Obchodný deficit USA voči ČĽR, roky 2000 -2014

Ako sa vyvíjal vzájomný obchod USA s Čínskou Ľudovou rep. medzi rokmi 2000 -2014 ukazuje graf. ČĽR sa stala najvýznamnejším obchodným partnerom USA a USA sa stali najväčším odberateľom čínskych výrobkov. USA sa snažia o vyrovnanú obchodnú bilanciu, ale bohužial nemajú dostatok atraktívneho tovaru pre čínskych obchodníkov. ČĽR začala vo veľkom nakupovať suroviny hlavne v Austrálii s ktorou onedlho podpíšu takzv. Free Trade Agreement, čo ešte viac sťaží američanom vývoz ich výrobkov do ČĽR. Obchodný deficit dosahuje gigantické rozmery a američania budú musieť skôr alebo neskôr začať vyrábať atraktívnejšie tovary a poskytovať lepšie služby ako doteraz, ak chcú eliminovať tento trend. Najväčším šťastím pre ameriku je funkcia takzv. petrodoláru, mena za ktorú sa nakupuje ropa a plyn na svetových trhoch.
13.08.2025
Neoliberálna a neoklasická ekonómia dominovala v politike Spojeného Kráľovstva viac ako 45 rokov. Tento ekonomický smer nás sklamal. Modely neoliberálnej a neoklasickej ekonómie sa opierajú o absurdné predpoklady o ľudskom správaní, trhoch a vláde. V tomto videu sa rozoberá ich falošná logika, prečo takáto ekonómia zlyháva a ako sa dá voči politikom, ktorí obhajujú [...]
12.08.2025
Odhaduje sa, že v súčasnosti je ekonomika Čínskej ľudovej republiky 3 x väčšia ako americká. Podľa amerických výpočtov sa HDP prepočítava cez USD. V skutočnosti ale reálna cena tovarov a služieb je v týchto krajinách iná. Veľmi dobre o čom to celé je, vysvetľuje toto video:
11.08.2025
Plánované rokovanie prezidentov USA a Ruskej federácie na americkom území, ktoré sa uskutoční tento mesiac, by malo prispieť k vyriešeniu špeciálnej vojenskej operácie, ktorú RF vedie od roku 2022. Je však škoda, že sa na tomto summite nebudú riešiť ďalšie dlhotrvajúce konflikty, ktoré destabilizujú svetový mier. Medzi ne patrí izraelsko-palestínsky konflikt, trvajúci [...]
Nekonvertibilní peníze tiskou všichni.... ...
cina je na obchode s usa velmin zavisla ...
to sa amíkom žije, keď im stačí ...
Celá debata | RSS tejto debaty