Export inflácie z USA.

U.S. exportuje infláciu, spomaľuje globálne oživenie

Federálny rezervný systém nedávno zvýšil svoju referenčnú úrokovú sadzbu o ďalších 75 bázických bodov, čo bolo pre USA piatykrát. Tieto spätné nárasty sú najväčšie od začiatku 80. rokov.

Radikálne zvýšenie úrokových sadzieb vyvolalo rozsiahle obavy medzinárodnej spoločnosti. Keďže svet stále trápi oživenie COVID-19 a pomalé oživenie ekonomiky, USA tým, že prenesú tlak a riziká inflácie na zvyšok sveta, len zaťažia globálne oživenie.

Na nejaký čas, U.S. zaznamenala silnejúcu infláciu, ktorá dokonca dosiahla nové 40-ročné maximum. Odzrkadľuje štrukturálny problém krajiny v ekonomike a zlyhávajúcich politikách.

V posledných rokoch U.S. nasledovala obchodný protekcionizmus a svojvoľne zvyšovala clá, čo viedlo k rastu cien dovážaných komodít a služieb. Náklady však znášajú americké podniky a spotrebitelia.

Aby sa USA vyrovnali s dopadmi COVID-19, vláda spustila veľké množstvo fiškálnych politík a ultraľahkých monetárnych politík, čo viedlo k prehriatiu ekonomiky a nerovnováhe medzi ponukou a dopytom. V dôsledku toho oživenie výroby zaostávalo za spotrebou.

Ako v 70. rokoch minulého storočia, pretrvávajúce a opakované negatívne ponukové šoky sa spoja s uvoľnenými monetárnymi, fiškálnymi a úverovými politikami, čo spôsobí stagfláciu, povedal Nouriel Roubini, emeritný profesor ekonómie z New York University.

Okrem toho, od ukrajinskej krízy, jednostranné sankcie zavedené U.S. proti Rusku spôsobili obrovské dopady na globálny energetický, finančný a potravinársky sektor, čo ešte viac narušilo dodávateľské a priemyselné reťazce a zvýšilo infláciu.

Spojené štáty. potrebujú prijať na riešenie problému inflácie stratégie orientované na problém. Federálny rezervný systém si však želá zmierniť prehriatu ekonomiku a infláciu zvýšením úrokových sadzieb. Čo U.S. len vrhá tieň na jej hospodársky rast.

Vzájomné zvyšovanie úrokových sadzieb zvýšilo náklady na pôžičky, čím obmedzilo investičnú expanziu a spotrebu podnikov, čo ovplyvnilo trh práce a prinieslo obrovský tlak na pokles hospodárstva v USA.

Španielske noviny Rebelion v článku uviedli, že Federálny rezervný systém obmedzuje infláciu na úkor celej ekonomiky, čo zníži ekonomický rast, urýchli recesiu a spustí dlhovú krízu. Navyše, U.S. prax nemôže zastaviť rastúce ceny spôsobené ovplyvneným dodávateľským reťazcom.

Krajiny sveta sú v ére ekonomickej globalizácie vzájomne závislé. Avšak, U.S. sa pri tvorbe menovej a fiškálnej politiky stará len o svoje krátkodobé záujmy, ktoré môžu svet priviesť do ešte väčšej krízy.

CNN nazvala zvýšenie úrokových sadzieb „dolárovým úsmevom“, no z tohto úsmevu mrazí svet. U.S. doláre sa často zhodnocujú, keď U.S. ekonomika je veľmi silná alebo veľmi slabá a zhodnocovanie spôsobuje tok kapitálu späť do USA, čo spôsobuje hyperinfláciu a únik kapitálu do iných krajín. Rozvíjajúce sa trhy a rozvojové krajiny boli najväčšou obeťou zakaždým, keď USA zvýšenie úrokovej sadzby od latinskoamerickej dlhovej krízy.

Nové zvýšenie úrokových sadzieb nepochybne prinesie kapitál späť do USA a rozvojové krajiny budú čeliť množstvu výziev, akými sú kolísanie akciového trhu, znehodnotenie domácej meny, nárast úrokov z ich dlhov v USA dolároch, ako aj stúpajúce náklady na dovoz surovín.

James Morrison, docent na London School of Economics and Political Science, poznamenal, že zvýšenie úrokových sadzieb bude mať určite negatívny dopad na svet a zhorší finančnú tieseň rozvojových krajín, keďže USA dolár je centrom medzinárodného finančného systému.

Zvýšenie úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému zaťažilo aj Európu, Japonsko a ďalšie rozvinuté ekonomiky. Francúzske noviny Les Echos na svojej webovej stránke uviedli, že zvýšená referenčná úroková sadzba prinúti ostatné centrálne banky, aby ju nasledovali, čo znehodnotí euro a prehĺbi infláciu. V dôsledku toho bude európska ekonomika, už zasiahnutá ukrajinskou krízou, niesť väčší tlak.

Tvárou v tvár ekonomickej hegemónii USA, rozvíjajúce sa trhy a rozvojové krajiny by mali prijať dlhodobú perspektívu, zlepšiť systém a pravidlá medzinárodného hospodárskeho riadenia a urobiť globálne riadenie spravodlivejším.

Čínsky výrobca Loongson predstavuje novú generáciu serverových procesorových integrovaných obvodov.

29.06.2025

Čínska spoločnosť Loongson Technology uviedla na trh novú generáciu domácich procesorov 3C6000, čím sa priblížila ére AI čipov. Šanghajská spoločnosť Loongson Technology predstavila vo štvrtok novú generáciu univerzálnych procesorov 3C6000, ktoré predstavujú významný krok vpred v čínskej snah o technologickú samostatnosť a rozvoj umelej inteligencie (AI). Tieto [...]

Pravda o ekonomike v kapitalizme. O čom to celé je?

24.06.2025

Naši politici a ekonómovia žijú v ilúzórnom svete odtrhnutom od reality. Prečo im uniká podstata? Video pod článkom odhaľuje koreň problému – rolu médií, ktoré tento fiktívny svet živia. Spoločnosť topiaca sa v neurčitosti následne plodí chybné predpovede: ekonómovia sa mýlia takmer vždy, lebo sa snažia aplikovať exaktné modely na živý, nepredvídateľný [...]

Izraelská elektráreň Eshkol vybuchla po zásahu iránskej rakety.

24.06.2025

Pred niekoľkými hodinami bola zasiahnutá izraelská elektráreň Eshkol na juhu Izraela. Elektráreň mala pred výbuchom kapacitu na výrobu elektriny 1700 MW. Musel to byť veľký výbuch, keď trosky z tejto elektrárne zasiahli auto idúce po diaľnici. Video:

vojaci Ukrajina

Kde stúpi noha ruského vojaka... Pripravuje sa Putin na nekonečnú vojnu?

03.07.2025 06:00

Nakoľko Kyjev venuje pozornosť postoju vlády Roberta Fica, ktorá momentálne blokuje 18. balík sankcií Európskej únie proti Rusku?

HIMARS

ONLINE: Zelenskyj chce obísť neochotu USA posielať mu zbrane, pre Ukrajinu ich od Američanov nakúpia Európania

03.07.2025 05:55

Niekoľko európskych vlád skúma plány na nákup zbraní vyrobených v USA zo svojich obranných rozpočtov a ich transfer na Ukrajinu, uvádza portál Politico.

tábor,Nová Dubnica, mReportér

Leto odštartovali netradičným táborom. Vypustili Džina z fľaše ako z rozprávky

03.07.2025 05:00

Zábery z akcie zachytil mReportér Daniel Imriška.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 967
Celková čítanosť: 3230838x
Priemerná čítanosť článkov: 3341x

Autor blogu

Archív

Odkazy