Založ si blog

Sviatky pokoja a lásky – vianoce. Je to tak?

Na vianoce si pripomíname narodenie pána Ježiša Krista ako nášho vykupiteľa. My ľudia sme smrteľní a tak hľadáme nesmrteľnosť vo viere Ježiša Krista. Teda ako kresťania.

Ale ako funguje ten náš svet v ktorom teraz žijeme? Vnímame svet okolo nás tak ako je v skutočnosti alebo ako si ho len predstavujeme v naších hlavách? V minulosti ľudia verili, že svet je postavený na korytnačích chrptoch a že hviezdy visia z nebeskej klenby. Potom sme verili, že naša Zem je stredom vesníru, neskôr sme verili, že Slnko je stredom vesmíru a vlastne vždy sme sa len mýlili. Vlastne celá história ľudstva je len o omyloch.

Raz som na youtube videl video ako nejaký fyzik robil pokus s laserovým lúčom, ktorý rozsvietil na stenu v sále. Študenti na začiatku videli červený bod na stene, odraz laseru. Fyzik umiestnil medzi zdroj svetla a stenu nejakú kovovú vec, ktorá mala štrbinu ktorej šírku bolo možné zväčšovať alebo zmenšovať pomocou gombíka. Fyzik postupne túto štrbinu cez ktorú svietil tento laserový lúč zmenšoval. Zo začiatku ste na stene videli len ten bod, odraz svetla a potom ako sa tá štrbina zmenšovala bod sa rozťahoval na taký pozdĺžny obláčik, ktorý bol čoraz viac širší a širší.

Ja som bol s tým videom zaskočený, ako je to možné, že sa nejaký svetelný bod zmení na predĺžený obláčik a ten bude čoraz viac predĺžený ak sa tá štrbina bude zmenšovať. Ide o princíp neurčitosti. Niečo čo sa nedá pochopiť našími ľudskými zmyslami. My vnímame tento svet svojimi piatimi zmyslami, ktoré sú obmedzené a vôbec nemusia odzrkadľovať skutočný svet. My ho len tak vidíme, ako nám zmysly dovolia. Tak je to vlastne z celým naším svetom, životom a myslením. Pohybujeme sa len v nejakej neurčitosti, možno sa dá povedať, že celé naše bytie je len obrovská náhoda v tej neurčitosti. Ja chápem vianoce ako čas na zamyslenie sa nad životom a jeho hodnotami. Pre každého človeka sú tieto hodnoty iné, lebo každý z nás je iný. No nemám pravdu? Čo by na to povedal český filozof z konca 19. storočia prof. Cimrman?

Pre odľahčenie a doplnenie tento témy tu prikladám video o našom súčasnom premiérovi p. Matovičovi. Politické video roka 2020.

Čína je po koronakríze. I. štvrťrok 2021 je veľmi úspešný.

13.04.2021

Prvý štvrťrok roku 2021 je pre Čínsku Ľudovú rep. mimoriadne úspešný v obchodnej oblasti. Export a import tovaru a služieb dosiahol nárast 29,2 percenta oproti minulému roku a dosiahol objem 8 470 miliard juanov. Export potvrdil čoraz väčší záujem o čínsky tovar vo svete, keďže narástol o rekordných 38,7 percenta. Obchodný prebytok je vo výške 759,29 miliardy juanov. [...]

Viete, že v kryptomenách je už viac ako 2000 miliard dolárov?

12.04.2021

Mnoho ekonomických periodík v poslednom čase uviedlo správu, že v kryptomenách je zainvestovaných viac ako 2000 miliard dolárov. Kedy vlastne prestane toto šialené tlačenie peňazí a čo to v budúcnosti prinesie? Lebo čoho je veľmi veľa tak to je potom aj veľmi lacné. Ako napr. zrniečka piesku, je ich veľa a tak sú veľmi lacné. Kam to vlastne ten súčasný kapitalizmus [...]

Ako som prekonal Covid-19.

05.04.2021

Som jeden z tých čo prekonali Covid-19. Mal som mierny priebeh choroby. Vlastne to ani nie je choroba, ale zlyhanie imunitného systému organizmu. Správne fungujúci imunitný systém u zdravého človeka by si mal poradiť s vírusovou infekciou. Bral som vitamínové prípravky C + D + B komplex. Počas infekcie mi nechutilo jesť, a problémy s trávením. Bežný človek by takúto [...]

Netherlands World Press Photo - víťaz, prvé objatie

Najlepšia fotografia sveta? Objatie starenky v kovidovej dobe

15.04.2021 18:25

Nezávislá svetoznáma organizácia World Press Photo, ktorá funguje od roku 1955, vyhlásila výsledky svojej každoročnej súťaže.

igor matovič

Matovič: Vakcína Sputnik V prešla vo všetkých testoch SAV

15.04.2021 17:57, aktualizované: 18:11

Expremiér svoju tlačovku nazval „Sputnik V. Dosť bolo klamstiev“.

Virus Outbreak Double Masks

Kto od pondelka vymení respirátor za rúško a kto ho nosiť nemusí vôbec?

15.04.2021 16:40, aktualizované: 17:17

V prírode bude stačiť rúško alebo šál. V práci to musí povoliť zamestnávateľ.

Eduard Heger, podpis,

Heger v Prahe urobil pravopisný prešľap. Zabudol na ypsilon

15.04.2021 16:13

Nový slovenský premiér má medzery v gramatike. Eduard Heger spravil školácku chybu, keď sa zapísal do oficiálnej knihy návštev na Pražskom hrade.

stan021

Socializmus aj tak zvíťazí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 510
Celková čítanosť: 1438457x
Priemerná čítanosť článkov: 2821x

Autor blogu

Odkazy