Založ si blog

Dnes 11. 11. o 11hod a 11 min. presne pred storočím skončila veľká vojna.

 

Dnes si pripomíname storočnicu od ukončenia veľkej vojny. Presne pred sto rokmi o 11 hod a 11 minúte sa oficiálne ukončila veľká vojna. Táto barbarská imperialistická vojna bola terorom ostnatého drôtu, zákopov, guľometov, veľmi účinných pušiek, presného delostrelectva, šrapnelových a trieštivých striel, plameňometov, bojových otravných plynov. Bola to zákopová vojna, vojna kde sa dobývali nepriateľské zákopy a kde bol boj vojaka proti vojakovi na život a na smrť. Bola to vlastne prvá skutočne moderná vojna, vojna kde sa nehľadelo na ľudské straty, útoky sa viedli proti guľometom a silným líniam z ostnatého drôtu. Životnosť pešiaka pri útoku bola vypočítaná len na percentá, strata 50% vojakov bola normálna. V tom čase nebolo väčšej prekážky ako ostnatý drôt, keďže zamotanie do takejto pasce znamenalo pre vojaka istú smrť.

Prvá svetová vojna bola v tom čase vojnou o kolónie o nové trhy o nových „otrokov“. Kolonializmus bol prvou lastovičkou globalizácie, globálneho obchodu a to celé sa vlastne spustilo budovaním gigantických kolónii. Veľká Británia, Francúzko, Španielsko, Portugalsko, Holandsko, Belgicko a Nemecko mali onoho času kolónie a ovládali prakticky celý svet. Vtedajšia elita v Nemecku chcela väčší podiel na ovládaní sveta. Rakúsko-Uhorská ríša bola prirodzeným spojencom Nemecka a tak sa hľadala zámienka na rozohranie imperiálnej vojny.

Všetci dobre vieme, ako táto veľká vojna skončila a koľko obetí priniesla. Písanie o tom by bolo nosenie dreva do lesa. I tak treba nejako spomenúť túto prvú skutočne modernú imperiálnu vojnu, vojnu kde vojak – človek bol len štatistické číslo, kus.

 

Čínske hospodárstvo narástlo o 18, 3% v prvom štvrťroku 2021.

19.04.2021

Čínska Ľudová rep. zaznamenala v 1. štvrťroku ekonomický rast na úrovni 18,3% oproti minulému roku. HDP za prvý štvrťrok dosiahlo 24,9 biliona juanov. Tento rok sa dá očakávať v ČĽR rekordný ekonomický rast. Tabuľka dole to presnejšie popisuje.

Čína je po koronakríze. I. štvrťrok 2021 je veľmi úspešný.

13.04.2021

Prvý štvrťrok roku 2021 je pre Čínsku Ľudovú rep. mimoriadne úspešný v obchodnej oblasti. Export a import tovaru a služieb dosiahol nárast 29,2 percenta oproti minulému roku a dosiahol objem 8 470 miliard juanov. Export potvrdil čoraz väčší záujem o čínsky tovar vo svete, keďže narástol o rekordných 38,7 percenta. Obchodný prebytok je vo výške 759,29 miliardy juanov. [...]

Viete, že v kryptomenách je už viac ako 2000 miliard dolárov?

12.04.2021

Mnoho ekonomických periodík v poslednom čase uviedlo správu, že v kryptomenách je zainvestovaných viac ako 2000 miliard dolárov. Kedy vlastne prestane toto šialené tlačenie peňazí a čo to v budúcnosti prinesie? Lebo čoho je veľmi veľa tak to je potom aj veľmi lacné. Ako napr. zrniečka piesku, je ich veľa a tak sú veľmi lacné. Kam to vlastne ten súčasný kapitalizmus [...]

Armin Laschet

Strach zo zelenej kancelárky zomkol čiernych sokov

20.04.2021 21:47

Annalena Baerbocková alebo Armin Laschet? Jeden z nich s najväčšou pravdepodobnosťou po septembrových parlamentných voľbách v Nemecku nahradí dosluhujúcu kancelárku Angelu Merkelovú.

Peter Kmec, Ide o pravdu

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Heger je len neinformovaný hovorca Matoviča

20.04.2021 20:30

Ruskí agenti mali byť za výbuchom českého muničného skladu v roku 2014. „SIS aj vojenské spravodajstvo musia informovať poslancov,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Kmec.

Ukrajina / Doneck /

EÚ vo februári zaznamenala výrazný nárast žiadostí o azyl od Ukrajincov

20.04.2021 19:57

Nové údaje zaradili Ukrajinu do skupiny desiatich krajín s najvyšším počtom žiadostí o azyl v krajinách.

pocasie-21-4-2021

Apríl vyššie teploty odháňa, opäť pôjdu dolu

20.04.2021 19:00

Počasie zostane aprílové, premenlivé. Oproti priemernému aprílu budú teploty nižšie. Kedy sa dočkáme slnečných dní?

stan021

Socializmus aj tak zvíťazí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 511
Celková čítanosť: 1442117x
Priemerná čítanosť článkov: 2822x

Autor blogu

Odkazy