Založ si blog

Je sloboda na informácie tou najideálnejšiou vecou pre občiansku spoločnosť? Taká obyčajná úvaha.

Žijeme v ére internetu. Pred rozšírením internetu ľudia dostávali informácie a dezinformácie z novín, rozhlasu a z televízie. Potom sa medzi ľudom ústne šírili  rôzne povesti, mýty, legendy, rozprávky a pod. Človek si tak mohol vyberať v čase pred internetom z obmedzeného počtu zdrojov informácií. Našťastie v minulom storočí sa začal do celého sveta rozširovať internet. Internet je dnes najväčším zdrojom informácií a aj dezinformácíí. Ľudia v dnešnom čase v ére internetu majú gigantický  zdroj na informácie a dezinformácie a to v podobe www stránok, internetovej tv, rozhlasu a pod. Bežná TV a tlač pomaly ale isto stráca vplyv, keďže čoraz viac ľudí na svete je napojených na internet. Internet sa tak stáva hlavnou informačnou silou. Vďaka internetu ľudia môžu pracovať aj s firmami ktoré sú tisíce km ďaleko od ich bydliska, môžeme nakupovať tovary a služby v krajinách do ktorých by sme sa ani fyzicky nemuseli dostať, pozeráme filmy a videoblogy z celého sveta. Internet je v tom nádherný, že zatiaľ nemá nejakého právneho správcu, teda niekoho, kto by mohol celú sieť akože vyplnúť a znefunkčniť. Nie je možne vypnúť internet na celom svete. Je to vďaka sieťovej architektúre internetu, ktorá zabezpečuje funkčnosť systému ako celku Ak sa odpojí nejaká lokálna sieť, alebo lokálne siete,  tak celosvetový internet bude fungovať naďalej bez problémov. Myslím si, že internet ako taký je zatiaľ slobodný. Sú tu tlaky politicko-ekonomických elít dostať pod kontrolu celý internet. Niečo ako utvoriť takého celosvetového správcu, ktorý by to celé právne zastrešoval a tak sa dostal k moci na slobodné informácie. Rôzne autorské práva, licencie, patenty a pod. by dokázali túto slobodu na informácie úplne zničiť. Mali by sme internet, ale len pre vyvolenú nikým nevolenú triedu. Môj názor je, že internet zatiaľ je platformou na šírenie informácií slobodne. No či to bude tak naďalej v budúcnosti, to teda neviem teraz povedať.

 

Čínske hospodárstvo narástlo o 18, 3% v prvom štvrťroku 2021.

19.04.2021

Čínska Ľudová rep. zaznamenala v 1. štvrťroku ekonomický rast na úrovni 18,3% oproti minulému roku. HDP za prvý štvrťrok dosiahlo 24,9 biliona juanov. Tento rok sa dá očakávať v ČĽR rekordný ekonomický rast. Tabuľka dole to presnejšie popisuje.

Čína je po koronakríze. I. štvrťrok 2021 je veľmi úspešný.

13.04.2021

Prvý štvrťrok roku 2021 je pre Čínsku Ľudovú rep. mimoriadne úspešný v obchodnej oblasti. Export a import tovaru a služieb dosiahol nárast 29,2 percenta oproti minulému roku a dosiahol objem 8 470 miliard juanov. Export potvrdil čoraz väčší záujem o čínsky tovar vo svete, keďže narástol o rekordných 38,7 percenta. Obchodný prebytok je vo výške 759,29 miliardy juanov. [...]

Viete, že v kryptomenách je už viac ako 2000 miliard dolárov?

12.04.2021

Mnoho ekonomických periodík v poslednom čase uviedlo správu, že v kryptomenách je zainvestovaných viac ako 2000 miliard dolárov. Kedy vlastne prestane toto šialené tlačenie peňazí a čo to v budúcnosti prinesie? Lebo čoho je veľmi veľa tak to je potom aj veľmi lacné. Ako napr. zrniečka piesku, je ich veľa a tak sú veľmi lacné. Kam to vlastne ten súčasný kapitalizmus [...]

Armin Laschet

Strach zo zelenej kancelárky zomkol čiernych sokov

20.04.2021 21:47

Annalena Baerbocková alebo Armin Laschet? Jeden z nich s najväčšou pravdepodobnosťou po septembrových parlamentných voľbách v Nemecku nahradí dosluhujúcu kancelárku Angelu Merkelovú.

Peter Kmec, Ide o pravdu

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Heger je len neinformovaný hovorca Matoviča

20.04.2021 20:30

Ruskí agenti mali byť za výbuchom českého muničného skladu v roku 2014. „SIS aj vojenské spravodajstvo musia informovať poslancov,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Kmec.

Ukrajina / Doneck /

EÚ vo februári zaznamenala výrazný nárast žiadostí o azyl od Ukrajincov

20.04.2021 19:57

Nové údaje zaradili Ukrajinu do skupiny desiatich krajín s najvyšším počtom žiadostí o azyl v krajinách.

pocasie-21-4-2021

Apríl vyššie teploty odháňa, opäť pôjdu dolu

20.04.2021 19:00

Počasie zostane aprílové, premenlivé. Oproti priemernému aprílu budú teploty nižšie. Kedy sa dočkáme slnečných dní?

stan021

Socializmus aj tak zvíťazí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 511
Celková čítanosť: 1442133x
Priemerná čítanosť článkov: 2822x

Autor blogu

Odkazy