Hlavným charakterom kapitalizmu je inflácia. Dennodenne počúvame z rozhlasu, televízie, internetu o ekonomickom raste a raste HDP v štáte, štátoch. Kapitalizmus ako systém funguje viac ako 300 rokov a počas týchto rokov sa vždy ukazovalo na to ako ekonomika rastie a podľa toho sa určuje ekonomická prosperita spoločnosti. Prečo vlastne v kapitalizme ekonomika musí rásť? Stromy tiež nerastú až do neba a ekonomika nám rastie už viac ako 300 rokov. Je to tým, že hodnota tovarov a služieb sa časom mení a tomu hovoríme inflácia, alebo deflácia. Určite ste si všimli, že ceny tovarov a služieb z čias po roku 1989 výrazne stúpli, čiže v takomto prípade hovoríme o inflácii. Rast ekonomiky je vlastne neustále dobiehanie inflácie. Ak ekonomika rastie minimálne, tak inflácia začína prevažovať nad hospodárskym rastom. Pekný dom v Bratislave alebo v New Yorku má oveľa vyššiu cenu ako mal takýto dom pred 30 rokmi. To isté sa dalo povedať pred tými 30timi rokmi o takýchto veciach. Čiže inflácia je neporaziteľná. Príjmi kopíruju tieto ceny. Rastom príjmov sa spúšťa inflačná špirála, keďže potom ceny sa prispôsobujú týmto príjmom a všeobecnému dopytu po tovaroch a službách.
V jednej ankete v Čínskej Ľudovej republike sa pýtali starších ľudí, čo si myslia o súčasnej ekonomike a či sa im žije lepšie ako vtedy, keď boli mladí. Odpovede boli prekvapujúce. Väčšina starých ľudí je názoru, že napr. kúpiť si byt vo veľkomeste je pre obyčajného človeka nákladnejšie ako to bolo pred rokmi. Platy, príjmy sú oveľa vyššie ako boli ale zase ceny sa k tým platom prispôsobili a tak ak ekonomika stúpla za posledných 30 rokov viac ako 30 násobne, i tak si tí ľudia nežijú 30 násobne lepšie. Ak pred 30timi rokmi ľudia v ČĽR žili s jedného dolára denne, všeobecné ceny sa k takýmto príjmom prispôsobovali.
Z tohto dôvodu sa cenotvorba v štátnych podnikoch v ČĽR plánuje, aby vyhovovala čo najširšiemu spektru obyvateľstva. Čiže zisk nemôže byť prioritou, keďže takéto podniky slúžia aj určitým sociálnym potrebám.
O tejto téme by sa dala napísať celá kniha. Záverom tu prikladám historický diagram ceny zlata k US doláru za posledných 30 rokov ktorý doporučujem si dôkladne pozrieť a zamyslieť sa nad tým. Komentár k tomuto diagramu si už čitateľ urobí sám. Na diagram sa dá kliknúť a tak si ho priblížiť k lepšiemu čítaniu.
Ano, v socializme tomu bolo presne naopak :-) ...
V Srbsku sa uz ludia postupne prebudzaju. Dost ...
Aj kapitalizmu odzvana.Takze sa nemas na co ...
Mne sa moze ktosi do oci rehotat.Pripustam.Ale ...
Heureka,si homoerectus! ...
Celá debata | RSS tejto debaty