Založ si blog

Robotnícka tieda, stredná trieda existuje to ešte?

Existuje ešte niečo také ako robotnícka tieda? Niekedy v minulosti sa na školách učilo, že robotnícka trieda je vlastne trieda pracujúcich, ktorí pracujú rukami a tak si zarábajú na svoje živobytie. Ešte pred niekoľkými desaťročiami to tak možno aj bolo. Existuje to ešte aj dnes? Žijeme v období ohromných industriálnych zmien. Dnešný svet, myslím tým najvyspelejšie štáty súčasného sveta produkujú obrovské množstvo tovarov a služieb pri ktorých nie je potrebná klasická robotnícka trieda. Mnoho výrobkov sa dnes vyrába programovateľnými strojmi, ktoré nahradili robotnícku triedu. Dnešná robotnícka trieda už sa neoháňa lopatami a krompáčmi ako v nedávnej minulosti, ale pracuje vo veľmi zložitom industriálnom svete. Práca človeka bola nahradená strojmi. Kde sa vlastne všetci tí robotníci podeli? Ja sa pamätám na časy, keď vo výrobnej hale pracovali stovky robotníkov za strojmi a tak sa živili svojím pracovným výkonom. Dnes prídete do výrobnej haly a uvidíte tam len zopár ľudí, ktorí skôr dohliadajú na výrobnú prevádzku. Títo ľudia sa presunuli do nevýrobnej sféry? Azda pracujú v oblasti služieb? A ak teda pracujú v tejto oblasti, čo vlastne robia? Na toto existujú veľmi komplikované odpovede. V dnešných časoch sa pracujúca trieda tak fragmentovala, že je už veľmi ťažké určiť, kde títo ľudia dnes vlastne pracujú. Ja si osobne myslím, že klasická stredná trieda pohltila bývalú robotnícku triedu. Dnes bývalí priemyselní robotníci sú predavači, obchodní zástupcovia, finanční poradcovia, hypotekárni špecialisti a pod. Keby som mal definovať slovo robotník, tak teda slovo robotník sa odvodzuje od slova robota, robotovať. Ľudia, ktorí ráno musia, zdôrazňujem musia vstať a ísť do roboty sú vlastne robotníci dnešných časov. Je to jedno čo robia, svet, ekonomika je tak komplikovaná, že už sa nedá presne definovať čo to je tá robotnícka trieda.

Stredná trieda, to sú ľudia, ktorí nie sú tak závislí od pracovného pomeru. Ich príjmy sú z vlastnenia nejakého majetku, patentu, podielu na niečom  a pod. V skutočnosti je týchto ľudí nie veľa, snáď niekoľko percent. Politológovia definujú strednú triedu ako tú najdôležitejšiu pre vývoj spoločnosti. Myslím si, že nemajú pravdu, lebo robotníkov v spoločnosti je a vždy bude oveľa viac ako rentiérov.

Môj záver je taký, že robotnícka trieda stále existuje, ale sa tak pretransformovala, že je veľmi ťažké určit ktoré zamestania vlastne robotnícka trieda zahrňuje.

Ako vyzerá také veľkomesto v Čínskej Ľudovej Republike, Guangzhou.

26.02.2017

Guangzhou ma 13.5mil. obyvateľov. Mesto sa ekonomicky prudko rozvíja vďaka svojej polohe pri Juhočínskom mori. Je to jedna z najvyspelejších častí Čínskej Ľudovej Republiky. Veľkomesto má viac »

Pár -násťročných vystúpil na najvyššiu stavbu sveta 640m nad zemou.

25.02.2017

Angela a Ivan, pár z Moskvy sa rozhodol vystúpiť na najvyššiu stavbu sveta v meste Tianjin v ČĽR. Určite ide o zaújmavosť, lebo nie je veľa dievčat, ktoré by sa dali nahovoriť na niečo viac »

Tianhe-3, superpočítač, ktorý prekoná SunwayTaihuLight.

25.02.2017

Čínska Ľudová Republika spustila vývoj superpočítača novej generácie, ktorý bude 10 x rýchlejší ako doterajší najrýchlejší superpočítač SunwayTaihuLight. Superpočítač prekoná hranicu viac »

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.

Nigéria, Boko Haram

V Nigérii oslobodili unesených nemeckých archeológov

26.02.2017 18:24

Agenti nigérijských bezpečnostných služieb oslobodili dvoch nemeckých archeológov, unesených ozbrojenými mužmi z odľahlého archeologického náleziska.

putá, väzenie, väzeň, obvinený

Sudán prepustí Čecha odsúdeného na 24 rokov za špionáž

26.02.2017 18:16

Sudánsky prezident Umar Bašír nariadil prepustenie 53-ročného českého občana Petra Jaška, ktorého v africkej krajine odsúdili na 24 rokov väzenia za špionáž.

stan021

Socializmus aj tak zvíťazí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 288
Celková čítanosť: 603985x
Priemerná čítanosť článkov: 2097x

Autor blogu

Odkazy