Založ si blog

Vučić: Keď už hovoríte o Ukrajine, zabúdate na Kosovo

Na 77. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN to vyhlásil srbský prezident Aleksandar Vučić.

„Srbsko podporuje územnú celistvosť všetkých krajín OSN vrátane Ukrajiny. Ale pravdou je, že územná celistvosť Srbska bola narušená a Srbsko nenapadlo nikoho, žiadnu inú suverénnu krajinu, málokto o tom hovorí. Chcel by som položiť lídrom mnohých krajín otázku, aký je rozdiel medzi suverenitou a územnou celistvosťou Ukrajiny a Srbska? V druhom prípade došlo k závažnému hrubému porušeniu a vy ste ho medzinárodne uznali a dali ste legitimitu, aspoň niektorí z vás,“ povedal Vučić.

Zdôraznil, že aj keď Srbsko nikdy neporušilo suverenitu žiadnej krajiny, nezabránilo to „19 bohatým suverénnym krajinám – členom NATO, aby zaútočili na našu krajinu a podkopali suverenitu bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN“. Vučić v tejto súvislosti pripomenul slová Martina Luthera Kinga, že nespravodlivosť na jednom mieste vedie k nespravodlivosti všade.

„Princíp nedotknuteľnosti hraníc by mal platiť pre všetky krajiny,“  zdôraznil prezident.

Kosovské úrady vo februári 2008 jednostranne vyhlásili nezávislosť provincie. Proti uznaniu Kosova je viac ako 60 krajín vrátane Ruska, Indie a Číny, ako aj päť štátov EÚ vrátane Slovenska. Rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 1244 prijatá 10. júna 1999 potvrdzuje, že autonómna provincia Kosovo a Metochija je súčasťou Srbska.

Treba poznamenať, že Moskva opakovane a od samého začiatku tvrdila, že vytvorenie „kosovského precedensu“ zo strany Spojených štátov môže mať nepredvídateľné dôsledky pre medzinárodný právny systém, no Američania tieto varovania ignorovali.

Krach dôvery v americký dolár?

24.09.2022

Iflácia je hlavným znakom amerického dolára. Americký dolár je svetovou rezervnou menou od ktorej sa odvíjajú ekonomické vzťahy na celom svete. Dole pod článkom je graf, ktorý znázorňuje rýchlosť rastu inflácie amerického dolára týkajúceho sa potravín. Bežní ľudia si kupujú potraviny, nekupujú také tovary ako elektrické lokomotívy, vysokozdvižné vozíky a pod. Či [...]

Vučić o pokrytectve Západu: Pri obrane celistvosti Ukrajiny zabudol na celistvosť Srbska.

16.09.2022

Oznámil to dnes, 16. septembra, srbský prezident Aleksandar Vučić na spoločnej tlačovej konferencii v Belehrade s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. „Predstavil som premiérovi Orbánovi mieru pokrytectva a problémy, ktorým čelíme v súvislosti s naratívom o územnej celistvosti. Aké ľahké je pre [Západ] chrániť územnú celistvosť Ukrajiny, čo je v súlade s Chartou [...]

Čínania objavili na Mesiaci nový minerál – Changesite-(Y).

12.09.2022

Zaújmavá správa z Čínskej Ľudovej rep., čínski vedci objavili nový minerál vo vzorkách z mesačného povrchu. Tento minerál je bezfarebný kryštál. Tento novoobjavený minerál bol oficiálne potvrdený komisiou pre nové minerály medzinárodnou mineralogickou asociáciou. Pre mňa je to veľké prekvapenie, že sa ešte niečo také nájde v súčasnosti vo vzorkách z mesačného [...]

Rusko, Moskva, Ukrajina, anexia územia, koncert, Červené námestie

ONLINE: Putin podpísal dekréty, chce zabrať 15 % územia Ukrajiny

30.09.2022 05:30

Podpísanie dekrétov o uznaní nezávislosti ukrajinskej Záporožskej a Chersonskej oblasti Vladimirom Putinom je predohrou k anexii okupovaných území.

Vladimir Putin

Putin uznal, že počas mobilizácie došlo k chybám. Vyzval na ich nápravu

29.09.2022 20:50

Ruský prezident uviedol, že je potrebné zamerať sa na prípady, keď úrady nesprávne povolali do zbrane napríklad chronicky chorých alebo mužov, ktorí presiahli branný vek.

Matovič

Matovič nemá mentálnu výbavu byť politikom, tvrdí politológ

29.09.2022 18:45

Finacmajster Matovič dokázal v záverečnej reči rozprávať bez prestávky viac ako dve hodiny. Pourážal opäť všetkých a tvrdí, že Fico bude ako Kadyrov.

veľvyslankyňa Holandska na Slovensku Gabriella Sancisiová

Ohrození ako sudcovia? Rezort kultúry chce chrániť novinárov

29.09.2022 18:30

Ministerstvo kultúry pozvalo odborníkov z Holandska, aby sa podelili o svoje skúsenosti v oblasti ochrany novinárov.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 652
Celková čítanosť: 1949433x
Priemerná čítanosť článkov: 2990x

Autor blogu

Odkazy