Inteligentné hodinky za pár euro. Čína versus Švajčiarsko. #2

27. 04.2019 som uverejnil blog Inteligentné hodinky za pár euro. Čína versus Švajciarsko. Tento blog mal obrovskú čítanosť a tak sa vraciam k tejto téme, aby som čitateľom vysvetlil pokrok vo vývoji hodiniek za posledných cca 200 -300 rokov. V sučasnosti existujú tri druhy náramkových hodiniek.

1 Mechanické náramkové alebo vreckové hodinky. Tieto hodinky sa začali vyrábať už v stredoveku a to približne koncom 18. storočia, začiatok 19. storočia. Princíp mechanických hodiniek je dosť zložitý. Ide vlastne o miniatúrny strojček ktorý je poháňaný potenciálnou energiou hlavnej pružiny. Táto energia sa prenáša cez sústavu ozubených koliesok až k zotrvačníkovému koliesku ktoré kmitá pomocou takzv. vlasovej pružinky. Kmitočet zotrvačníkového kolieska je od 0 až po 10Hz. Cena týchto hodiniek závisí od výrobcu. Takými svetovými výrobcami sú firmy Rolex, Patek Phillipe, Breguet, Longines, Varechon, Omega a mnoho ďaľších výrobcov. Mojími prvými hodinkami boli hodinky zn. Prim a mali 15 alebo 17 kameňov. Pamätám sa, že tie hodinky pekne tikali.  Naozaj kvalitné mechanické hodinky môžu stáť aj viac ako 1 mil. euro. Bohužiaľ, keďže sú to mechanické hodinky, tak nikdy nebudú presné tak ako sú dnes elektrické.

2.Elektrické oscilátorové hodinky. Už v roku 1969 japonská firma Seiko prišla s revolučnými hodinkami – oscilátorovými hodinkami ktoré neboli poháňané mechanickou energiou pružiny, ale elektrickou energiou z batérie. Ide o veľmi presné hodinky, keďže čas sa už nemeria kmitočtom mechanického oscilátora, ale kremíkovým oscilátorom. Tento oscilátor pracuje vo frekvencii  32768 Hz. Pomocou elektronických obvodov sa tento kmitočet delí dvoma teda 32768/2, potom 16384/2, 8192/2, 4096/2 až prídeme k frekvencii 1Hz a vtedy sa táto frekvencia používa na pohyb sekundovej ručičky, ktorou pohybuje krokový motorček. Následne sa tak pohybuje aj hodinová ručička. Výhodou týchto hodiniek je vysoká presnosť merania času a výrazné zlacnenie ich výroby. Môžu byť aj číslicové, teda ukazujú  čas číslicovo. V súčasnosti sa používa hlavne tento typ náramkových hodiniek.

3.Náramkové hodinky – smart hodinky riadené mikroprocesorom. Je to hit 21. storočia. Skladajú sa z integrovaných obvodov a namiesto ciferníka a ručičiek majú obrazovku. Ide o veľmi presné hodinky, keďže tieto hodinky sú spárované cez bluetooth s mobilom a tak ukazujú presný atómový čas. GPS modul je samozrejmosťou a tak merajú aj vzdialenosť pri pohybe po zemi. Program ktorý je uložený v ROM pamäti môže mať viac ako 1MB a RAM pamäť od 130kB výššie.. Výroba takýchto hodiniek je veľmi lacná a ja osobne som si ich kúpil z Číny za menej ako 15 euro aj s dopravou. Výrobcov je tam nespočetne, keďže ide len o miniatúrnu plastovú krabičku, ktorá obsauje len integrované obvody, obrazovku, snímač alebo snímače a akumulátorček ktorý vydrží aj dva – tri týždne. Takéto hodinky určite obsahujú oscilátor, keďže merajú čas nezávisle od mobilu, ale to všetko je zintegrované. Ich váha je len niekoľko gramov a tak si človek ani nevšimne že má niečo na ruke. Inteligentné hodinky už teda nie sú klasickým kovovým výrobkom.

 

Dúfam, že som v kocke vysvetlil históriu náramkových hodiniek a tak sa čitateľ v budúcnosti môže rozhodnúť aký typ hodiniek si kúpi a hádam tie hodinky mu budú dobre slúžiť.

V USA plánujú zakázať predaj čínskych a ruských áut, automobilových technológií.

15.01.2025

Americká vláda chce zakázať predaj čínskych a ruských automobilov a technológií používaných v automobilovom priemysle na svojom trhu. Tieto kroky sa ospravedlňujú ochranou národnej bezpečnosti. Tento krok zabráni vstupu čínskych a ruských automobilov do USA. Čo k tomu dodať? Predstavte si, že nejaký úradníci vám začnú prikazovať čo si za svoje peniaze môžete a [...]

V Číne minulý rok predali 12,87 mil. elektrických áut.

13.01.2025

Čínska produkcia a predaj nových energetických vozidiel (NEV) v roku 2024 prekročili 12 miliónov, čím sú na vrchole svetového rebríčka už desiaty rok po sebe, podľa údajov, ktoré v pondelok zverejnilo Čínske združenie výrobcov automobilov (CAAM). V roku 2024 výroba a predaj NEV dosiahli 12,89 milióna a 12,87 milióna kusov, čo je medziročný nárast o 34,4 percenta a 35,5 [...]

Prvý attosekundový laserový projekt v Ázií.

11.01.2025

Čínski vedci „uvidia“ ultrarýchle častice v mikroskopickom svete a uľahčia špičkový výskum vďaka vybudovaniu takejto kľúčovej vedeckej infraštruktúry. Čínska akadémia vied spustila výstavbu pokročilej infraštruktúry attosekundového lasera (atto = 10⁻¹⁸), ktorá zahŕňa zariadenia v Dongguan v provincii Guangdong a Xi’an v provincii Shaanxi. Stavba v [...]

Základná škola, Spišská Stará Ves, gymnázium, útok nožom

Mestečko deň po útoku: Trauma, strach a návrat útočníka. Niečo také sme nezažili 30 rokov, hovoria obyvatelia

18.01.2025 06:00

Prečítajte si reportáž Pravdy priamo z miesta činu deň po vražednom útoku.

Steadfast Dart 2025, NATO

ONLINE: Supercvičenie NATO, britské konvoje prejdú aj cez Slovensko. Litva chystá masívne zbrojenie

18.01.2025 05:55

NATO spustilo mohutné cvičenie, ktoré má preveriť spojenecké sily rýchleho nasadenia. Litva ohlásila výdavky na obranu, ktoré nemajú v NATO obdobu.

protest, Banská Bystrica, mReportér

Exkluzívne zábery: Neutíchajúce protesty proti Ficovej vláde pokračujú

18.01.2025 05:15

Zábery z protestu zachytil mReportér Jaro Karak.

koláž, fotky, mReportér

Tento zaujímavý prírodný úkaz nájdete na Slovensku. Tečie tam potok naozaj hore kopcom?

18.01.2025 05:00

Toto sú najlepšie videá týždňa, ktoré zachytili naši mReportéri.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 905
Celková čítanosť: 2992875x
Priemerná čítanosť článkov: 3307x

Autor blogu

Archív

Odkazy