Prečo je čínsky komunizmus tak úspešný?

Čínska Ľudová rep. je jedinou veľkou krajinou na svete, ktorá má vo vláde komunistickú stranu. Dnes v tejto krajine dokážu postaviť ročne aj 10 000km diaľníc, niekoľko tisíc km vysokorýchlostných železníc, miliony bytov, nemocnice, školy, a pod. V tejto krajine neustále rastie výdaj na výskum, vývoj nových technológií ktoré používa celý svet ako napr. aj mobilné siete od štátnej firmy ZTE. Životná úroveň občanov sa neustále zvyšuje a občania to vidia každým rokom. Ako je to možné, že sa takéto niečo v Čínskej Ľudovej rep. deje? Západní ekonómovia hovoria o obrovskom vnútornom dlhu ktorý ťaží celú ekonomiku. Ako je to teda skutočne? Štátny dlh je vlastne dlh vlády voči štátnej centrálnej banke.Štátny dlh každým rokom narastá, keďže sa stavajú veľmi drahé diela ako už skôr spomenuté diaľnice, vysokorýchlostné železnice, byty, nemocnice a pod. Komunistická strana ako vedúca sila ekonomiky nevidí žiadny problém v štátnom dlhu. Štátny dlh sa považuje ako za niečo čo je akoby hodnota za peniaze. Centrálna banka je ale štátnym podnikom a spravuje ju štát, čo je veľmi dôležité pre fungovanie celého systému. Menou v ČĽR je juan, ktorý vydáva centrálna banka v Pekingu. Centrálna banka je teda takto zodpovedná za celý ekonomický systém.
Prečo sú v komunistickom štáte súkromné firmy? Súkromné firmy v tak veľkej ekonomike musia byť, lebo v určitých segmentoch ekonomiky sú oveľa efektívnejšie ako štátne. Súkromné firmy sa musia riadiť v súlade s celkovým štátnym ekonomickým systémom, niečo ako dva rôzne podsystémy v jednom štáte. V USA to funguje inak, centrálna banka je súkromná firma a tak systém funguje ináč. Nechcem vysvetľovať tieto veci ďalej, lebo už je to odbočovanie od témy tohto blogu. Takto nejako funguje Čínska Ľudová rep. Hádam som to vysvetlil tak, že to pochopí aj človek ktorý sa nezaújma o ekonomiku, takéto veci.

Amerika s Čínou hrá poker.

27.04.2025

V dialógu s bývalým gréckym ministrom financií Yanisom Varoufakisom sa Jeffrey Sachs venuje mylnej americkej predstave o víťazstve v obchodnej vojne s Čínskou ľudovou republikou a zároveň analyzuje otázku, či by sa Taiwan mohol stať „druhou Ukrajinou“. Obe tieto kľúčové témy rozoberá priložené video. Nech sa páči:

Čína získala 70 % svetového trhu v predaji robotov, tvrdí predstaviteľ MIIT

27.04.2025

Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným [...]

Čína vlastní asi 60 percent patentov na umelú inteligenciu.

24.04.2025

Čína sa v súčasnosti stala najväčším svetovým držiteľom patentov na umelú inteligenciu (UI) a vlastní asi 60 percent globálnych patentov týkajúcich sa umelej inteligencie. Umelá inteligencia je kľúčovou hnacou silou v novej vlne technologickej revolúcie a priemyselnej transformácie a čínsky sektor UI vykazuje silné tempo rozvoja, povedal Shen Changyu, šéf Čínskej [...]

Peter Magyar

Opozičný Magyar pochoduje na Rumunsko. Protestuje, že Orbán podporil kandidáta na prezidenta Simiona

15.05.2025 06:25

Politická klíma v Maďarsku je extrémne napätá, obe strany si takmer denne vymieňajú urážky a útoky, uviedla AFP.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Bez Putina, bez Trumpa. Sklamaného Zelenského Západ presvedčil, aby vyslal aspoň delegáciu

15.05.2025 06:15

Západ presvedčil Zelenského, aby súhlasil s rokovaniami s Ruskom v Istanbule 15. mája, píše Washington Post.

Landsbergis

Litovský exminister: Cestu do Moskvy by sme uzavreli každému, nielen Ficovi. Moja krajina môže byť prvým terčom Ruska

15.05.2025 06:00

Exkluzívny rozhovor s bývalým ministrom zahraničia Litvy Gabrieliusom Landsbergisom.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 954
Celková čítanosť: 3171508x
Priemerná čítanosť článkov: 3324x

Autor blogu

Archív

Odkazy