Prečo slováci jedia tak nekvalitné potraviny?

Premiér SR sa sťažuje, že v obchodných reťazcoch nadnárodné spoločnosti ponúkajú tovar nižšej kvality ako je ten istý tovar ponúkaný v Západnej Európe. Teda obal a názov tovaru sú rovnaké, ale obsah v obale je rozdielny v neprospech slovenského spotrebiteľa. V prvom rade si spotrebiteľ musí prečítať dáta na obale výrobku, aby vedel z čoho sa ten výrobok skladá. To je prvá chyba spotrebiteľa. Druhou chybou ktorú zavinil štát, je že sa zrušili kedysi platné ČSN, ktoré zaručovali spotrebiteľovi kvalitu. Československá Štátna Norma presne určovala, čo ktorý výrobok musí obsahovať, teda z čoho sa musí skladať. Nebolo možné napr. kúpiť maslo vyrobené z ropy. Maslo muselo byť vyrobené z mlieka. Mäsové výrobky museli obsahovať len také látky, ktoré dovoľovala ČSN. Nemohli ste kúpiť klobásky, kde namiesto mäsa máte sóju alebo separát, takzv. chemické esencie, ktoré nahradzujú chuť a vôňu skutočného mäsa. V závodných jedálňach, reštauráciach, hoteloch a pod. sa mohli podávať len jedlá, ktoré boli vyrobené z výrobkov ktorých kvalitu zabezpečovala ČSN. Dnešný trh je plný výrobkov, ktoré by za čias socializmu vôbec nemohli ísť do predaja, keďže by nesplňovali prísne vtedy platiace normy ČSN. Dnes nie je žiadny problém vyrobiť syr, margarín a pod. z ropy, pritom bežný človek nevie zistiť z čoho bol ten ktorý výrobok  naozaj vyrobený. Potravinárska chémia dnes dokáže zázraky a tak zákazník nemá šancu voči praktikám dnešných výrobcov a predajcov.

Bohužiaľ tieto problémy európska komisia nevyrieši kôli p. Ficovi. Ľudia si musia dávať veľký pozor, čo vlastne nakupujú a jedia.

Konečne Amerika prišla s dobrým návrhom na ukončenie vojny.

21.11.2025

Donald Trump dospel k názoru, že ďalšie vojenské a politické podporovanie Ukrajiny nemá perspektívu, a preto nedávno predniesol návrh na ukončenie vojny. Tento plán predstavuje kompromis, ktorý by mohol byť prijateľný pre obe strany – pre Rusko aj Ukrajinu. Ako garant takejto dohody by mohla byť aj Čínska ľudová republika. Dôsledná implementácia takejto medzinárodne [...]

Prečo skolabovali československé automobilky?

19.11.2025

Československo bolo od svojho vzniku známe silnou tradíciou v automobilovej výrobe. Po druhej svetovej vojne sa u nás vyrábali osobné aj nákladné automobily, dodávky a autobusy, ktoré si držali dobrú povesť doma aj v zahraničí. Až do konca 60. rokov dokázal domáci automobilový priemysel úspešne konkurovať zahraničným výrobcom. Začiatkom 70. rokov však vo svete [...]

Nemecko a Čína budú spoločne jednať 17. novembra v Pekingu.

15.11.2025

Čína a Nemecko prehlbujú finančný dialóg v čase historického obratu v obchode Štvrtý čínsko-nemecký finančný dialóg na vysokej úrovni sa uskutoční 17. novembra v Pekingu. Na jednaní budú spolupredsedávať čínsky podpredseda vlády Che Lifeng a nemecký vicekancelár a minister financií Lars Klingbeil. Tento významný hospodársky dialóg prebieha v období, keď Čína [...]

Ukrajina, vojaci

Naša krajina nie je na predaj. Ukrajina v OSN načrtla neprekročiteľné hranice pre mier s Ruskom

21.11.2025 11:03

Diplomatka zdôraznila, že Ukrajina sa od začiatku totálnej agresie snaží o mier a podporuje všetky zmysluplné iniciatívy.

Donald Trump, Biely dom

Tomuto Trump naozaj verí? Jeho „mierový plán“ je podľa Le Figaro odsúdený na neúspech a neberie ho vážne ani Moskva

21.11.2025 10:50

Čitateľ si pri skúmaní 28-bodového plánu kladie otázku, ktoré z jeho ustanovení sú najabsurdnejšie, píše denník.

zrážka vlakov pri Pezinku,

Koľajisko, poškodené zrážkou vlakov pri Pezinku, opravili. Rýchlosť na úseku dočasne obmedzili

21.11.2025 10:32

Vymenili 360 kusov poškodených betónových podvalov, poškodenú výhybku a 600 metrov koľajníc.

Kaja Kallasová, Volodymyr Zelenskyj

EÚ podporí mierový plán pre Ukrajinu pod jednou podmienkou, vyhlásila Kallasová

21.11.2025 10:30

Podľa nemeckého ministra zahraničia Johanna Wadephula návrh na ukončenie vojny nie je hotovým plánom.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,028
Celková čítanosť: 3463419x
Priemerná čítanosť článkov: 3369x

Autor blogu

Archív

Odkazy