Založ si blog

Hrozí nám menová vojna?

Naša mena euro za posledný rok zdevalvovala oproti USD o cca 20%. V poslednom týždni čínsky juan zdevalvoval oproti doláru o zhruba 5%. Dobre si pamätáme nedávne uvoľnenie švajčiarského franku voči euru a švajčiarsky frank revalvoval a opäť boli ekonomické problémy. Prečo svetové meny dokážu v priebehu krátkeho času úplne zmeniť svoju výmennú hodnotu voči USD a voči sebe navzájom? Napríklad obchodný obrat medzi EÚ a ČĽR v minulom roku prekročil 600 miliárd euro. EÚ mala minulý rok – 2014 obchodný deficit voči ČĽR 138 miliárd euro. Ale ako vieme, tak euro zdevalvovalo o 20% a tak sa karta – čierny peter ocitol na strane čínskych firiem, keďže za svoj tovar a služby dostali doma o 20% menej juanov ako v predošlom roku. Bohužiaľ, za tým všetkým treba vidieť politickú ekonómiu. EÚ sa snažila/snaží svoju obchodnú neschopnosť vykompenzovať devalváciou meny a tak “zlacniť” svoj tovar a služby na svetových trhoch a “zdražiť” tovar a služby prichádzajúce do EÚ.

Ekonomická politika nás ovplyvňuje viac ako sme ochotní pripustiť. Peniaze sú krvou ekonomiky a tak celý systém sa musí prispôsobiť ekonomickej politike centrálnej banky. Centrálne banky, obchodné banky sa tvária, že nimi uvoľňované peniaze sú kryté atraktívnymi tovarmi a službami v danej krajine, oblasti.

Za eurá si kúpime viac atraktívneho tovaru a služieb ako povedzme za argentínske peso. V podstate je to aj pravda, keďže argentínska ekonomika nevyprodukuje toľko atraktívneho a rozmanitého tovaru a služieb ako ekonomika EÚ. Len trh a hlavne marketing určuje, čo je to vlastne atraktívny tovar a služby. Toto neurčuje  nejaký úradník/úradníci v centrálne banke. Tu je pes zakopaný. Ak bankový systém neodhadne dobre ekonomické možnosti, vynorí sa veľký problém a to v podobe obchodného deficitu a následne tlaku na hodnotu meny. Teraz by niekto mohol namietať, veď USA majú už hádam 100 rokov gigantický obchodný deficit a predsa systém neskrachuje. To je pravda, ale len čiastočne. Takýto systém musí mať mimoriadne účínný ekonomický a politický marketing. Ale pripusťme, že teda USA si to môžu dovoliť. Ale EÚ a ani ČĽR, Japonsko, Kórea si to dovoliť nemôže. Týmto článočkom nechcem nájsť “riešenie”, ale len poukázať na súčasný stav dnešného sveta, ktorý stojí a padá na ekonomickom a politickom marketingu.

Prečo zomiera toľko mexičanov-mukľov na hranici s USA?

23.03.2017

Za socializmu v bývalej ČSSR vraj bolo zabitých 400 ľudí na hraniciach so slobodným svetom. Je to hrozné, ale skúsme si teda niečo povedať o hranici medzi Mexikom a USA. Na tejto hranici denne viac »

Mediálna masáž prostého národa.

22.03.2017

Pozrite sa na ten graf dole. Hovorí o pocite šťastia občanov v krajinách. Napr. Japonci sú na 51. mieste. Lepšie je na tom Brazília, Uzbekistan a iné veľmi vyspelé krajiny. Toto sa hádam ani viac »

Jazero Hongjiannao zväčšuje svoju plochu. Dobrá správa pre ekológov na celom Svete.

19.03.2017

Najväčšie sladkovodné púštne jazero v Čínskej Ľudovej Republike sa začalo zväčšovať. Jeho plocha je v súčasnosti 32,94 km štvorcového a zväčšilo sa o 4,5 percenta oproti roku 2015. viac »

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump viní z neúspechu boja proti Obamacare demokratov

24.03.2017 20:57, aktualizované: 22:54

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.

stan021

Socializmus aj tak zvíťazí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 301
Celková čítanosť: 630926x
Priemerná čítanosť článkov: 2096x

Autor blogu

Odkazy