Založ si blog

Presne pred 76 rokmi sa USA armáda vylodila v Normandii.

Dnes je tomu 76 rokov keď sa americká armáda vylodila v Normandii a začala bojovať zoči voči hitlerovským vojskám. Východný front sa v tom čase rozpadal a sovietska armáda postupovala razantne smerom do Poľska a k Baltickému moru.  Vojenská operácia Bagration definitívne zlomila hitlerov odpor a Wermacht nedokázal ďalej účinne brániť východný front. V operácií Bagration bola sovietska armáda vyzbrojená novými zmodernizovanými útočnými zbraňami a moderným strelivom. Hlavne novými zmodernizovanými T34/85, ktoré mali novú prevodovku, nový účinný kanón, nové účinné strelivo, IL-2 takzv. lietajúce tanky, ktoré už v tom čase dokázali zhadzovať kazetové bomby na ničenie živej sily a tankov, účinné samohybné delá a iné pokrokové zbrane ako napr. zdokonalené raketomety. V skutočnosti sovietska armáda postupovala bez väčších strát na životoch vojakov. Zabezpečovala to výrazná vojenská technologická prevaha sovietskej armády nad Wermachtom.  Najväčšie problémy robil horský terén, kde sa bojovalo vojak proti vojakovi kde nemeckí vojaci ukázali svoju veľmi dobrú vycvičenosť a skutočnú odvahu.

Americká armáda postupovala pomalšie a už nemala veľký vplyv na konečnom víťazstve spojencov nad hitlerovou 3. ríšou.

Skôr si myslím, že to bol veľmi dobre vypočítaný ťah, ktorý mal zabrániť ZSSR okupovať celé Nemecko. Roosvelt nechcel pripustiť takýto scenár a tak musel otvoriť rýchlo druhý front a čo najrýchlejšie sa dostať do Nemecka. I tak sa sovietska armáda za necelý rok od vylodenia USA dostala priamo do Berlína, do bunkra kde bol do poslednej chvíľe Adolf Hitler. Úspešným ukončením tejto vojny si ZSSR nárokoval dobyté územia ako bolo dohodnuté na Jaltskej konferencií v roku 1945. Roosvelt s tým súhlasil. I tak nemožno uprieť snahu USA poraziť Hitlera, ktorý vyhlásil vojnu Amerike už v  r. 1941.

Katarínka, americké dievča žijúce v Číne.

29.09.2023

Veľmi rád si pozerám videa, ktoré vyrobí Katarínka, dievča z USA ktoré žije v Číne. Katarínka veľmi rada cestuje po tejto obrovskej krajine a po cestách filmuje súčasný život jednoduchých číňanov, ako žijú ako bývajú, čo robia, čo jedia a ako sa zabávajú. Jej videa sa naozaj dajú pozerať, lebo ona navštevuje aj také miesta, kde sa bežný turista ani nedostane. [...]

Amerika ponúka Vietnamu F-16, destabilizáciu juhovýchodnej Ázie.

25.09.2023

USA údajne rokujú s Vietnamom o ponuke stíhačiek F-16 krajine po tom, čo obe krajiny začiatkom tohto mesiaca zlepšili svoje diplomatické vzťahy, ale experti v nedeľu uviedli, že potenciálna dohoda slúžiaca hegemónnym cieľom USA obmedziť Čínu vyvolávajúc problémy, ktoré sabotujú mier a stabilitu v regióne, a to Vietnam len tak ľahko neprijme. V rámci kroku, ktorý by [...]

Ako funguje bankový systém v súčasnosti?

24.09.2023

Mnohí z vás ste počuli o Kyiosakim. Tento známy americký podnikateľ rád dáva svoje múdrosti v rôznych tv programoch a reláciach v USA. Tu tento pán vysvetľuje ako sa škatule hýbu, ako funguje v súčasnosti bankový systém: https://www.youtube.com/shorts/RZYkXRFn9vc?feature=share Lepšie sa to nedá povedať, či áno?

Li Šang-fu, Čchin Kang

Milenka? Korupcia? Ako svet prichádza o čínskych ministrov

30.09.2023 14:00

Sú to čistky v rámci komunistického režimu Si Ťin-pchinga? Alebo je to len náhoda, že dôležití ministri čínskej vlády odstupujú a miznú?

ZMOS, snem

Spustí ultimátum „lavínu“? Únia miest vylúči tie, ktoré zostanú členom ZMOS-u

30.09.2023 14:00

Musia si vybrať – zostať v Únii miest Slovenska alebo v Združení miest a obcí Slovenska. Dilemu, pred ktorú postavila únia svojich členov, už väčšina krajských miest vyriešila a združenie opustila.

Voľby / Voľby 2023 / Parlamentné voľby /

Ísť voliť je povinnosť, ľahostajnosť nie je správna, odkazujú seniori

30.09.2023 13:08

Tým, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú nevyužiť svoje volebné právo, odkazujú, že potom nemajú právo kritizovať.

Ľudovít Ódor, voľby, Bratislava

Komplikácie u premiéra: Ódor takmer neodvolil. Všetko bolo dohodnuté, zavtipkoval

30.09.2023 11:37

Na to, že si zabudol dôležitý doklad, prišiel pred vstupom do volebnej miestnosti.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 766
Celková čítanosť: 2508654x
Priemerná čítanosť článkov: 3275x

Autor blogu

Odkazy