Aké sú reálne výnosy z druhého dôchodkového piliera?
Viac ako pred rokom som tu uviedol blog, v ktorom som poukazoval na výnosnosť amerického privátneho dôchodkového systému medzi rokmi 1999 – 2010. Tie výnosy by mali byť jednou veľkou výstrahou pre investorov v druhom dôchodkovom pilieri. Po kolapse druhého dôchodkového piliera v Maďarsku, Česku a Poľsku by Slovensko malo naozaj zvážiť či druhý pilier jednoducho zrusiť, alebo nájsť nejaké iné riešenie. Podľa môjho názoru je druhý dôchodkový pilier obyčajná zlodejina. Programový výber peňazí z dôchodkových účtov bola jedna veľká lož na ktorú sa dali navábiť budúci švajciarski dôchodcovia. Tých klamstiev a poloprávd tam bolo oveľa viac.
Pre celkové posúdenie druhého dôchodkového piliera ako v porovnaní s americkou 401-tkou Vám dávam k dispozícii nasledujúci link:
http://stan021.blog.pravda.sk/files/2013/05/Table401.png
27.07.2025
Prečo by ste mali vyskúšať Linux? Na Slovensku väčšina používateľov počítačov siaha po operačnom systéme Windows alebo macOS. Je to škoda, pretože Linux je moderný, bezpečný a veľmi prispôsobiteľný operačný systém, ktorý má čo ponúknuť aj bežnému používateľovi. Sloboda a súkromie Linux vás nesleduje. Na rozdiel od Windowsu, ktorý zhromažďuje množstvo [...]
26.07.2025
Druhý dôchodkový pilier je najväčšou ekonomickou udalosťou novodobého Slovenska. Je to naozaj zisk z rozumu? Aké sú reálne príjmi dôchodcov, ktorý dostávajú dôchodok z 2. piliera v súčasnosti? Oplatí sa druhý dôchodkový pilier pre bežného občana? Vláda SR by mohla na tieto otázky zodpovedať a možno by sme boli nemilo prekvapení. Video:
24.07.2025
Je tomu už 60 rokov, čo sa objavil pevný disk IBM 2311 Direct Access Storage Device. V roku 1965 mali hard disky výrazne menšiu kapacitu než dnes – a boli aj fyzicky obrovské. IBM 2311, ktorý bol typickým zástupcom tejto éry, vážil vyše 60 kilogramov a poskytoval kapacitu len 7,25 MB – čo dnes zaberie pár sekúnd Full HD videa. Od milimetrov k nanometrom Pevné disky [...]
Celá debata | RSS tejto debaty