Inteligentné hodinky za pár euro. Čína versus Švajčiarsko. #2

26. mája 2019, stan021, Akadémia Vasiľa Biľaka Boj proti koľektívnej hlupote

27. 04.2019 som uverejnil blog Inteligentné hodinky za pár euro. Čína versus Švajciarsko. Tento blog mal obrovskú čítanosť a tak sa vraciam k tejto téme, aby som čitateľom vysvetlil pokrok vo vývoji hodiniek za posledných cca 200 -300 rokov. V sučasnosti existujú tri druhy náramkových hodiniek.

1 Mechanické náramkové alebo vreckové hodinky. Tieto hodinky sa začali vyrábať už v stredoveku a to približne koncom 18. storočia, začiatok 19. storočia. Princíp mechanických hodiniek je dosť zložitý. Ide vlastne o miniatúrny strojček ktorý je poháňaný potenciálnou energiou hlavnej pružiny. Táto energia sa prenáša cez sústavu ozubených koliesok až k zotrvačníkovému koliesku ktoré kmitá pomocou takzv. vlasovej pružinky. Kmitočet zotrvačníkového kolieska je od 0 až po 10Hz. Cena týchto hodiniek závisí od výrobcu. Takými svetovými výrobcami sú firmy Rolex, Patek Phillipe, Breguet, Longines, Varechon, Omega a mnoho ďaľších výrobcov. Mojími prvými hodinkami boli hodinky zn. Prim a mali 15 alebo 17 kameňov. Pamätám sa, že tie hodinky pekne tikali.  Naozaj kvalitné mechanické hodinky môžu stáť aj viac ako 1 mil. euro. Bohužiaľ, keďže sú to mechanické hodinky, tak nikdy nebudú presné tak ako sú dnes elektrické.

2.Elektrické oscilátorové hodinky. Už v roku 1969 japonská firma Seiko prišla s revolučnými hodinkami – oscilátorovými hodinkami ktoré neboli poháňané mechanickou energiou pružiny, ale elektrickou energiou z batérie. Ide o veľmi presné hodinky, keďže čas sa už nemeria kmitočtom mechanického oscilátora, ale kremíkovým oscilátorom. Tento oscilátor pracuje vo frekvencii  32768 Hz. Pomocou elektronických obvodov sa tento kmitočet delí dvoma teda 32768/2, potom 16384/2, 8192/2, 4096/2 až prídeme k frekvencii 1Hz a vtedy sa táto frekvencia používa na pohyb sekundovej ručičky, ktorou pohybuje krokový motorček. Následne sa tak pohybuje aj hodinová ručička. Výhodou týchto hodiniek je vysoká presnosť merania času a výrazné zlacnenie ich výroby. Môžu byť aj číslicové, teda ukazujú  čas číslicovo. V súčasnosti sa používa hlavne tento typ náramkových hodiniek.

3.Náramkové hodinky – smart hodinky riadené mikroprocesorom. Je to hit 21. storočia. Skladajú sa z integrovaných obvodov a namiesto ciferníka a ručičiek majú obrazovku. Ide o veľmi presné hodinky, keďže tieto hodinky sú spárované cez bluetooth s mobilom a tak ukazujú presný atómový čas. GPS modul je samozrejmosťou a tak merajú aj vzdialenosť pri pohybe po zemi. Program ktorý je uložený v ROM pamäti môže mať viac ako 1MB a RAM pamäť od 130kB výššie.. Výroba takýchto hodiniek je veľmi lacná a ja osobne som si ich kúpil z Číny za menej ako 15 euro aj s dopravou. Výrobcov je tam nespočetne, keďže ide len o miniatúrnu plastovú krabičku, ktorá obsauje len integrované obvody, obrazovku, snímač alebo snímače a akumulátorček ktorý vydrží aj dva – tri týždne. Takéto hodinky určite obsahujú oscilátor, keďže merajú čas nezávisle od mobilu, ale to všetko je zintegrované. Ich váha je len niekoľko gramov a tak si človek ani nevšimne že má niečo na ruke. Inteligentné hodinky už teda nie sú klasickým kovovým výrobkom.

 

Dúfam, že som v kocke vysvetlil históriu náramkových hodiniek a tak sa čitateľ v budúcnosti môže rozhodnúť aký typ hodiniek si kúpi a hádam tie hodinky mu budú dobre slúžiť.