Založ si blog

Je sloboda na informácie tou najideálnejšiou vecou pre občiansku spoločnosť? Taká obyčajná úvaha.

Žijeme v ére internetu. Pred rozšírením internetu ľudia dostávali informácie a dezinformácie z novín, rozhlasu a z televízie. Potom sa medzi ľudom ústne šírili  rôzne povesti, mýty, legendy, rozprávky a pod. Človek si tak mohol vyberať v čase pred internetom z obmedzeného počtu zdrojov informácií. Našťastie v minulom storočí sa začal do celého sveta rozširovať internet. Internet je dnes najväčším zdrojom informácií a aj dezinformácíí. Ľudia v dnešnom čase v ére internetu majú gigantický  zdroj na informácie a dezinformácie a to v podobe www stránok, internetovej tv, rozhlasu a pod. Bežná TV a tlač pomaly ale isto stráca vplyv, keďže čoraz viac ľudí na svete je napojených na internet. Internet sa tak stáva hlavnou informačnou silou. Vďaka internetu ľudia môžu pracovať aj s firmami ktoré sú tisíce km ďaleko od ich bydliska, môžeme nakupovať tovary a služby v krajinách do ktorých by sme sa ani fyzicky nemuseli dostať, pozeráme filmy a videoblogy z celého sveta. Internet je v tom nádherný, že zatiaľ nemá nejakého právneho správcu, teda niekoho, kto by mohol celú sieť akože vyplnúť a znefunkčniť. Nie je možne vypnúť internet na celom svete. Je to vďaka sieťovej architektúre internetu, ktorá zabezpečuje funkčnosť systému ako celku Ak sa odpojí nejaká lokálna sieť, alebo lokálne siete,  tak celosvetový internet bude fungovať naďalej bez problémov. Myslím si, že internet ako taký je zatiaľ slobodný. Sú tu tlaky politicko-ekonomických elít dostať pod kontrolu celý internet. Niečo ako utvoriť takého celosvetového správcu, ktorý by to celé právne zastrešoval a tak sa dostal k moci na slobodné informácie. Rôzne autorské práva, licencie, patenty a pod. by dokázali túto slobodu na informácie úplne zničiť. Mali by sme internet, ale len pre vyvolenú nikým nevolenú triedu. Môj názor je, že internet zatiaľ je platformou na šírenie informácií slobodne. No či to bude tak naďalej v budúcnosti, to teda neviem teraz povedať.

 

Katarínka, americké dievča žijúce v Číne.

29.09.2023

Veľmi rád si pozerám videa, ktoré vyrobí Katarínka, dievča z USA ktoré žije v Číne. Katarínka veľmi rada cestuje po tejto obrovskej krajine a po cestách filmuje súčasný život jednoduchých číňanov, ako žijú ako bývajú, čo robia, čo jedia a ako sa zabávajú. Jej videa sa naozaj dajú pozerať, lebo ona navštevuje aj také miesta, kde sa bežný turista ani nedostane. [...]

Amerika ponúka Vietnamu F-16, destabilizáciu juhovýchodnej Ázie.

25.09.2023

USA údajne rokujú s Vietnamom o ponuke stíhačiek F-16 krajine po tom, čo obe krajiny začiatkom tohto mesiaca zlepšili svoje diplomatické vzťahy, ale experti v nedeľu uviedli, že potenciálna dohoda slúžiaca hegemónnym cieľom USA obmedziť Čínu vyvolávajúc problémy, ktoré sabotujú mier a stabilitu v regióne, a to Vietnam len tak ľahko neprijme. V rámci kroku, ktorý by [...]

Ako funguje bankový systém v súčasnosti?

24.09.2023

Mnohí z vás ste počuli o Kyiosakim. Tento známy americký podnikateľ rád dáva svoje múdrosti v rôznych tv programoch a reláciach v USA. Tu tento pán vysvetľuje ako sa škatule hýbu, ako funguje v súčasnosti bankový systém: https://www.youtube.com/shorts/RZYkXRFn9vc?feature=share Lepšie sa to nedá povedať, či áno?

Li Šang-fu, Čchin Kang

Milenka? Korupcia? Ako svet prichádza o čínskych ministrov

30.09.2023 14:00

Sú to čistky v rámci komunistického režimu Si Ťin-pchinga? Alebo je to len náhoda, že dôležití ministri čínskej vlády odstupujú a miznú?

ZMOS, snem

Spustí ultimátum „lavínu“? Únia miest vylúči tie, ktoré zostanú členom ZMOS-u

30.09.2023 14:00

Musia si vybrať – zostať v Únii miest Slovenska alebo v Združení miest a obcí Slovenska. Dilemu, pred ktorú postavila únia svojich členov, už väčšina krajských miest vyriešila a združenie opustila.

Voľby / Voľby 2023 / Parlamentné voľby /

Ísť voliť je povinnosť, ľahostajnosť nie je správna, odkazujú seniori

30.09.2023 13:08

Tým, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú nevyužiť svoje volebné právo, odkazujú, že potom nemajú právo kritizovať.

Ľudovít Ódor, voľby, Bratislava

Komplikácie u premiéra: Ódor takmer neodvolil. Všetko bolo dohodnuté, zavtipkoval

30.09.2023 11:37

Na to, že si zabudol dôležitý doklad, prišiel pred vstupom do volebnej miestnosti.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 766
Celková čítanosť: 2508755x
Priemerná čítanosť článkov: 3275x

Autor blogu

Odkazy