Založ si blog

August 1968, Československo a možná svetová jadrová vojna.

Takmer pred 50 rokmi do Československa prišli vojská varšavskej zmluvy. Prečo prišli sem? Môj osobný názor je, že sem museli prísť zo strategického hľadiska. Všetci veľmi dobre vieme, že v časoch kubánskej krízy v roku 1962 bol svet veľmi blízko k jadrovej katastrofe. Američania chceli zbombardovať kubánske vojenské základne a tak rozpútať vojnu. Na youtube, alebo televízii som videl rozhovor s jedným bývalým veliacim dôstojníkom armády ZSSR, kde sa jasne vyjadril, že bol pripravený okamžite použiť takzv. taktické jadrové zbrane po takomto bombardovaní, ktoré by následne urobili dostatočnú odozvu na útok zo strany USA. Ten starý pán to jasne povedal, že by ako odveta bol útok taktickými jadrovými zbraňami na územie USA. Neviem čo by nasledovalo potom, ale zrejme by skončil život na Zemeguli, teda aspoň vyššie formy života by zanikli. V roku 1968 prebiehala brutálna vojna medzi Vietnamom a USA. V tom čase boli vzťahy medzi USA a ZSSR veľmi studené a len vďaka tomu, že sa ZSSR odhodlal poslať svoje vojská na svoju západnú hranicu, teda k Nemecku sa jadrová vojna odložila na neurčito. Bolo to tým, že do ČSSR sa neskôr dostali jadrové zbrane, ktoré odstrašovali západ od porušenia vojenského nárazníkového pásma na záp. hranici, ktorá prebiehala od hranice medzi NSR a NDR, ČSSR, Maďarskom a Juhosláviou. ZSSR  si takto zakryl túto nebezpečnú hranicu a mohol sa pripraviť na vojenkú odpoveď, čo sa týkalo prebiehajúcej  vietnamskej vojny. Podľa mňa v privom rade to bola práve táto vojna vedená USA voči Vietnamu ktorá spôsobila vysokú nervozitu v tom čase u generality vojsk ZSSR. Asi sa obávali, že situácia v ČSSR sa môže vymknúť kontrole a to si nemohli jednoducho dovoliť. Možno sa mýlim a všetko píšem zle, ale ja to tak vidím, že toto spôsobilo augustový príchod vojsk do ČSSR. ZSSR ale neporušil žiadnu medzinárodnú dohodu, keďže povojnové usporiadanie Európy bolo dohodnuté a podpísané svetovými veľmocami a to VB, Francúzkom, USA a ZSSR.

Z tohto dôvodu si myslím, že príchod vojsk ZSSR týmto zachránil civilizáciu pred katastrofou, ktorá by vznikla, keby sa veci vyvíjali ináč. Podľa mňa to bola vysoká nervozita vo vojenských kruhoch ZSSR, ktorá spôsobila august 1968. Podľa mňa to bolo tak. Rád by som si vypočul názor verejnosti na toto obdobie, či ozaj to bolo nutné alebo nie.

Čínska Ľudová rep. pošle sondu na Mesiac tento rok.

15.08.2018

Čoskoro Čínska Ľudová rep. pošle sondu na Mesiac. Chang'e-4 bude mať 6 kolies, dva slnečné panely, rozmery sondy sú 1,5m x 1m a výška sondy je 1,1m. Sonda bude vybavená panoramatickou kamerou, viac »

Ekonomické výsledky za 1. polrok 2018 v Číne.

12.08.2018

Podľa dostupných údajov za prvý polrok tohto roku sa v Čínskej Ľudovej rep. vyrobilo 3195 miliard kWh elektrickej energie. Z toho vodné elektrárne vyrobili 14,5 %, veterná energia 5,4% a slnečná viac »

Kapitalizmus a HDP, inflácia je jadrom kapitalizmu, jeho ekonomiky.

11.08.2018

Len nedávno sa v médiach hovorilo o zvýšení cien bytov na Slovensku. Teda že priemerný robotnícky dvojizbový panelákový byt v Petržalke stojí cca 120 000 euro. Takáto cena sa berie v súčasnosti viac »

Čína, besnota, vakcína, lieky

V Číne pre škandál s vakcínami odvolali niekoľkých funkcionárov

16.08.2018 17:55

Zatiaľ sa neobjavili správy o ujmách na zdraví, ale úrady zhabali vakcíny a pozastavili ich výrobu.

Denisa saková, ministerka vnútra SR

Iniciatíva Chceme veriť sa so Sakovou na zmenách zákona o PZ nedohodla

16.08.2018 17:32

Predložená novela podľa iniciatívy neprináša zmeny, ktoré by viedli k skutočnému odpolitizovaniu polície a zvýšeniu jej dôveryhodnosti

Samsung, Voderady

Žiga ponúkol Samsungu možnosť investovať v slabých regiónoch Slovenska

16.08.2018 17:00

Vláde záleží na tom, aby sa Samsung na Slovensku rozvíjal a investoval najmä do zvyšovania pridanej hodnoty, uviedol minister Žiga pri návšteve firmy.

mzv, ministerstvo zahraničných vecí

Rezort diplomacie si predvolal ruského diplomata, odmieta zasahovanie do vnútorných záležitostí SR

16.08.2018 16:46

Témou rozhovoru boli vyhlásenia Úradu pridelenca obrany Ruskej federácie na sociálnej sieti o správe Vysokého komisára OSN pre ľudské práva.

stan021

Socializmus aj tak zvíťazí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 349
Celková čítanosť: 759102x
Priemerná čítanosť článkov: 2175x

Autor blogu

Odkazy