Prečo parlamentná demokracia nemá úspech v Indickej republike?

Najväčšía demokratická krajina na svete je India. India je nesporne jednou z nachudobnejších krajín sveta. India po získaní nezávislosti od Veľkej Británie v roku 1947 sa stala parlamentnou demokraciou a tak patrí k najstarším parlamentným demokraciám na svete. V Indii je 50 registrovaných politických strán ktoré vo voľbách bojujú o priazeň indických voličov. Vyznávač parlamentnej demokracie by očakával, že parlamentná demokracia dosiahne po 70 rokoch nejaký ekonomický, sociálny úspech. Bohužiaľ nie je to tak. Miliarda obyvateľov tejto krajiny žije s 2 alebo ešte menej dolárov na deň. Veľmi nízka životná úroveň sa odzrkadľuje aj v indickom politickom systéme. Počas 70 rokov sa v parlamente vystriedalo mnoho politických koalícii, politikov a indických vizionárov. Pre Indiu to prinieslo len utrpenie a hlad. Ak sa niečo podarilo parlamentnej demokracii dosiahnuť v Indii tak to je hlavne atomizácia spoločnosti. V Indii žije 1,3miliardy obyvateľov. Každý tento obyvateľ má trošku inú predstavu o fungovaní demokracie a politického systému. Preto výsledky každých volieb sú znakom totálnej roztrieštenosti indickej spoločnosti. Ja tomu hovorím atomizácia politického systému. Politické strany bojujú medzi sebou o víťazstvo, čo je bežným znakom parlamentnej demokracie a tým sa vytvárajú dve skupiny voličov. Prvá je tá víťazná a tá druhá je tá porazená. Parlamentná demokracia je teda diktát víťazov a porazení to musia rešpektovať. Na tom sa už ale nedá nič zmeniť.

Pre Indiu je veľkou škodou, že tam nevznikla komunistická strana, ktorá by sa snažila ovládnuť celý politický systém a tak nasmerovať Indiu k industrializácií akou prešiel vyspelý svet už v 18. – 20. storočí. Bez industrializácie celej spoločnosti nie je možné vytvoriť silnú ekonomiku, ktorá by produkovala hodnoty ktoré by zabezpečili aspoň slušnú životnú úroveň bežného inda. India zostane ako hlavný zdroj lacných robotníkov pre vyspelejšie krajiny celého sveta. Veď dnešné stavebné diela napr. v Perzskom zálive postavili hlavne lacní indickí robotníci.

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

Boli vakcíny mRNA ktoré sa používali v kovidových časoch bezpečné?

13.04.2025

Na takúto otázku je potrebné poskytnúť hodnovernú a jednoznačnú odpoveď. Má Dr. Kotlár pravdu? Tvrdí, že vakcíny, ktoré sa používali voči vírusom COVID19, neboli bezpečné a mohli spôsobiť modifikáciu ľudských buniek, ovplyvniť DNA, poprípade následne RNA. Predpokladám však, že výrobcovia takýchto vakcín dôsledne skúmajú ich bezpečnosť, najmä v tomto smere. [...]

USA nikdy nevyhrajú ekonomickú vojnu s Čínou.

12.04.2025

Zavedením 125-percentných ciel na čínske výrobky sa Donald Trump pokúsil oslabiť ekonomiku Čínskej ľudovej republiky. Napriek tomu, že export do USA tvorí menej ako 15 percent celkového čínskeho vývozu, ide o značný objem, ktorého dopady nemožno ignorovať. Ironicky, táto ekonomická vojna by sa napokon mohla obrátiť v prospech Číny. Potenciálne obmedzenia na [...]

vojna na Ukrajine

ONLINE: Rusi zaútočili na Dnipro. Končí sa prímerie útokov na infraštruktúru, obe strany sa obviňujú, kto ho porušoval

17.04.2025 06:10

Prímerie, ktoré malo zabrániť útokon na energetiku, dohodnuté s Moskvu aj Kyjevom Trumpovou administratívou, sa chýli ku koncu.

Huliak, fico

Vyjde Huliakovi rebélia aj druhýkrát? Politológ: Je to klasický homo politicus. Rýchlo sa poučil od politických matadorov

17.04.2025 06:00

Po Dankovi sa pustil do svojej vlastnej vlády opäť aj Huliak. Rebélii niet konca, podľa odborníka je minister športu politický exot.

Trump, Si

Vojna či dohoda? Čína verí, že vydrží viac ako Amerika

17.04.2025 06:00

Peking neočakáva skoré vyriešenie obchodnej vojny. Považuje ju za symptóm širšej stratégie USA na potlačenie vzostupu Číny.

Donald Trump

NY Times: Trump zablokoval plánovaný izraelský útok na iránske jadrové prevádzky

17.04.2025 05:56

Americký prezident Donald Trump zablokoval plánovaný izraelský útok na iránske jadrové prevádzky a dal prednosť rokovaniam s Iránom.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 950
Celková čítanosť: 3148849x
Priemerná čítanosť článkov: 3315x

Autor blogu

Archív

Odkazy