Založ si blog

Prečo parlamentná demokracia nemá úspech v Indickej republike?

Najväčšía demokratická krajina na svete je India. India je nesporne jednou z nachudobnejších krajín sveta. India po získaní nezávislosti od Veľkej Británie v roku 1947 sa stala parlamentnou demokraciou a tak patrí k najstarším parlamentným demokraciám na svete. V Indii je 50 registrovaných politických strán ktoré vo voľbách bojujú o priazeň indických voličov. Vyznávač parlamentnej demokracie by očakával, že parlamentná demokracia dosiahne po 70 rokoch nejaký ekonomický, sociálny úspech. Bohužiaľ nie je to tak. Miliarda obyvateľov tejto krajiny žije s 2 alebo ešte menej dolárov na deň. Veľmi nízka životná úroveň sa odzrkadľuje aj v indickom politickom systéme. Počas 70 rokov sa v parlamente vystriedalo mnoho politických koalícii, politikov a indických vizionárov. Pre Indiu to prinieslo len utrpenie a hlad. Ak sa niečo podarilo parlamentnej demokracii dosiahnuť v Indii tak to je hlavne atomizácia spoločnosti. V Indii žije 1,3miliardy obyvateľov. Každý tento obyvateľ má trošku inú predstavu o fungovaní demokracie a politického systému. Preto výsledky každých volieb sú znakom totálnej roztrieštenosti indickej spoločnosti. Ja tomu hovorím atomizácia politického systému. Politické strany bojujú medzi sebou o víťazstvo, čo je bežným znakom parlamentnej demokracie a tým sa vytvárajú dve skupiny voličov. Prvá je tá víťazná a tá druhá je tá porazená. Parlamentná demokracia je teda diktát víťazov a porazení to musia rešpektovať. Na tom sa už ale nedá nič zmeniť.

Pre Indiu je veľkou škodou, že tam nevznikla komunistická strana, ktorá by sa snažila ovládnuť celý politický systém a tak nasmerovať Indiu k industrializácií akou prešiel vyspelý svet už v 18. – 20. storočí. Bez industrializácie celej spoločnosti nie je možné vytvoriť silnú ekonomiku, ktorá by produkovala hodnoty ktoré by zabezpečili aspoň slušnú životnú úroveň bežného inda. India zostane ako hlavný zdroj lacných robotníkov pre vyspelejšie krajiny celého sveta. Veď dnešné stavebné diela napr. v Perzskom zálive postavili hlavne lacní indickí robotníci.

Čína doteraz nainštalovala 0,66 a 0,46 miliardy kWh slnečných a veterných zdrojov na výrobu čistej elektrickej energie. Falošná „teória nadmernej kapacity“

22.04.2024

Inštalovaná kapacita Číny na výrobu elektriny zo zdrojov čistej energie v prvom štvrťroku prudko vzrástla, čo analytici pripisujú rastúcemu domácemu dopytu po elektrine, keďže Čína sa usiluje o vysokokvalitný a ekologický rozvoj. Analytici vyvrátili tvrdenia o „nadmernej kapacite“, ktoré v poslednej dobe presadzovali niektoré západné krajiny, a poznamenali, že takýto [...]

Kapitalizmus ako sme ho poznali v minulosti je mŕtvy.

17.04.2024

Pozrite si video pod týmto článočkom. Video je vlastne nedávny rozhovor Yanisa Varoufakisa s moderátorom portálu PoliticsJOE o súčasnej sociálno-ekonomickej situácií, dôvody súčasných problémov v západnej spoločnosti.

Tomáš Zavázal prišiel nedávno na Ukrajine o život.

16.04.2024

Na youtube mal Tomáško svoju vlastné videa, ktoré vytvoril pred 8 rokmi. Vtedy to bol ešte taký malý chlapček, mohol mať tak okolo 12 – 14 rokov. Ten chlapček sa staroby nedožil. Prečo sa nechal nalákať na vojnu na Ukrajine? Biť žoldnierom je veľmi nebezpečná práca. Čo na to jeho rodičia?

Palestína / Deti / Pásmo Gazy /

v Pásme Gazy zomrelo bábätko zachránené z maternice umierajúcej matky

26.04.2024 18:51

Izrael aj napriek medzinárodnému pobúreniu stále hrozí, že podnikne pozemnú operáciu v meste Rafah.

parlament

Amnesty International kritizuje návrhy týkajúce sa RTVS, neziskových organizácií a rodných čísel

26.04.2024 18:30

Organizácia vyzýva na dodržiavanie princípov a ochranu právneho štátu, slobodu združovania a prejavu i na právo na informácie a na ochranu pred diskrimináciou.

Záborská , vašečka

Poslanci ukončili piatkové rokovanie debatou k sexuálnej výchove

26.04.2024 18:25

Poslanci Vašečka a Záborská chcú podmieniť výchovu a vzdelávanie v oblasti sexuálneho správania informovaným súhlasom rodičov.

novela Trestného zákona, parlament

Poslanci majú v roku 2024 zarábať vyše 6600 eur. K platu patria ešte paušálne náhrady

26.04.2024 17:17

Plat poslanca určuje zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 831
Celková čítanosť: 2718706x
Priemerná čítanosť článkov: 3272x

Autor blogu

Archív

Odkazy