Založ si blog

Presne pred 76 rokmi sa USA armáda vylodila v Normandii.

Dnes je tomu 76 rokov keď sa americká armáda vylodila v Normandii a začala bojovať zoči voči hitlerovským vojskám. Východný front sa v tom čase rozpadal a sovietska armáda postupovala razantne smerom do Poľska a k Baltickému moru.  Vojenská operácia Bagration definitívne zlomila hitlerov odpor a Wermacht nedokázal ďalej účinne brániť východný front. V operácií Bagration bola sovietska armáda vyzbrojená novými zmodernizovanými útočnými zbraňami a moderným strelivom. Hlavne novými zmodernizovanými T34/85, ktoré mali novú prevodovku, nový účinný kanón, nové účinné strelivo, IL-2 takzv. lietajúce tanky, ktoré už v tom čase dokázali zhadzovať kazetové bomby na ničenie živej sily a tankov, účinné samohybné delá a iné pokrokové zbrane ako napr. zdokonalené raketomety. V skutočnosti sovietska armáda postupovala bez väčších strát na životoch vojakov. Zabezpečovala to výrazná vojenská technologická prevaha sovietskej armády nad Wermachtom.  Najväčšie problémy robil horský terén, kde sa bojovalo vojak proti vojakovi kde nemeckí vojaci ukázali svoju veľmi dobrú vycvičenosť a skutočnú odvahu.

Americká armáda postupovala pomalšie a už nemala veľký vplyv na konečnom víťazstve spojencov nad hitlerovou 3. ríšou.

Skôr si myslím, že to bol veľmi dobre vypočítaný ťah, ktorý mal zabrániť ZSSR okupovať celé Nemecko. Roosvelt nechcel pripustiť takýto scenár a tak musel otvoriť rýchlo druhý front a čo najrýchlejšie sa dostať do Nemecka. I tak sa sovietska armáda za necelý rok od vylodenia USA dostala priamo do Berlína, do bunkra kde bol do poslednej chvíľe Adolf Hitler. Úspešným ukončením tejto vojny si ZSSR nárokoval dobyté územia ako bolo dohodnuté na Jaltskej konferencií v roku 1945. Roosvelt s tým súhlasil. I tak nemožno uprieť snahu USA poraziť Hitlera, ktorý vyhlásil vojnu Amerike už v  r. 1941.

Čínske hospodárstvo narástlo o 18, 3% v prvom štvrťroku 2021.

19.04.2021

Čínska Ľudová rep. zaznamenala v 1. štvrťroku ekonomický rast na úrovni 18,3% oproti minulému roku. HDP za prvý štvrťrok dosiahlo 24,9 biliona juanov. Tento rok sa dá očakávať v ČĽR rekordný ekonomický rast. Tabuľka dole to presnejšie popisuje.

Čína je po koronakríze. I. štvrťrok 2021 je veľmi úspešný.

13.04.2021

Prvý štvrťrok roku 2021 je pre Čínsku Ľudovú rep. mimoriadne úspešný v obchodnej oblasti. Export a import tovaru a služieb dosiahol nárast 29,2 percenta oproti minulému roku a dosiahol objem 8 470 miliard juanov. Export potvrdil čoraz väčší záujem o čínsky tovar vo svete, keďže narástol o rekordných 38,7 percenta. Obchodný prebytok je vo výške 759,29 miliardy juanov. [...]

Viete, že v kryptomenách je už viac ako 2000 miliard dolárov?

12.04.2021

Mnoho ekonomických periodík v poslednom čase uviedlo správu, že v kryptomenách je zainvestovaných viac ako 2000 miliard dolárov. Kedy vlastne prestane toto šialené tlačenie peňazí a čo to v budúcnosti prinesie? Lebo čoho je veľmi veľa tak to je potom aj veľmi lacné. Ako napr. zrniečka piesku, je ich veľa a tak sú veľmi lacné. Kam to vlastne ten súčasný kapitalizmus [...]

Peter Kmec, Ide o pravdu

Kmec (Hlas) v Ide o pravdu: Heger je len neinformovaný hovorca Matoviča

20.04.2021 20:30

Ruskí agenti mali byť za výbuchom českého muničného skladu v roku 2014. „SIS aj vojenské spravodajstvo musia informovať poslancov,“ povedal v relácii Ide o pravdu poslanec Peter Kmec.

Ukrajina / Doneck /

EÚ vo februári zaznamenala výrazný nárast žiadostí o azyl od Ukrajincov

20.04.2021 19:57

Nové údaje zaradili Ukrajinu do skupiny desiatich krajín s najvyšším počtom žiadostí o azyl v krajinách.

pocasie-21-4-2021

Apríl vyššie teploty odháňa, opäť pôjdu dolu

20.04.2021 19:00

Počasie zostane aprílové, premenlivé. Oproti priemernému aprílu budú teploty nižšie. Kedy sa dočkáme slnečných dní?

hamáček

Česko žiada partnerov v EÚ a NATO, aby tiež vyhostili ruských diplomatov

20.04.2021 18:45

Česko je podľa vicepremiéra Hamáčka pripravené vyhostiť aj všetkých ruských diplomatov.

stan021

Socializmus aj tak zvíťazí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 511
Celková čítanosť: 1442038x
Priemerná čítanosť článkov: 2822x

Autor blogu

Odkazy