigačné systémy v súčasnosti existujú a čo takéto systémy dokážu robiť. Doteraz sa hlavne používal systém GPS, ale už existujú a začali sa používať aj ďaľsie satelitné systémy.

GPS:

Satelitný systém používaný na celom svete. Systém zahrňuje 24 satelitov. V civilnom sektore sa používa pre určenie presnej polohy, sledovanie polohy a navigácie.

GLONASS:

Tento satelitný systém používa 24 satelitov. Od roku 2007 je prístupný verejností. V zemepisných šírkach, kde sa nachádza Rusko je presnejší ako GPS, na juhu je presnejší GPS.

BEIDOU:

V tomto čase Čínsky satelitný navigačný systém pracuje so 16 satelitmi v Ázijsko-tichomorskom regióne, ale do roku 2020 bude celý navigačný systém s 30 družicami pokrývať celú zemeguľu. Súčastný systém pracuje s presnosťou 5m, ale po vypustení a inštalovaní zvyšných satelitov bude pracovať v presnosti niekoľko cm. Tento systém bude používať aj bežná verejnosť. V roku 2020 celý svet bude môcť dostávať informácie o aktuálnej polohe a časovej informácie a ako bonus bude možnosť posielať zadarmo iným používateľom tohto systému textové správy.

Ako vyzerá také veľkomesto v Čínskej Ľudovej Republike, Guangzhou.

26.02.2017

Guangzhou ma 13.5mil. obyvateľov. Mesto sa ekonomicky prudko rozvíja vďaka svojej polohe pri Juhočínskom mori. Je to jedna z najvyspelejších častí Čínskej Ľudovej Republiky. Veľkomesto má viac »

Pár -násťročných vystúpil na najvyššiu stavbu sveta 640m nad zemou.

25.02.2017

Angela a Ivan, pár z Moskvy sa rozhodol vystúpiť na najvyššiu stavbu sveta v meste Tianjin v ČĽR. Určite ide o zaújmavosť, lebo nie je veľa dievčat, ktoré by sa dali nahovoriť na niečo viac »

Tianhe-3, superpočítač, ktorý prekoná SunwayTaihuLight.

25.02.2017

Čínska Ľudová Republika spustila vývoj superpočítača novej generácie, ktorý bude 10 x rýchlejší ako doterajší najrýchlejší superpočítač SunwayTaihuLight. Superpočítač prekoná hranicu viac »

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.

Nigéria, Boko Haram

V Nigérii oslobodili unesených nemeckých archeológov

26.02.2017 18:24

Agenti nigérijských bezpečnostných služieb oslobodili dvoch nemeckých archeológov, unesených ozbrojenými mužmi z odľahlého archeologického náleziska.

putá, väzenie, väzeň, obvinený

Sudán prepustí Čecha odsúdeného na 24 rokov za špionáž

26.02.2017 18:16

Sudánsky prezident Umar Bašír nariadil prepustenie 53-ročného českého občana Petra Jaška, ktorého v africkej krajine odsúdili na 24 rokov väzenia za špionáž.

stan021

Socializmus aj tak zvíťazí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 288
Celková čítanosť: 604052x
Priemerná čítanosť článkov: 2097x

Autor blogu

Odkazy