Založ si blog

August 1968, Československo a možná svetová jadrová vojna.

Takmer pred 50 rokmi do Československa prišli vojská varšavskej zmluvy. Prečo prišli sem? Môj osobný názor je, že sem museli prísť zo strategického hľadiska. Všetci veľmi dobre vieme, že v časoch kubánskej krízy v roku 1962 bol svet veľmi blízko k jadrovej katastrofe. Američania chceli zbombardovať kubánske vojenské základne a tak rozpútať vojnu. Na youtube, alebo televízii som videl rozhovor s jedným bývalým veliacim dôstojníkom armády ZSSR, kde sa jasne vyjadril, že bol pripravený okamžite použiť takzv. taktické jadrové zbrane po takomto bombardovaní, ktoré by následne urobili dostatočnú odozvu na útok zo strany USA. Ten starý pán to jasne povedal, že by ako odveta bol útok taktickými jadrovými zbraňami na územie USA. Neviem čo by nasledovalo potom, ale zrejme by skončil život na Zemeguli, teda aspoň vyššie formy života by zanikli. V roku 1968 prebiehala brutálna vojna medzi Vietnamom a USA. V tom čase boli vzťahy medzi USA a ZSSR veľmi studené a len vďaka tomu, že sa ZSSR odhodlal poslať svoje vojská na svoju západnú hranicu, teda k Nemecku sa jadrová vojna odložila na neurčito. Bolo to tým, že do ČSSR sa neskôr dostali jadrové zbrane, ktoré odstrašovali západ od porušenia vojenského nárazníkového pásma na záp. hranici, ktorá prebiehala od hranice medzi NSR a NDR, ČSSR, Maďarskom a Juhosláviou. ZSSR  si takto zakryl túto nebezpečnú hranicu a mohol sa pripraviť na vojenkú odpoveď, čo sa týkalo prebiehajúcej  vietnamskej vojny. Podľa mňa v privom rade to bola práve táto vojna vedená USA voči Vietnamu ktorá spôsobila vysokú nervozitu v tom čase u generality vojsk ZSSR. Asi sa obávali, že situácia v ČSSR sa môže vymknúť kontrole a to si nemohli jednoducho dovoliť. Možno sa mýlim a všetko píšem zle, ale ja to tak vidím, že toto spôsobilo augustový príchod vojsk do ČSSR. ZSSR ale neporušil žiadnu medzinárodnú dohodu, keďže povojnové usporiadanie Európy bolo dohodnuté a podpísané svetovými veľmocami a to VB, Francúzkom, USA a ZSSR.

Z tohto dôvodu si myslím, že príchod vojsk ZSSR týmto zachránil civilizáciu pred katastrofou, ktorá by vznikla, keby sa veci vyvíjali ináč. Podľa mňa to bola vysoká nervozita vo vojenských kruhoch ZSSR, ktorá spôsobila august 1968. Podľa mňa to bolo tak. Rád by som si vypočul názor verejnosti na toto obdobie, či ozaj to bolo nutné alebo nie.

Ako pomáha ČĽR chudobným krajinám v oblasti zdravotníctva.

19.11.2017

Málokto na Slovensku vie, že Čínska Ľudová republika poskytuje svoje zdravotné námorné lode rozvojovým krajinám, ktoré nemajú financie na nákup veľmi drahých lekárskych prístrojov a zariadeni. viac »

17. November 1989 a smrť súdruhov Žifčáka a Šmída.

18.11.2017

Oslávili sme 28 rokov od puču v ktorom definitívne padol socializmus. Včera na toto výročie nám porozprávali rozprávky ako to celé prebiehalo. Rozprávky o študentoch, ktorí zvrhli prehnitý viac »

USA predávajú do sveta zbrane a Čína predáva ultramoderné lekárske prístroje.

17.11.2017

USA ako svetová veľmoc sa realizujú na svetovom trhu hlavne ako vývozca vojenskej techniky, čiže techniky na zabíjanie ľudí. Čínska Ľudová Republika vyváža do rozvojových krajín aj ultramoderné viac »

vojak, kldr, korea

Podľa OSN KĽDR prenasledovaním dezertéra porušila prímerie

22.11.2017 08:08

Zdravotný stav severokórejského vojaka, ktorý utrpel najmenej päť strelných zranení, sa výrazne zlepšil.

Keňa, Šabab

USA pri leteckom útoku v Somálsku zabili viac ako stovku radikálov

22.11.2017 07:48

Hovorca islamistov podľa agentúry Reuters útok poprel s tým, že ide o obyčajnú propagandu.

plyn, oheň, sporák

Poliaci podpísali kontrakt na dovoz plynu z USA, plyn z Ruska už nechcú

22.11.2017 07:34

Poľský štátny plynárenský podnik PGNiG podpísal prvý strednodobý kontrakt na dodávku skvapalneného zemného plynu (LNG) zo Spojených štátov.

hariri

Harírí je späť vo vlasti, prvé kroky smerovali k hrobu otca

22.11.2017 07:27

Libanonský premiér sa v stredu zrejme zúčastní na oslavách Dňa nezávislosti v hlavom meste.

stan021

Socializmus aj tak zvíťazí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 278
Celková čítanosť: 572620x
Priemerná čítanosť článkov: 2060x

Autor blogu

Odkazy