Padne celosvetový kapitalizmus opretý o americký dolár?

5. mája 2019, stan021, Akadémia Vasiľa Biľaka Boj proti koľektívnej hlupote Čínska Ľudová Republika

Predstavme si takú situáciu, že všetky arabské štáty ktoré vyvážajú ropu by sa dohodli a nekompromisne by za platby za ropu požadovali etiopske bataty. Etiopsky batat by bol jedinou menou za ktorú by sa dala nakúpiť ropa. Etiopsky batat by sa stal najdôležitejšou menou na svete. Celá súčasná civilizácia je založená na spotrebe ropy a tak etiopsky batat by sa stal najdôležitejším platidlom na svete hoci Etiopia je jedným z ekonomicky najzaostalejších štátov sveta. Etiopsky batat by tak vlastne nahradil dnešný americký dolár. Americký dolár by sa stal normálnou menou ako iné meny sveta. Záujem o americký dolár by na úkor etiopskeho batatu klesol.

Saudská Arábia ako producent najkvalitnejšej ropy na svete má teda najdôležitejší vplyv na svetový obchod s americkým dolárom – petrodolárom. USA nedávno vyhlásili embargo na Irán, ktorý je úhlavným nepriateľom Saudskej Arábie a tak toto embargo sa dalo čakať. USA museli saudov poslúchnuť, aby sa udržal status petrodolára. Ale to sú aj náboženské problémy a to je mimo tému.

Teda padne celosvetový kapitalizmus opretý o petrodolár? Všetky tromfy v tomto prípade drží arabský svet. Je to v ich rukách. Ak by mal padnúť petrodolár, čo by ho nahradilo? Čínsky juan to určite nebude, keďže arabi nemajú radi komunistov a komunizmus a tak komunistická Čína s čínskym juanom nikdy nenahradí petrodolár. Mohlo by to byť euro? Eurozóna je ekonomicky slabá a nemá na to aby prebrala pozíciu po petrodolári. Petrodolár bude kráľovať tomuto svetu možno ešte ďaľších 100 rokov. Petrodolárový kapitalizmus je teda len a len v rukách vládcov v Perzskom zálive.