Založ si blog

Export inflácie z USA.

U.S. exportuje infláciu, spomaľuje globálne oživenie

Federálny rezervný systém nedávno zvýšil svoju referenčnú úrokovú sadzbu o ďalších 75 bázických bodov, čo bolo pre USA piatykrát. Tieto spätné nárasty sú najväčšie od začiatku 80. rokov.

Radikálne zvýšenie úrokových sadzieb vyvolalo rozsiahle obavy medzinárodnej spoločnosti. Keďže svet stále trápi oživenie COVID-19 a pomalé oživenie ekonomiky, USA tým, že prenesú tlak a riziká inflácie na zvyšok sveta, len zaťažia globálne oživenie.

Na nejaký čas, U.S. zaznamenala silnejúcu infláciu, ktorá dokonca dosiahla nové 40-ročné maximum. Odzrkadľuje štrukturálny problém krajiny v ekonomike a zlyhávajúcich politikách.

V posledných rokoch U.S. nasledovala obchodný protekcionizmus a svojvoľne zvyšovala clá, čo viedlo k rastu cien dovážaných komodít a služieb. Náklady však znášajú americké podniky a spotrebitelia.

Aby sa USA vyrovnali s dopadmi COVID-19, vláda spustila veľké množstvo fiškálnych politík a ultraľahkých monetárnych politík, čo viedlo k prehriatiu ekonomiky a nerovnováhe medzi ponukou a dopytom. V dôsledku toho oživenie výroby zaostávalo za spotrebou.

Ako v 70. rokoch minulého storočia, pretrvávajúce a opakované negatívne ponukové šoky sa spoja s uvoľnenými monetárnymi, fiškálnymi a úverovými politikami, čo spôsobí stagfláciu, povedal Nouriel Roubini, emeritný profesor ekonómie z New York University.

Okrem toho, od ukrajinskej krízy, jednostranné sankcie zavedené U.S. proti Rusku spôsobili obrovské dopady na globálny energetický, finančný a potravinársky sektor, čo ešte viac narušilo dodávateľské a priemyselné reťazce a zvýšilo infláciu.

Spojené štáty. potrebujú prijať na riešenie problému inflácie stratégie orientované na problém. Federálny rezervný systém si však želá zmierniť prehriatu ekonomiku a infláciu zvýšením úrokových sadzieb. Čo U.S. len vrhá tieň na jej hospodársky rast.

Vzájomné zvyšovanie úrokových sadzieb zvýšilo náklady na pôžičky, čím obmedzilo investičnú expanziu a spotrebu podnikov, čo ovplyvnilo trh práce a prinieslo obrovský tlak na pokles hospodárstva v USA.

Španielske noviny Rebelion v článku uviedli, že Federálny rezervný systém obmedzuje infláciu na úkor celej ekonomiky, čo zníži ekonomický rast, urýchli recesiu a spustí dlhovú krízu. Navyše, U.S. prax nemôže zastaviť rastúce ceny spôsobené ovplyvneným dodávateľským reťazcom.

Krajiny sveta sú v ére ekonomickej globalizácie vzájomne závislé. Avšak, U.S. sa pri tvorbe menovej a fiškálnej politiky stará len o svoje krátkodobé záujmy, ktoré môžu svet priviesť do ešte väčšej krízy.

CNN nazvala zvýšenie úrokových sadzieb „dolárovým úsmevom“, no z tohto úsmevu mrazí svet. U.S. doláre sa často zhodnocujú, keď U.S. ekonomika je veľmi silná alebo veľmi slabá a zhodnocovanie spôsobuje tok kapitálu späť do USA, čo spôsobuje hyperinfláciu a únik kapitálu do iných krajín. Rozvíjajúce sa trhy a rozvojové krajiny boli najväčšou obeťou zakaždým, keď USA zvýšenie úrokovej sadzby od latinskoamerickej dlhovej krízy.

Nové zvýšenie úrokových sadzieb nepochybne prinesie kapitál späť do USA a rozvojové krajiny budú čeliť množstvu výziev, akými sú kolísanie akciového trhu, znehodnotenie domácej meny, nárast úrokov z ich dlhov v USA dolároch, ako aj stúpajúce náklady na dovoz surovín.

James Morrison, docent na London School of Economics and Political Science, poznamenal, že zvýšenie úrokových sadzieb bude mať určite negatívny dopad na svet a zhorší finančnú tieseň rozvojových krajín, keďže USA dolár je centrom medzinárodného finančného systému.

Zvýšenie úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému zaťažilo aj Európu, Japonsko a ďalšie rozvinuté ekonomiky. Francúzske noviny Les Echos na svojej webovej stránke uviedli, že zvýšená referenčná úroková sadzba prinúti ostatné centrálne banky, aby ju nasledovali, čo znehodnotí euro a prehĺbi infláciu. V dôsledku toho bude európska ekonomika, už zasiahnutá ukrajinskou krízou, niesť väčší tlak.

Tvárou v tvár ekonomickej hegemónii USA, rozvíjajúce sa trhy a rozvojové krajiny by mali prijať dlhodobú perspektívu, zlepšiť systém a pravidlá medzinárodného hospodárskeho riadenia a urobiť globálne riadenie spravodlivejším.

Ako Amerika rozdúchava vojenské konflikty.

14.06.2024

Spojené štáty sa pokúšajú znova použiť „taiwanskú kartu“ – osvedčený, ale neúspešný vzorec. Americkí jastrabi vo Washingtone pravidelne, ako súčasť svojej „stratégie kontrolného čínskeho vzostupu“ a jej myslenia s nulovým súčtom, poháňanej vojensko-priemyselným komplexom USA, veria, že prišli s novou taktikou v snahe dosiahnuť svoj cieľ. V posledných [...]

Bude vojna medzi Taiwanom a Čínskou Ľudovou republikou?

07.06.2024

Skupiny podporujúce znovuzjednotenie na ostrove Taiwan sa postavili proti tajnej dohode medzi separatistickými silami na ostrove a USA, pričom tvrdili, že predaj zbraní a návšteva amerických obchodníkov so zbraňami na ostrove má za cieľ eskalovať napätie cez úžinu a nákup amerických zbraní bude len viesť k vážnejším problémom a zatiahnutiu Taiwanu do vojny. Keďže [...]

Ako západné média klamú o Taiwane a o Číne.

06.06.2024

V zahraničných mediach sa poukazuje na veľký rozdiel v životnej úrovni medzi komunistickou Čínskou Ľudovou republikou a Taiwanom. Dokonca sa Taiwan v tomto smere prezentuje ako raj na zemi. Ale skutočnosť je celkom iná. Medzi Taiwanom a Čínskou Ľudovou rep. neexistuje žiadny múr a žiadna hranica, hoci územie Taiwanu je vzdialené od Číny nie viac ako 1 km (Kinmen County). [...]

Britský ministerský predseda Rishi Sunak.

Sunakovho ochrankára zadržali za údajné stávky na termín volieb

19.06.2024 23:26

Termín parlamentných volieb bol prísne utajovaný a jeho oznámenie zaskočilo aj mnohých členov vládnej Konzervatívnej strany.

Americká armáda / Americký vojak / US Army /

Armáda USA zabila pri útoku v Sýrii vysokopostaveného predstaviteľa ISIS

19.06.2024 23:21

Jeho úmrtie podľa CENTCOM-u naruší schopnosť IS získavať zdroje na teroristické útoky a podnikať ich.

Iran, Izrael

Hamas nemožno zničiť, ide hlavne o ideológiu, vyhlásil hovorca izraelskej armády. Netanjahu reagoval

19.06.2024 22:40

Veľmi podobné názory ako Daniel Hagari vyjadrili v uplynulých mesiacoch aj niektorí analytici.

Vladimir Putin

Putin po návšteve KĽDR dorazil do Vietnamu

19.06.2024 22:20

Vietnam je pre Putina druhou zastávkou na ceste po Ázii.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 844
Celková čítanosť: 2767825x
Priemerná čítanosť článkov: 3279x

Autor blogu

Archív

Odkazy