Založ si blog

Presne pred 76 rokmi sa USA armáda vylodila v Normandii.

Dnes je tomu 76 rokov keď sa americká armáda vylodila v Normandii a začala bojovať zoči voči hitlerovským vojskám. Východný front sa v tom čase rozpadal a sovietska armáda postupovala razantne smerom do Poľska a k Baltickému moru.  Vojenská operácia Bagration definitívne zlomila hitlerov odpor a Wermacht nedokázal ďalej účinne brániť východný front. V operácií Bagration bola sovietska armáda vyzbrojená novými zmodernizovanými útočnými zbraňami a moderným strelivom. Hlavne novými zmodernizovanými T34/85, ktoré mali novú prevodovku, nový účinný kanón, nové účinné strelivo, IL-2 takzv. lietajúce tanky, ktoré už v tom čase dokázali zhadzovať kazetové bomby na ničenie živej sily a tankov, účinné samohybné delá a iné pokrokové zbrane ako napr. zdokonalené raketomety. V skutočnosti sovietska armáda postupovala bez väčších strát na životoch vojakov. Zabezpečovala to výrazná vojenská technologická prevaha sovietskej armády nad Wermachtom.  Najväčšie problémy robil horský terén, kde sa bojovalo vojak proti vojakovi kde nemeckí vojaci ukázali svoju veľmi dobrú vycvičenosť a skutočnú odvahu.

Americká armáda postupovala pomalšie a už nemala veľký vplyv na konečnom víťazstve spojencov nad hitlerovou 3. ríšou.

Skôr si myslím, že to bol veľmi dobre vypočítaný ťah, ktorý mal zabrániť ZSSR okupovať celé Nemecko. Roosvelt nechcel pripustiť takýto scenár a tak musel otvoriť rýchlo druhý front a čo najrýchlejšie sa dostať do Nemecka. I tak sa sovietska armáda za necelý rok od vylodenia USA dostala priamo do Berlína, do bunkra kde bol do poslednej chvíľe Adolf Hitler. Úspešným ukončením tejto vojny si ZSSR nárokoval dobyté územia ako bolo dohodnuté na Jaltskej konferencií v roku 1945. Roosvelt s tým súhlasil. I tak nemožno uprieť snahu USA poraziť Hitlera, ktorý vyhlásil vojnu Amerike už v  r. 1941.

Čínsky mesačný modul ešte žije.

28.06.2020

Je to prekvapujúce, ale čínsky lunárny modul ktorý pracuje na odvrátenej strane Mesiaca od decembra 2018 stále ešte pracuje. Modul prešiel už celkovo 463 metrov. Bohužiaľ neviem čo všetko dokázal urobiť, aké sú výsledky meraní, keďže Čínska Ľudová rep. to v tlači nezverejňuje. Ale je to obrovský úspech, že ešte pracuje, lebo na Mesiaci sú veľmi drsné teplotné [...]

Oklamanie Slovenska Amerikou.

27.06.2020

Ako je SR oklamaná Amerikou? Amerika chce od členov NATO aby na vojenské výdavky šlo ročne 2% z hrubého národného produktu (hnp). Slovenská Republika má zhruba hnp vo výške približne 100 miliard euro. Zo 100 miliard euro je teda požadované dávať na obranu 2 miliardy euro. A tu vzniká obrovský problém. Náš štát nežije z hnp ale z príjmov do štátnej pokladne v podobe [...]

Čína dokončila BeiDou navigačný systém. Už nepotrebuje GPS.

23.06.2020

Viete, že tento mesiac Čínska Ľudová rep. dokončila výstavbu svojho vlastného celosvetového navigačného systému BeiDou? Je to navigačný systém 3. generácie a má celosvetový záber. Na vývoji tohto systému pracovalo viac ako 100 000 vedcov z celej Číny. Systém poskytuje presnú navigáciu, presný čas, možnosť posielania správ do 1200 čínskych znakov. Týmto sa [...]

Robert Fico

Fico: Nie je dôvod, aby bol Kičura vo väzbe. Má tam byť sudca Sklenka

03.07.2020 18:18

Neexistuje dôvod na to, aby bol bývalý predseda Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura vo väzbe. Tvrdí to predseda Smeru-SD Robert Fico.

Česko / Praha / maršal / Ivan Konev /

Moskva žiada OBSE preveriť, ako Česi plnia záväzky v boji proti nacizmu

03.07.2020 17:56

Rusko vyzýva Česko, aby dodržiavalo medzinárodné záväzky v boji proti neonacizmu, a apelovalo aj na OBSE.

pocasie-4-7-2020

Prichádza tretia vlna Medardovej kvapky. Príde aj k vám?

03.07.2020 17:00

Po druhej vlne Medardovej kvapky prichádza tretia. Potvrdia sa v tomto roku pranostiky alebo to bude na Slovensku vyzerať úplne inak?

Turecko továreň pyrotechnika zranení

Výbuchy v továrni na pyrotechniku v Turecku, sú mŕtvi aj desiatky zranených

03.07.2020 16:30

Na najmenej štyroch mŕtvych a 97 zranených sa zvýšil počet obetí mohutných výbuchov, ku ktorým došlo v piatok v továrni na pyrotechniku na severozápade Turecka.

stan021

Socializmus aj tak zvíťazí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 447
Celková čítanosť: 1221006x
Priemerná čítanosť článkov: 2732x

Autor blogu

Odkazy