Založ si blog

August 1968, Československo a možná svetová jadrová vojna.

Takmer pred 50 rokmi do Československa prišli vojská varšavskej zmluvy. Prečo prišli sem? Môj osobný názor je, že sem museli prísť zo strategického hľadiska. Všetci veľmi dobre vieme, že v časoch kubánskej krízy v roku 1962 bol svet veľmi blízko k jadrovej katastrofe. Američania chceli zbombardovať kubánske vojenské základne a tak rozpútať vojnu. Na youtube, alebo televízii som videl rozhovor s jedným bývalým veliacim dôstojníkom armády ZSSR, kde sa jasne vyjadril, že bol pripravený okamžite použiť takzv. taktické jadrové zbrane po takomto bombardovaní, ktoré by následne urobili dostatočnú odozvu na útok zo strany USA. Ten starý pán to jasne povedal, že by ako odveta bol útok taktickými jadrovými zbraňami na územie USA. Neviem čo by nasledovalo potom, ale zrejme by skončil život na Zemeguli, teda aspoň vyššie formy života by zanikli. V roku 1968 prebiehala brutálna vojna medzi Vietnamom a USA. V tom čase boli vzťahy medzi USA a ZSSR veľmi studené a len vďaka tomu, že sa ZSSR odhodlal poslať svoje vojská na svoju západnú hranicu, teda k Nemecku sa jadrová vojna odložila na neurčito. Bolo to tým, že do ČSSR sa neskôr dostali jadrové zbrane, ktoré odstrašovali západ od porušenia vojenského nárazníkového pásma na záp. hranici, ktorá prebiehala od hranice medzi NSR a NDR, ČSSR, Maďarskom a Juhosláviou. ZSSR  si takto zakryl túto nebezpečnú hranicu a mohol sa pripraviť na vojenkú odpoveď, čo sa týkalo prebiehajúcej  vietnamskej vojny. Podľa mňa v privom rade to bola práve táto vojna vedená USA voči Vietnamu ktorá spôsobila vysokú nervozitu v tom čase u generality vojsk ZSSR. Asi sa obávali, že situácia v ČSSR sa môže vymknúť kontrole a to si nemohli jednoducho dovoliť. Možno sa mýlim a všetko píšem zle, ale ja to tak vidím, že toto spôsobilo augustový príchod vojsk do ČSSR. ZSSR ale neporušil žiadnu medzinárodnú dohodu, keďže povojnové usporiadanie Európy bolo dohodnuté a podpísané svetovými veľmocami a to VB, Francúzkom, USA a ZSSR.

Z tohto dôvodu si myslím, že príchod vojsk ZSSR týmto zachránil civilizáciu pred katastrofou, ktorá by vznikla, keby sa veci vyvíjali ináč. Podľa mňa to bola vysoká nervozita vo vojenských kruhoch ZSSR, ktorá spôsobila august 1968. Podľa mňa to bolo tak. Rád by som si vypočul názor verejnosti na toto obdobie, či ozaj to bolo nutné alebo nie.

Katka Knechtová&Paľko Haberovie zo Superstar 2018 by mali vidieť toto vystúpenie.

23.05.2018

V televízií prebieha súťaž Superstar 2018 a je sa na čo pozerať. Na Slovensku máme naozaj talentovaných spevákov a speváčky. Anetka, Karmen a Jakubko sú dobrí a verím, že to dotiahnu ďaleko. viac »

Prvý prototyp superpočítača s výkonom miliardu miliárd flopov na svete, Tianhe-3.

22.05.2018

Na 2. svetovom kongrese umelej inteligencie, ktorý sa koná v súčasnosti v Tianjine v Čínskej Ľudovej rep. vedci ukázali prototyp superpočítača Tianhe-3, ktorý presiahne výkon 1018 flopov. viac »

Tomografia pozitrónovou emisiou. Bude mať Slovensko takéto lekárske prístroje?

13.05.2018

Tomografia pozitrónovou emisiou. (PET) V Čínskej Ľudovej rep. skúšajú technické testy ich vyvinutého tomografického pozitrónového snímača. Podľa vývojárov tohto zdravotníckeho zariadenia viac »

UKRAINE-CRISIS/MH17

Let MH17 stále lieta - v politikárčení

26.05.2018 11:30

"Prestaňte klamať a vysvetlite úlohu, ktorú ste zohrali v zostrelení boeingu nad Donbasom," obsahuje dokument adresovaný Rusku od USA v reakcii na najnovšie zistenia.

salmán

Saudi dali Nemcov na čiernu listinu, nedajú im štátne zakázky

26.05.2018 11:03

Saudský korunný princ, nespokojný s politikou Nemecka na Blízkom východe, nariadil, aby nemecké spoločnosti už nezískali od vlády žiadny kontrakt.

putin, macron

Macron chce mať Rusko v Európe

26.05.2018 11:00

Oslovoval Putina "drahý Vladimir" a tykal mu. Šéf Kremľa francúzskemu prezidentovi dôsledne vykal, ale vo svojom rodnom meste pripravil Macronovi vrelé prijatie.

Melania Trump

Melania sa má po operácii skvele, tvrdí Trump

26.05.2018 10:31

Takzvanú embolizáciu podstúpila Trumpová minulý pondelok vo Walter Reed National Military Medical Center pri Washingtone.

stan021

Socializmus aj tak zvíťazí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 331
Celková čítanosť: 710582x
Priemerná čítanosť článkov: 2147x

Autor blogu

Odkazy