Založ si blog

August 1968, Československo a možná svetová jadrová vojna.

Takmer pred 50 rokmi do Československa prišli vojská varšavskej zmluvy. Prečo prišli sem? Môj osobný názor je, že sem museli prísť zo strategického hľadiska. Všetci veľmi dobre vieme, že v časoch kubánskej krízy v roku 1962 bol svet veľmi blízko k jadrovej katastrofe. Američania chceli zbombardovať kubánske vojenské základne a tak rozpútať vojnu. Na youtube, alebo televízii som videl rozhovor s jedným bývalým veliacim dôstojníkom armády ZSSR, kde sa jasne vyjadril, že bol pripravený okamžite použiť takzv. taktické jadrové zbrane po takomto bombardovaní, ktoré by následne urobili dostatočnú odozvu na útok zo strany USA. Ten starý pán to jasne povedal, že by ako odveta bol útok taktickými jadrovými zbraňami na územie USA. Neviem čo by nasledovalo potom, ale zrejme by skončil život na Zemeguli, teda aspoň vyššie formy života by zanikli. V roku 1968 prebiehala brutálna vojna medzi Vietnamom a USA. V tom čase boli vzťahy medzi USA a ZSSR veľmi studené a len vďaka tomu, že sa ZSSR odhodlal poslať svoje vojská na svoju západnú hranicu, teda k Nemecku sa jadrová vojna odložila na neurčito. Bolo to tým, že do ČSSR sa neskôr dostali jadrové zbrane, ktoré odstrašovali západ od porušenia vojenského nárazníkového pásma na záp. hranici, ktorá prebiehala od hranice medzi NSR a NDR, ČSSR, Maďarskom a Juhosláviou. ZSSR  si takto zakryl túto nebezpečnú hranicu a mohol sa pripraviť na vojenkú odpoveď, čo sa týkalo prebiehajúcej  vietnamskej vojny. Podľa mňa v privom rade to bola práve táto vojna vedená USA voči Vietnamu ktorá spôsobila vysokú nervozitu v tom čase u generality vojsk ZSSR. Asi sa obávali, že situácia v ČSSR sa môže vymknúť kontrole a to si nemohli jednoducho dovoliť. Možno sa mýlim a všetko píšem zle, ale ja to tak vidím, že toto spôsobilo augustový príchod vojsk do ČSSR. ZSSR ale neporušil žiadnu medzinárodnú dohodu, keďže povojnové usporiadanie Európy bolo dohodnuté a podpísané svetovými veľmocami a to VB, Francúzkom, USA a ZSSR.

Z tohto dôvodu si myslím, že príchod vojsk ZSSR týmto zachránil civilizáciu pred katastrofou, ktorá by vznikla, keby sa veci vyvíjali ináč. Podľa mňa to bola vysoká nervozita vo vojenských kruhoch ZSSR, ktorá spôsobila august 1968. Podľa mňa to bolo tak. Rád by som si vypočul názor verejnosti na toto obdobie, či ozaj to bolo nutné alebo nie.

Platby mobilom v ČĽR od 1. 1. 2017 do 31. 1. 2017 dosiahli rekordných 81 bil. juanov.

19.02.2018

V Čínskej Ľudovej republike sa za prvých 10 mesiacov v minulom roku uskutočnili platby mobilom v hodnote 81bilionov juanov čo je asi 10 500 miliard euro. Občania v ČĽR si na platbu cez mobil tak viac »

Čína ukázala američanom, že sa musia ešte veľa učiť v roku 2017

18.02.2018

Čínska Ľudová republika za minulý rok mala obchodný prebytok 376 miliard USD v obchode s USA. Čínsky tovar je najkvalitnejší na svete, keďže američania si ho minulý rok kúpili za rekordných viac »

Extrémna chudoba v Nemecku v dnešných časoch.

16.02.2018

Všetci na Slovensku si myslíme, že v Nemecku sa žije dobre, dokonca je to raj na zemi. Ale skutočnosť je iná. Pozrite si toto oficiálne video z nemeckej stanice DW - Deutsche Welle a urobte si viac »

Rumunsko, protesty,

Rumunský minister vyzval na odvolanie hlavnej protikorupčnej prokurátorky

22.02.2018 22:24

Rumunský minister spravodlivosti Tudorel Toader vyzval vo štvrtok na odvolanie hlavnej protikorupčnej prokurátorky Laury Codrutovej Kövesiovej z funkcie.

Trump

Trump podporil zvýšenie minimálneho veku pre ďalšie typy zbraní na 21 rokov

22.02.2018 22:20

Trump vo štvrtok skoro ráno na Twitteri napísal, že je tým najdôraznejším zástancom kontroly strelných zbraní.

Amerika, americká zástava, vlajka, USA

Auto naplnené kanistrami narazilo do nemocnice

22.02.2018 22:16

Zranenie utrpel len vodič.

politika vývoj nezamestnanosť TK Richter

Minister Richter ocenil 26 osobností z rezortu práce

22.02.2018 21:54

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer) odovzdal vo štvrtok, počas slávnostného podujatia, rezortné ocenenia 26 osobnostiam z celého Slovenska.

stan021

Socializmus aj tak zvíťazí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 307
Celková čítanosť: 641761x
Priemerná čítanosť článkov: 2090x

Autor blogu

Odkazy