Založ si blog

Hrozí nám menová vojna?

Naša mena euro za posledný rok zdevalvovala oproti USD o cca 20%. V poslednom týždni čínsky juan zdevalvoval oproti doláru o zhruba 5%. Dobre si pamätáme nedávne uvoľnenie švajčiarského franku voči euru a švajčiarsky frank revalvoval a opäť boli ekonomické problémy. Prečo svetové meny dokážu v priebehu krátkeho času úplne zmeniť svoju výmennú hodnotu voči USD a voči sebe navzájom? Napríklad obchodný obrat medzi EÚ a ČĽR v minulom roku prekročil 600 miliárd euro. EÚ mala minulý rok – 2014 obchodný deficit voči ČĽR 138 miliárd euro. Ale ako vieme, tak euro zdevalvovalo o 20% a tak sa karta – čierny peter ocitol na strane čínskych firiem, keďže za svoj tovar a služby dostali doma o 20% menej juanov ako v predošlom roku. Bohužiaľ, za tým všetkým treba vidieť politickú ekonómiu. EÚ sa snažila/snaží svoju obchodnú neschopnosť vykompenzovať devalváciou meny a tak “zlacniť” svoj tovar a služby na svetových trhoch a “zdražiť” tovar a služby prichádzajúce do EÚ.

Ekonomická politika nás ovplyvňuje viac ako sme ochotní pripustiť. Peniaze sú krvou ekonomiky a tak celý systém sa musí prispôsobiť ekonomickej politike centrálnej banky. Centrálne banky, obchodné banky sa tvária, že nimi uvoľňované peniaze sú kryté atraktívnymi tovarmi a službami v danej krajine, oblasti.

Za eurá si kúpime viac atraktívneho tovaru a služieb ako povedzme za argentínske peso. V podstate je to aj pravda, keďže argentínska ekonomika nevyprodukuje toľko atraktívneho a rozmanitého tovaru a služieb ako ekonomika EÚ. Len trh a hlavne marketing určuje, čo je to vlastne atraktívny tovar a služby. Toto neurčuje  nejaký úradník/úradníci v centrálne banke. Tu je pes zakopaný. Ak bankový systém neodhadne dobre ekonomické možnosti, vynorí sa veľký problém a to v podobe obchodného deficitu a následne tlaku na hodnotu meny. Teraz by niekto mohol namietať, veď USA majú už hádam 100 rokov gigantický obchodný deficit a predsa systém neskrachuje. To je pravda, ale len čiastočne. Takýto systém musí mať mimoriadne účínný ekonomický a politický marketing. Ale pripusťme, že teda USA si to môžu dovoliť. Ale EÚ a ani ČĽR, Japonsko, Kórea si to dovoliť nemôže. Týmto článočkom nechcem nájsť “riešenie”, ale len poukázať na súčasný stav dnešného sveta, ktorý stojí a padá na ekonomickom a politickom marketingu.

Minulý rok USA armáda zhodila z lietadiel 26 171 bômb. A čo urobila Čínska Ľudová Republika?

11.01.2017

Minulý rok USA armáda zhodila vo vojnových konfliktoch 26 171 bômb v siedmich krajinách. Najviac bômb bolo zhodených na Irak, Syria. 34 bômb bolo zhodených v Jemene, 14 v Somálii a tri v Pakistane. viac »

Prečo Amerika zúfalo potrebuje Čínsku Ľudovú Republiku v obchodnej oblasti?

08.01.2017

Donald Trump ako americký prezident prehlásel, že Čína je najväčším svetovým menovým manipulátorom akého svet ešte nevidel. Podľa amerického prezidenta to je dôvod obrovského obchodného viac »

Charta 77 a hlupota slovenských oficiálnych médií. – Úvaha.

06.01.2017

Slováci si pripomínajú 40. výročie charty 77 ako boja proti komunistickému útlaku v bývalom ČSSR. Média nás ohurujú svojími názormi, teda ako to tu bolo všetko zlé a nedalo sa tu v tej viac »

Izrael rozšíril protiraketovú obranu

19.01.2017 07:26

Izrael zaradil do výzbroja systém protiraketových striel Chec 3, ktorý je schopný likvidovať medzikontinentálne balistické rakety ešte pred ich vstupom do atmosféry.

trest smrti, poprava, šibenica,

Vo Virgínii popravili vraha štvorčlennej rodiny

19.01.2017 07:18

V americkom štáte Virgínia popravili v noci na štvrtok muža odsúdeného na trest smrti za štvornásobnú vraždu, ktorú spáchal v roku 2006.

rakúsko, hranice, utečenci, migranti, migračná kríza,

Rakúsko chce kvôli pašerákom utečencov hraničné kontroly so Slovenskom

18.01.2017 22:13

Posilnenie ochrany hraníc so Slovenskom je jedným z opatrení, ktoré chcú rakúski ministri Doskozil a Sobotka predstaviť v najbližších dňoch.

Obama, Barack Obama, rozlúčkový prejav,

Trump má právo na svoju víziu, povedal Obama na poslednej tlačovke

18.01.2017 21:45, aktualizované: 22:45

Odchádzajúci prezident Barack Obama sa na svojej poslednej tlačovej konferencii v úrade zdržal príkreho hodnotenia názorov svojho nástupcu Donalda Trumpa.

stan021

Socializmus aj tak zvíťazí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 275
Celková čítanosť: 580560x
Priemerná čítanosť článkov: 2111x

Autor blogu

Odkazy