Čo nám priniesol 17. november 1989.

Pád socializmu v r. 1989 nám priniesol „slobodu“. Sloboda je slovo, ktoré si každý človek môže definovať ináč. Slovenská rep. je rozvojová krajina, ktorá po viac ako 30 rokoch nemá ucelenú diaľničnú sieť, zastaranú železničnú infraštruktúru, obrovský investičný dlh v oblasti zdravotníctva a školstva. Nemocnica Rázsochy sa začala stavať ešte v r. 1985 a namiesto jej dostavania sa zbúrala. Štát nie je schopný postaviť ani len jednú naozaj modernú nemocnicu, ktorá by slúžila ako top nemocnica pre celé Slovensko. Ekonomika Slovenska je postavená na lacnej pracovnej sile, ktorú využívajú svetové automobilky z EÚ a z Južnej Kórei. Za tých 30 rokov sme postavili toľko bytových jednotiek, koľko sa dokázalo postaviť v období socializmu za 4 – 5 rokov v 80tich rokoch min. storočia. Bez eurofondov by sme dnes nevedeli postaviť ani cestu prvej triedy medzi Bratislavou a Trnavou. Štát je zadĺžený a jeho dlh prudko rastie. Kto tento dlh splatí o tom sa nepíše a ani nehovorí.

Je pravdou, že ľudia sa majú po hmotnej stránke lepšie ako v r. 1989 ale je to hlavne technologickým pokrokom, ktorý sa veľmi rýchlo rozvíja. Osobne sa pamätám na časy keď vo fabrike pracovalo viac ako 1000 ľudí a dnes tam pracuje možno 30 ľudí, ktorí dokážu vyprodukovať to isté čo tých 1000 ľudí v r. 1989. Produktivita práce vzrástla a to prinieslo vyššie zárobky. Nežijeme si oveľa lepšie ako vtedy, ale zato produktivita práce vzrástla giganticky. Zisk z celkovej ekonomickej činnosti sa vyvezie preč a tak náš štát z toho má len príjem z práce tu pracujúcich ľudí, keďže väčšina zahraničných firiem zdaňuje mimo SR.

Básnik by povedal, no ja ti nevím Karle.

Amerika s Čínou hrá poker.

27.04.2025

V dialógu s bývalým gréckym ministrom financií Yanisom Varoufakisom sa Jeffrey Sachs venuje mylnej americkej predstave o víťazstve v obchodnej vojne s Čínskou ľudovou republikou a zároveň analyzuje otázku, či by sa Taiwan mohol stať „druhou Ukrajinou“. Obe tieto kľúčové témy rozoberá priložené video. Nech sa páči:

Čína získala 70 % svetového trhu v predaji robotov, tvrdí predstaviteľ MIIT

27.04.2025

Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným [...]

Čína vlastní asi 60 percent patentov na umelú inteligenciu.

24.04.2025

Čína sa v súčasnosti stala najväčším svetovým držiteľom patentov na umelú inteligenciu (UI) a vlastní asi 60 percent globálnych patentov týkajúcich sa umelej inteligencie. Umelá inteligencia je kľúčovou hnacou silou v novej vlne technologickej revolúcie a priemyselnej transformácie a čínsky sektor UI vykazuje silné tempo rozvoja, povedal Shen Changyu, šéf Čínskej [...]

Záchranka / Sanitka / Dopravná zdravotná služba /

Tragédia v Papíne: nehoda štvorkolky si vyžiadala život 34-ročného muža

10.05.2025 18:15

Pri nehode došlo k nárazu štvorkolky, na ktorej boli dve osoby, do stĺpa.

šimečka, kišš

Fico je premiér vojny, ktorý zradil slovenské záujmy, vyhlásil Šimečka a dodal, že dôležití európski lídri sú v Kyjeve

10.05.2025 15:45, aktualizované: 16:32

Líder PS vníma premiérovu cestu do Moskvy ako strašný kontrast a obraz pre Slovensko.

Ondrej Dostál

Vypočutie kandidátov na šéfa STVR musí byť verejné. SaS vyzýva Žilinku, aby to zabezpečil

10.05.2025 15:27, aktualizované: 18:26

Ako signatári vysvetlili, rokovania rady majú byť podľa zákona verejné, no rada na svoje zasadnutia neumožňuje prístup verejnosti.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 954
Celková čítanosť: 3168910x
Priemerná čítanosť článkov: 3322x

Autor blogu

Archív

Odkazy