V dnešných časoch sa často hovorí o umelej inteligencii, o učiacich sa strojoch, o robotizácií a automatizácií rôznej ľudskej práce. Prvé roboty boli schopné robiť jednoduché práce, prenášanie bremien, zváranie, lakovanie a pod. Vývojom softvéru a hardvéru sa roboty zdokonalili a dnes už dokážu riešiť aj zložitejšie situácie, ako napr. ovládanie vozidla počas premávky, snímanie priestoru v 3D, dokážu si vybrať najoptimálnejšie riešenie problému. Všetko toto je vďaka hlavne vývoju spracovania dát, ich rýchle a správne spracovanie.
Umelá inteligencia už dnes dokáže poraziť majstra sveta v šachu, dokonca dnešný lepší smartfón dokáže s takýmto programom-umelou inteligenciou poraziť súčasného majstra sveta v šachu. Šach sa dlho považoval za meradlo duševných schopností pre tvorcov umelej inteligencie. Dnes je táto vec prekonaná a tento rok sa prekonal mýtus o neporaziteľnosti majstra sveta v hre go. Tento rok programy ako AlphaGo2,0 a Fine Art dokázali poraziť súčasného majstra sveta v hre go na nulu. Hra go je špecifická strategickou koncepciou a nemožnosťou prepočítania všetkých možností v danej hre go. Keďže hra go má 1010^171 možností, čo je viac ako je všetkých fyzikálnych častíc v našom vesmíre ako ho poznáme dnes. Teda nie je možné prepočítavať a zvažovať všetky možnosti ktoré hra go poskytuje. Pevne verím, že jedného dňa sa tento problém vyrieši, keďže hra go je determinovaná, teda existuje reálne riešenie ako čierny vždy vyhrá hru.
Umelá inteligencia ešte v tomto storočí nahradí drvivú väčšinu pracujúcich, ktorí pracujú v oblasti rozhodovania a hľadania optimálnych riešení. Človek sa stane akoby správcom takejto umelej inteligencie. Algoritmus umelej inteligencie bude zahrňovať „učenie sa“ čiže program si bude rozširovať databázu poznatkov. Umelá inteligencia môže priniesť aj veľmi zlé do tohto sveta. Vojaci budú chcieť vytvoriť taký systém, ktorý bude schopný reálne bojovať namiesto človeka a to sa dá v budúcnosti očakávať s istotou. Veď len Čínska Ľudová Republika plánuje zamestnať v tomto sektore v najbližších rokoch okolo 50 miliónov pracovníkov, ktorí budú zdokonaľovať algoritmy pre vytváranie umelej inteligencie.
Po dokonalom spracovaní ľudského jazyka sa umelá inteligencia stane aktívnym nástrojom v rukách človeka. Doteraz sa ľudia spoliehali len na pasívne nástroje ako lopata, počítačová myš, skalpel, jadrový reaktor a pod. Či je dnešná spoločnosť naozaj na takéto niečo pripravená po morálnej stránke, tak to neviem, ale ja to vidím, že nie je. Súčasný dravý kapitalizmus môže len priniesť zánik civilizácie, alebo nejakú vojenskú katastrofu a tak pod.
Tento článoček určite bude čítať veľa ľudí, ktorí sú oveľa rozhľadenejší, rozumnejší ako ja a tak rád si prečítam komentáre o tejto téme.
presne a to ma desi. to vsetko moze priniest ...
... s ľahkosťou vyrieši daňové priznanie ...
+++ Problém Umelá inteligencia je samoučiaci... ...
Neviem preco splietas hry s dravym kapitalizmom ...
Celá debata | RSS tejto debaty