Integrovaný obvod s architektúrou ľudského mozgu.

IO-BRAIN

Ľudský mozog je najkomplikovanejší počítač. Skupina čínskych vedcov vyvinula integrovaný obvod (ďalej IO), ktorý pracuje podobne ako ľudský mozog. IO spracuje informácie simuláciou neurónovej siete v ľudskom mozgu v ktorej neuróny sú poprepájané synapsiami. IO je osadený 2 048 neurónmi a 4 194 304 synapsiami, dve základné jednotky z ktorých sa skladá ľudský mozog. S týmito IO počítač môže spracovávať informácie oveľa efektívnejšie. Počítač môže spracovať aj informáciu, ktorej výsledok nie je jednoznačný. V tomto prípade bežné IO zlyhávajú. Napríklad pomocou tejto technológie sa dajú rozoznať čísla písané rôznymi ľudmi, rozlíšiť obraz z množstva podobných obrazov, hýbať objektami na obrazovke pomocou signálov mozgu človeka. Takéto IO sa dajú použiť v robotike, inteligentných HW systémoch, rozhraniach stroj, človek. Tieto technológie sa raz určite presadia v praxi.

Venezuela má právo predávať ropu komu chce.

23.01.2026

Venezuela je suverénna krajina a má právo samostatne si vyberať svojich partnerov pre spoluprácu, povedal v piatok hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Guo Jiakun, keď bol požiadaný o komentár k tvrdeniu amerického predstaviteľa zo štvrtka, že americká vláda umožní Číne nakupovať venezuelskú ropu, ale nie za „podhodnotené“ ceny, za ktoré sa ropa [...]

Ukrajina nechce prevziať padlých vojakov.

18.01.2026

Ukrajina nechce prevziať mŕtve telá vojakov, ktorý padli v boji. Ide o viac ako 6 000 padlých ukrajinských vojakov. Ukrajinci dokonca nechcú prevziať svojich zranených a chorých vojakov. Video:

Grónčania nechcú zlaté papierové doláre.

17.01.2026

Americký prezident Donald Trump sľúbil občanom Grónska, že keď budú súhlasiť s pripojením k USA, tak každý jeden dostane zlaté papierové doláre a to vo výške 100 000. Ale títo ľudia nechcú zlaté papierové doláre, a dokonca ani občianstvo USA, ktoré by po pripojení automaticky dostali. Veď predsa v USA sa bežní ľudia majú dobre a zarábajú zlaté papierové [...]

Kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel

Trump pohrozil dodatočnými clami krajinám, ktoré budú predávať ropu Kube. Tá to označila ropy za akt agresie

30.01.2026 06:20

Washington stupňuje svoju kampaň proti tejto komunistickej krajine a vyvíja v tomto smere tlak najmä na Mexiko.

Tomáš Taraba, Ide o pravdu

Taraba v Ide o pravdu: Ľudí v Málinci extrémne odškodníme, budú z nich milionári. Do Republiky nepôjdem, vystupujú ako opozícia

30.01.2026 06:00

Málinec vznikol preto, aby tam bola prečerpávacia vodná elektráreň. To Slovensko vedelo už pred tridsiatimi rokmi, uviedol vicepremiér Tomáš Taraba.

Michal Bartek a Zuzana Mesterová

„Obžalovaný Gašpar áno, rolák nie.“ Mesterová: Zavediete aj Spartakiádu? Keď ste doňho zamilovaná, choďte na kávu, zaútočil Bartek

30.01.2026 06:00

Novela rokovacieho poriadku Národnej rady vyvolala ostrú výmenu názorov nielen v parlamente, ale aj v relácii ta3 Král na ťahu.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,056
Celková čítanosť: 3576860x
Priemerná čítanosť článkov: 3387x

Autor blogu

Archív

Odkazy