Americký dolár má problémy.

Základná úroková miera sa nedávno zvýšila na 4,75%. Inflácia ako celku je teraz 6,50%. Inflácia cien potravín je teraz 10,4%. To neveští nič dobré v tomto roku. Určite bude výrazný prepad v hypotékach a bežných pôžičkách oproti ére 0% úrokov. Bežní občania sa dostanú k pôžičkám oveľa ťažšie, kôli vysokým úrokom. Podniky a investori budú musieť znášať vyššie úroky a tak sa investície obmedzia. Americký dolár má problém, lebo je z vyspelých ekomomík najviac zaťažený základným úrokom z centrálnej banky. Dnešný kurz CNY/USD je 6,8 a to tiež nie je dobrá správa pre američanov.

Prečo západ nemá šancu ekonomicky uspieť s východom?

29.10.2025

V priloženom videu sa opisuje história vývoja modernej civilizácie za posledných 200 rokov. Prečo industrializované spoločnosti, regióny nakoniec skrachovali? Zásadnou vecou ktorú toto celé ovpyvňuje je technologický vývoj. Technologický vývoj za posledných 200 rokov ukazuje tento trend. Video:

Ekonomický krach európskych automobiliek.

28.10.2025

Európska Únia bola dlhé roky najväčším výrobcom automobilov na svete. V súčastnosti prechádza hlbokou systémovou krízou. Predaj nových áut v EÚ klesá a tak na budúci rok v EÚ zanikne 9 svetoznámych automobilových značiek. Tieto autá sa už nedokážu predávať v takom množstve, aby ekonomicky zachránili ich výrobcov. Výroba týchto automobilov je pre ich výrobcou [...]

Výroba el. energie v Číne.

25.10.2025

Čínska ľudová republika, ako nesporný svetový líder vo výrobe elektrickej energie, zaznamenáva ďalší rast. Ten síce často koreluje s ekonomickou aktivitou a rastúcou životnou úrovňou, no v čínskom kontexte je poháňaný aj obrovskými investíciami do obnoviteľných zdrojov a vysokými nárokmi energeticky náročného priemyslu. Objem elektriny vyrobenej za deväť mesiacov [...]

lietadlo, airbus, a320

Lietadlo americkej spoločnosti JetBlue muselo pre problémy pristáť v Tampe, niekoľko cestujúcich je zranených

30.10.2025 23:41

Lietadlo bolo zatiaľ vyradené z prevádzky, aby mohlo byť skontrolované.

SR ÚMS Vallo Hattas MS Susko Bezpečnosť BAX

Únia miest Slovenska: Je treba okamžite riešiť vnútornú bezpečnosť, je to problém štátu

30.10.2025 23:08

Susko po stretnutí skonštatoval, že evidujú a vnímajú problém, o ktorom primátori hovorili z hľadiska rastúcej, „najmä pocitovej kriminality“.

Britain Royals

Kráľ Karol III. sa rozhodol zbaviť svojho brata Andrewa zvyšných pôct aj sídla

30.10.2025 21:47, aktualizované: 23:02

65-ročný Andrew tak okrem iného príde o titul princa.

Viktor Orbán

Orbán: Maďarská vláda rozhodla, 14. dôchodok bude

30.10.2025 20:51

Orbán v príspevku na sociálnej sieti v stredu odkázal, že kým bude on vládnuť, starší ľudia budú v bezpečí.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,014
Celková čítanosť: 3409955x
Priemerná čítanosť článkov: 3363x

Autor blogu

Archív

Odkazy