Založ si blog

Export inflácie z USA.

U.S. exportuje infláciu, spomaľuje globálne oživenie

Federálny rezervný systém nedávno zvýšil svoju referenčnú úrokovú sadzbu o ďalších 75 bázických bodov, čo bolo pre USA piatykrát. Tieto spätné nárasty sú najväčšie od začiatku 80. rokov.

Radikálne zvýšenie úrokových sadzieb vyvolalo rozsiahle obavy medzinárodnej spoločnosti. Keďže svet stále trápi oživenie COVID-19 a pomalé oživenie ekonomiky, USA tým, že prenesú tlak a riziká inflácie na zvyšok sveta, len zaťažia globálne oživenie.

Na nejaký čas, U.S. zaznamenala silnejúcu infláciu, ktorá dokonca dosiahla nové 40-ročné maximum. Odzrkadľuje štrukturálny problém krajiny v ekonomike a zlyhávajúcich politikách.

V posledných rokoch U.S. nasledovala obchodný protekcionizmus a svojvoľne zvyšovala clá, čo viedlo k rastu cien dovážaných komodít a služieb. Náklady však znášajú americké podniky a spotrebitelia.

Aby sa USA vyrovnali s dopadmi COVID-19, vláda spustila veľké množstvo fiškálnych politík a ultraľahkých monetárnych politík, čo viedlo k prehriatiu ekonomiky a nerovnováhe medzi ponukou a dopytom. V dôsledku toho oživenie výroby zaostávalo za spotrebou.

Ako v 70. rokoch minulého storočia, pretrvávajúce a opakované negatívne ponukové šoky sa spoja s uvoľnenými monetárnymi, fiškálnymi a úverovými politikami, čo spôsobí stagfláciu, povedal Nouriel Roubini, emeritný profesor ekonómie z New York University.

Okrem toho, od ukrajinskej krízy, jednostranné sankcie zavedené U.S. proti Rusku spôsobili obrovské dopady na globálny energetický, finančný a potravinársky sektor, čo ešte viac narušilo dodávateľské a priemyselné reťazce a zvýšilo infláciu.

Spojené štáty. potrebujú prijať na riešenie problému inflácie stratégie orientované na problém. Federálny rezervný systém si však želá zmierniť prehriatu ekonomiku a infláciu zvýšením úrokových sadzieb. Čo U.S. len vrhá tieň na jej hospodársky rast.

Vzájomné zvyšovanie úrokových sadzieb zvýšilo náklady na pôžičky, čím obmedzilo investičnú expanziu a spotrebu podnikov, čo ovplyvnilo trh práce a prinieslo obrovský tlak na pokles hospodárstva v USA.

Španielske noviny Rebelion v článku uviedli, že Federálny rezervný systém obmedzuje infláciu na úkor celej ekonomiky, čo zníži ekonomický rast, urýchli recesiu a spustí dlhovú krízu. Navyše, U.S. prax nemôže zastaviť rastúce ceny spôsobené ovplyvneným dodávateľským reťazcom.

Krajiny sveta sú v ére ekonomickej globalizácie vzájomne závislé. Avšak, U.S. sa pri tvorbe menovej a fiškálnej politiky stará len o svoje krátkodobé záujmy, ktoré môžu svet priviesť do ešte väčšej krízy.

CNN nazvala zvýšenie úrokových sadzieb „dolárovým úsmevom“, no z tohto úsmevu mrazí svet. U.S. doláre sa často zhodnocujú, keď U.S. ekonomika je veľmi silná alebo veľmi slabá a zhodnocovanie spôsobuje tok kapitálu späť do USA, čo spôsobuje hyperinfláciu a únik kapitálu do iných krajín. Rozvíjajúce sa trhy a rozvojové krajiny boli najväčšou obeťou zakaždým, keď USA zvýšenie úrokovej sadzby od latinskoamerickej dlhovej krízy.

Nové zvýšenie úrokových sadzieb nepochybne prinesie kapitál späť do USA a rozvojové krajiny budú čeliť množstvu výziev, akými sú kolísanie akciového trhu, znehodnotenie domácej meny, nárast úrokov z ich dlhov v USA dolároch, ako aj stúpajúce náklady na dovoz surovín.

James Morrison, docent na London School of Economics and Political Science, poznamenal, že zvýšenie úrokových sadzieb bude mať určite negatívny dopad na svet a zhorší finančnú tieseň rozvojových krajín, keďže USA dolár je centrom medzinárodného finančného systému.

Zvýšenie úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému zaťažilo aj Európu, Japonsko a ďalšie rozvinuté ekonomiky. Francúzske noviny Les Echos na svojej webovej stránke uviedli, že zvýšená referenčná úroková sadzba prinúti ostatné centrálne banky, aby ju nasledovali, čo znehodnotí euro a prehĺbi infláciu. V dôsledku toho bude európska ekonomika, už zasiahnutá ukrajinskou krízou, niesť väčší tlak.

Tvárou v tvár ekonomickej hegemónii USA, rozvíjajúce sa trhy a rozvojové krajiny by mali prijať dlhodobú perspektívu, zlepšiť systém a pravidlá medzinárodného hospodárskeho riadenia a urobiť globálne riadenie spravodlivejším.

Prečo rodení Kanaďania chcú žiť a pracovať v Číne.

27.11.2022

Jeden zaújmavý vlogger KING KWESSI, vytvára videá o živote v Čínskej Ľudovej rep. Tento vlogger naštívil jednu kanadskú rodinku, ktorá žije v ČĽR a natočil s nimi veľmi zaújmavý rozhovor v ktorom kanaďania opisujú svoj život a prečo sa rozhodli žiť v tejto komunistickej krajine. Odporúčam dopozerať do konca.

V Indonézií spustili skúšobnú prevádzku vysokorýchlostných vlakov z Číny.

20.11.2022

Čína postavila vysokorýchlostnú železnicu medzi veľkomestami Jakarta – Bandung. Tento týždeň spustili skúšobnú prevádzku čínskych rýchlovlakov, ktoré budú premávať na tejto trati. Maximálna rýchlosť vlakov bude 350km/h a tak túto 142km trasu vlak prekoná za 40min. Do plnej prevádzky sa táto vysokorýchlostná železnica spustí v roku 2023.

Západ sa pomaly začína ekonomicky podobať 3. svetu.

17.11.2022

Takzvaný vyspelý svet, západný svet sa zmieta v krízy. Ide o krízu finančnú, kde peniaze vyspelých krajín strácajú hodnotu. Inflácia rozkladá celý západný ekonomický systém. Ak sa pozriete na tabuľku z dnešných trading economics, tak je jasné, že tie takzv. vyspelé štáty majú niekoľkonásobne vyššiu infláciu ako je základná úroková miera z centrálnych bánk. [...]

poisťovňa Dôvera

Daniari potvrdili pokutu 3 milióny eur pre Dôveru. Penta hovorí o šikane štátu

29.11.2022 15:34

Penta plánuje podať voči rozhodnutiu súdnu žalobu.

Zuzana Čaputová

Správa prezidentky Čaputovej o stave republiky

29.11.2022 14:30

Prečítajte si celé znenie prejavu prezidentky Zuzany Čaputovej o stave republiky, ktorý predniesla v pléne NR SR pred poslancami parlamentu.

Náboženstvo / Kresťanstvo / Cirkev / Kríž / Modlitba / Viera /

Prvýkrát menej ako polovica. Ateisti v Anglicku a Walese dobiehajú kresťanov

29.11.2022 14:26

Kresťania v Anglicku a Walese prvýkrát v histórii tvoria menej ako polovicu populácie.

fico-kalinak-bodor-gaspar

Žilinka § 363 zastavil stíhanie Fica, Kaliňáka a spol. Zrušil aj celé vyšetrovanie

29.11.2022 14:26, aktualizované: 14:47

O návrhoch obvinených rozhodoval prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera v mene generálneho prokurátora.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 667
Celková čítanosť: 2024073x
Priemerná čítanosť článkov: 3035x

Autor blogu

Odkazy