Mohol byť ZSSR prosperujúcou spoločnosťou v 21. storočí?

6. októbra 2017, stan021, Akadémia Vasiľa Biľaka Boj proti koľektívnej hlupote Socializmus 21. storočia

ZSSR mohol byť prosperujúcou spoločnosťou. Keby sa bol štát po druhej svetovej vojne zameral na veľkolepý plán prebudovania sibírskych riek, tak aby tiekli na juh namiesto na sever do severného ľadového oceánu, tak áno. Bola by v Ázií vznikla úplne nová klíma, ktorá by ovplyvnila celý Európsko-Ázijský kontinent. Namiesto dnešných púšti na juhu vtedajšieho ZSSR by vznikla úplne nová civilizácia ako nové mestá, ktorá by mala dostatok vody, nových pastvín a ornej pôdy pre udržateľný rozvoj. Boli by vznikli nové lesy, nové trávnaté plochy o rozlohách milionov km štvorcových. Plány na pretrasovanie sibírskych riek sa vypracovávali, ale nikdy sa do realizácie nedostali. Je to obrovská škoda pre celé ľudstvo. Tieto stavby by sa dokončovali asi už v priebehu tohto storočia a prvé ovocie by to bolo donieslo. Bohužiaľ toto sa neuskutočnilo a už sa nik nenájde na takéto odvážne plány na zmenu klimatických podmienok strednej Ázie. Že to naozaj ide, tak to dokázala Čínska Ľudová Republika, ktorá po cca 60tich rokoch výstavby dokázala vybudovať prvý vodný kanál, ktorý doniesol vodu do suchej oblasti ČĽR, čo som opísal v minulom blogu. Činska Ľudová Republika buduje ešte takéto dve vodné cesty, ktoré majú byť hotové zhruba do polovice tohto storočia.

Samozrejme takéto stavby sú behom na veľmi dlhé trate a sú veľmi nákladné. Ale nakoniec sa oplatia, keďže bez vody nieto života.

Bohužiaľ, žiadny kapitalistický režim sa na takéto niečo nedá, keďže ide o dlhodobé investície presahujúce život jednej generácie. Ale rád by som sa mýlil.