Prvá elektrifikovaná železničná trať v Afrike bola spustená do prevádzky.

Tento mesiac sa zapíše do histórie afrického kontinentu. Vôbec po prvý krát v histórii sa v Afrike spustila do prevádzky prvá železničná elektrifikovaná trať.  Ide o železničnú trať medzi mestami Adis Ababa – Djibouti o dĺžke 752km. Túto trať vybudovala Čínska Ľudová Republika ako ekonomickú pomoc tomuto veľmi chudobnému regiónu Afriky. Počas výstavby tejto trate sa zamestnalo 20 000 miestných pracovníkov. Podľa čínskych odborníkov, ekonomický rozvoj Afriky nebude možný bez kvalitnej dopravnej infraštruktúry.

 

Linux – elegantný operačný systém pre každého.

17.09.2025

Linux má fascinujúcu históriu. Prvýkrát sa objavil v roku 1991 – vtedy bol vlastne len jadro (kernel), ktoré riadilo hardvér počítača. Dnes je Linux stále jadro, ale omnoho prepracovanejšie, dômyselnejšie a flexibilnejšie, prispôsobené modernému hardvéru. Kernel sa neustále vyvíja – približne každé tri mesiace vychádza nová verzia s vylepšeniami, opravami a lepšou [...]

Čína začala vyšetrovať dovoz amerických integrovaných obvodov, ochrana vlastných výrobcov.

14.09.2025

Dumpingová marža určitých simulačných čipov pochádzajúcich z USA a vyvážaných do Číny prekročila 300 percent, vyplýva z dokumentov k žiadosti predložených Asociáciou polovodičového priemyslu Jiangsu, ktoré tiež ukázali, že ceny týchto produktov naďalej prudko klesali, keďže ministerstvo obchodu v sobotu spustilo dve vyšetrovania amerických čipových produktov a [...]

Nemecko je v zlom ekonomickom stave.

10.09.2025

Pevne verím, že nemeckí dôchodcovia nebudú musieť nastúpiť do povinnej práce ako sa hovorí v tomto priloženom videu. Arbeit macht frei, sa hádam len neobjavý ako heslo na pracovných táboroch v Nemecku, teda ak niečo také vznikne. Sociálny štát sa v súčasnosti v Nemecku rúti do priepasti. Nemecko sa už ekonomicky nedokáže postaviť na nohy. Američania im predali [...]

mh17

Rusko na súde OSN napadlo rozhodnutie o účasti na zostrelení letu MH17

18.09.2025 23:10

Let MH17 podľa predchádzajúceho rozsudku holandského súdu zasiahla v júli 2014 raketa z ruského odpaľovacieho systému BUK.

Trump

USA vetovali výzvu BR OSN na prímerie v Gaze a prepustenie rukojemníkov

18.09.2025 22:40

USA tak svoje právo veta uplatnili v BR OSN už po šiestykrát v súvislosti s takmer dvojročnou vojnou v Pásme Gazy

mimoriadne1, mim1, zemetrasenie, seizmograf

Ruský Ďaleký východ postihlo ďalšie silné zemetrasenie, varovali pred cunami

18.09.2025 22:13

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo 128 kilometrov východne od mesta Petropavlovsk-Kamčatskij a v hĺbke 10 kilometrov.

Francúzsko / polícia /

Polícia vo Francúzsku zastrelila muža, ktorý sa v okolí škôlky pohyboval s mačetou

18.09.2025 21:02

Muž neuposlúchol výzvy polície a s mačetou s ostrím dlhým niekoľko desiatok centimetrov sa približoval k jej príslušníkom.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,000
Celková čítanosť: 3350744x
Priemerná čítanosť článkov: 3351x

Autor blogu

Archív

Odkazy