Založ si blog

Robotnícka tieda, stredná trieda existuje to ešte?

Existuje ešte niečo také ako robotnícka tieda? Niekedy v minulosti sa na školách učilo, že robotnícka trieda je vlastne trieda pracujúcich, ktorí pracujú rukami a tak si zarábajú na svoje živobytie. Ešte pred niekoľkými desaťročiami to tak možno aj bolo. Existuje to ešte aj dnes? Žijeme v období ohromných industriálnych zmien. Dnešný svet, myslím tým najvyspelejšie štáty súčasného sveta produkujú obrovské množstvo tovarov a služieb pri ktorých nie je potrebná klasická robotnícka trieda. Mnoho výrobkov sa dnes vyrába programovateľnými strojmi, ktoré nahradili robotnícku triedu. Dnešná robotnícka trieda už sa neoháňa lopatami a krompáčmi ako v nedávnej minulosti, ale pracuje vo veľmi zložitom industriálnom svete. Práca človeka bola nahradená strojmi. Kde sa vlastne všetci tí robotníci podeli? Ja sa pamätám na časy, keď vo výrobnej hale pracovali stovky robotníkov za strojmi a tak sa živili svojím pracovným výkonom. Dnes prídete do výrobnej haly a uvidíte tam len zopár ľudí, ktorí skôr dohliadajú na výrobnú prevádzku. Títo ľudia sa presunuli do nevýrobnej sféry? Azda pracujú v oblasti služieb? A ak teda pracujú v tejto oblasti, čo vlastne robia? Na toto existujú veľmi komplikované odpovede. V dnešných časoch sa pracujúca trieda tak fragmentovala, že je už veľmi ťažké určiť, kde títo ľudia dnes vlastne pracujú. Ja si osobne myslím, že klasická stredná trieda pohltila bývalú robotnícku triedu. Dnes bývalí priemyselní robotníci sú predavači, obchodní zástupcovia, finanční poradcovia, hypotekárni špecialisti a pod. Keby som mal definovať slovo robotník, tak teda slovo robotník sa odvodzuje od slova robota, robotovať. Ľudia, ktorí ráno musia, zdôrazňujem musia vstať a ísť do roboty sú vlastne robotníci dnešných časov. Je to jedno čo robia, svet, ekonomika je tak komplikovaná, že už sa nedá presne definovať čo to je tá robotnícka trieda.

Stredná trieda, to sú ľudia, ktorí nie sú tak závislí od pracovného pomeru. Ich príjmy sú z vlastnenia nejakého majetku, patentu, podielu na niečom  a pod. V skutočnosti je týchto ľudí nie veľa, snáď niekoľko percent. Politológovia definujú strednú triedu ako tú najdôležitejšiu pre vývoj spoločnosti. Myslím si, že nemajú pravdu, lebo robotníkov v spoločnosti je a vždy bude oveľa viac ako rentiérov.

Môj záver je taký, že robotnícka trieda stále existuje, ale sa tak pretransformovala, že je veľmi ťažké určit ktoré zamestania vlastne robotnícka trieda zahrňuje.

Kde je najrozvinutejšia diaľničná sieť na Svete?

26.03.2017

Viete že, v Čínskej Ľudovej Republike dľžka všetkých diaľníc v súčasnosti, r.2017 je 130 200km? Je to viac ako dĺžka diaľníc v USA a Kanade dohromady. Na Slovensku je 769km diaľníc a viac »

Ktoré veľkomestá v ČĽR sú ekonomicky najaktívnejšie?

25.03.2017

V Čínskej Ľudovej Republike už existuje 12 veľkomiest ktoré minulý rok presiahli hranicu HDP 1 trilióna yuanov. Žiadna krajina, žiadny región vo svete sa tak rýchlo nerozvíja ako v súčastnosti viac »

Ako vlastne vyzerá čínsky komunizmus v praxi.

25.03.2017

Pre lepšie pochopenie čínskeho politického systému som sa rozhodol uviesť názor jedného z popredných vedcov z ČR Doc. Hrubeca Mareka, ktorý popisuje súčasný politický a ekonomický systém viac »

Slovenský zväz telesne postihnutých, ZO č. 20

30.03.2017 00:02

Organizácia telesne postihnutých s kombinovanými postihmi, sklerózou multiplex, detskou mozgovou obrnou, vrodenými a získanými postihmi.

ZO SZTP Trenčianska Teplá

29.03.2017 23:56

Sme občianske združenie Slovenského zväzu telesne postihnutých, pobočka Trenčianska Teplá.

Telovýchovná jednota Štadión Trenčín

TJ Štadión Trenčín

29.03.2017 23:51

Cieľom občianske združenia TJ Štadión Trenčín je výchova mládeže a detí. Organizujeme rôzne podujatia za účelom športovania, výchovy detí a propagácie športu.

TJ Dynamo Dolný Kubín

TJ Dynamo Dolný Kubín

29.03.2017 23:45

TJ Dynamo DK sú ľudia, ktorých baví široké spektrum športových i spoločenských aktivít a snažia sa pre takéto zmysluplné trávenie času nadchnúť aj ďalších.

stan021

Socializmus aj tak zvíťazí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 304
Celková čítanosť: 636305x
Priemerná čítanosť článkov: 2093x

Autor blogu

Odkazy