Inteligentné hodinky za pár euro. Čína versus Švajčiarsko. #2

27. 04.2019 som uverejnil blog Inteligentné hodinky za pár euro. Čína versus Švajciarsko. Tento blog mal obrovskú čítanosť a tak sa vraciam k tejto téme, aby som čitateľom vysvetlil pokrok vo vývoji hodiniek za posledných cca 200 -300 rokov. V sučasnosti existujú tri druhy náramkových hodiniek.

1 Mechanické náramkové alebo vreckové hodinky. Tieto hodinky sa začali vyrábať už v stredoveku a to približne koncom 18. storočia, začiatok 19. storočia. Princíp mechanických hodiniek je dosť zložitý. Ide vlastne o miniatúrny strojček ktorý je poháňaný potenciálnou energiou hlavnej pružiny. Táto energia sa prenáša cez sústavu ozubených koliesok až k zotrvačníkovému koliesku ktoré kmitá pomocou takzv. vlasovej pružinky. Kmitočet zotrvačníkového kolieska je od 0 až po 10Hz. Cena týchto hodiniek závisí od výrobcu. Takými svetovými výrobcami sú firmy Rolex, Patek Phillipe, Breguet, Longines, Varechon, Omega a mnoho ďaľších výrobcov. Mojími prvými hodinkami boli hodinky zn. Prim a mali 15 alebo 17 kameňov. Pamätám sa, že tie hodinky pekne tikali.  Naozaj kvalitné mechanické hodinky môžu stáť aj viac ako 1 mil. euro. Bohužiaľ, keďže sú to mechanické hodinky, tak nikdy nebudú presné tak ako sú dnes elektrické.

2.Elektrické oscilátorové hodinky. Už v roku 1969 japonská firma Seiko prišla s revolučnými hodinkami – oscilátorovými hodinkami ktoré neboli poháňané mechanickou energiou pružiny, ale elektrickou energiou z batérie. Ide o veľmi presné hodinky, keďže čas sa už nemeria kmitočtom mechanického oscilátora, ale kremíkovým oscilátorom. Tento oscilátor pracuje vo frekvencii  32768 Hz. Pomocou elektronických obvodov sa tento kmitočet delí dvoma teda 32768/2, potom 16384/2, 8192/2, 4096/2 až prídeme k frekvencii 1Hz a vtedy sa táto frekvencia používa na pohyb sekundovej ručičky, ktorou pohybuje krokový motorček. Následne sa tak pohybuje aj hodinová ručička. Výhodou týchto hodiniek je vysoká presnosť merania času a výrazné zlacnenie ich výroby. Môžu byť aj číslicové, teda ukazujú  čas číslicovo. V súčasnosti sa používa hlavne tento typ náramkových hodiniek.

3.Náramkové hodinky – smart hodinky riadené mikroprocesorom. Je to hit 21. storočia. Skladajú sa z integrovaných obvodov a namiesto ciferníka a ručičiek majú obrazovku. Ide o veľmi presné hodinky, keďže tieto hodinky sú spárované cez bluetooth s mobilom a tak ukazujú presný atómový čas. GPS modul je samozrejmosťou a tak merajú aj vzdialenosť pri pohybe po zemi. Program ktorý je uložený v ROM pamäti môže mať viac ako 1MB a RAM pamäť od 130kB výššie.. Výroba takýchto hodiniek je veľmi lacná a ja osobne som si ich kúpil z Číny za menej ako 15 euro aj s dopravou. Výrobcov je tam nespočetne, keďže ide len o miniatúrnu plastovú krabičku, ktorá obsauje len integrované obvody, obrazovku, snímač alebo snímače a akumulátorček ktorý vydrží aj dva – tri týždne. Takéto hodinky určite obsahujú oscilátor, keďže merajú čas nezávisle od mobilu, ale to všetko je zintegrované. Ich váha je len niekoľko gramov a tak si človek ani nevšimne že má niečo na ruke. Inteligentné hodinky už teda nie sú klasickým kovovým výrobkom.

 

Dúfam, že som v kocke vysvetlil históriu náramkových hodiniek a tak sa čitateľ v budúcnosti môže rozhodnúť aký typ hodiniek si kúpi a hádam tie hodinky mu budú dobre slúžiť.

Amerika s Čínou hrá poker.

27.04.2025

V dialógu s bývalým gréckym ministrom financií Yanisom Varoufakisom sa Jeffrey Sachs venuje mylnej americkej predstave o víťazstve v obchodnej vojne s Čínskou ľudovou republikou a zároveň analyzuje otázku, či by sa Taiwan mohol stať „druhou Ukrajinou“. Obe tieto kľúčové témy rozoberá priložené video. Nech sa páči:

Čína získala 70 % svetového trhu v predaji robotov, tvrdí predstaviteľ MIIT

27.04.2025

Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným [...]

Čína vlastní asi 60 percent patentov na umelú inteligenciu.

24.04.2025

Čína sa v súčasnosti stala najväčším svetovým držiteľom patentov na umelú inteligenciu (UI) a vlastní asi 60 percent globálnych patentov týkajúcich sa umelej inteligencie. Umelá inteligencia je kľúčovou hnacou silou v novej vlne technologickej revolúcie a priemyselnej transformácie a čínsky sektor UI vykazuje silné tempo rozvoja, povedal Shen Changyu, šéf Čínskej [...]

Carla Haydenová

Propagácia 'radikálnych' kníh? Trumpova administratíva v rámci čistiek prepustila riaditeľku Knižnice Kongresu

09.05.2025 08:10

DeLaurová argumentovala, že Haydenová bojovala za dostupnosť, modernizáciu a demokratizácii prístupu k poznatkom.

Konflikt Pakistan - India

V Kašmíre pokračujú letecké útoky. Rubio volal do Pakistanu aj Indie. USA do konfliktu nezasiahnu, odkazuje Vance

09.05.2025 07:37

S oboma stranami spomínaného konfliktu telefonicky hovoril americký minister zahraničných vecí Marco Rubio.

Robert Prevost /  Lev XVI /

Nový pápež má v politike jasno. Jeho staré príspevky na sieťach prekvapujú. Čo si myslí o Trumpovi a Vanceovi?

09.05.2025 06:55

Vatikán potvrdil, že účet je autentický a patril Prevostovi, ktorý sa narodil v Chicagu.

Červené námestie, Rusko, prehliadka, Deň víťazstva, Moskva

Rusko oslavuje porážku nacistického Nemecka, hlavným hosťom je podľa Putina čínsky prezident

09.05.2025 06:49

Rusko si v piatok vojenskou prehliadkou na Červenom námestí v Moskve pripomenie 80. výročie porážky nacistického Nemecka.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 954
Celková čítanosť: 3167633x
Priemerná čítanosť článkov: 3320x

Autor blogu

Archív

Odkazy