Západný sen o strategickom dolári a eure sa zrútil.

10. februára 2023, stan021,

Ruské ministerstvo financií uviedlo, že od tohto roka sa zbaví eura vo svojom fonde národného bohatstva (NWF), pričom zostane len zlato, čínsky jüan a ruble, informovali vo štvrtok ruské médiá.

Znamená to nielen drastickú zmenu štruktúry suverénnych rezerv Ruska ako strategickej veľmoci, ale tiež priamo podporuje internacionalizáciu juanu na vyššiu úroveň, tvrdili analytici s tým, že takýto krok povedie aj k ďalšej dedolarizácii.

„Ak je otázka, či sa euro resetuje, tak určite bude tento rok resetované,“ povedal námestník ruského ministra financií Vladimir Kolyčev.

Fond bude pozostávať až zo 60 percent jüanov a nie viac ako 40 percent zlata a Rusko môže pridať ruble do suverénneho investičného fondu, poznamenal Kolychev.

Predtým jüan podľa ruských médií predstavoval 30 percent, kým zlato 20 percent.

K 1. februáru 2023 mal NWF na svojich účtoch podľa správy ruského ministerstva 10,46 miliardy eur (11,2 miliardy USD), 307,44 miliardy jüanov (45,2 miliardy USD), 551,27 ton zlata a 530,1 milióna rubľov (7,3 milióna USD). financií.

Ruská centrálna banka začala operácie s použitím jüanu na moskovskej burze od 13. januára.

Vyňatie eura z NWF je v podstate pokračovaním predchádzajúcej ruskej systematickej dedolarizačnej politiky. Vzhľadom na to, že na globálnom menovom trhu existuje len málo možností na porovnávanie systému amerického dolára založeného na fintech, ekonomickej sile a rozsahu obchodu, systém jüanov je objektívne najlepším riešením na dedolarizáciu Ruska a iných krajín, Chen Jia, angl. Nezávislý analytik pre medzinárodnú stratégiu, povedal v piatok Global Times.

Bolo to vidieť z rozšíreného obchodovania s jüanmi na moskovskej burze po tom, čo západné krajiny uvalili sankcie na ruské finančné inštitúcie v roku 2022. Yuan predstavoval 48 percent obchodovania s devízami na moskovskej burze v novembri 2022.

Juan už má výrazný vplyv na kurz rubľa. Analytici poznamenali, že zvýšenie podielu objemu obchodovania a vyrovnania juanov pomôže stabilizovať výmenný kurz rubľa a zlepší investičné prostredie v ruskej ekonomike.

Je to aj dôsledok západných finančných sankcií voči Rusku, ktoré ho priviedli k hľadaniu bezpečnejšej meny, uviedli analytici a dodali, že popularita jüanu medzi ruskými podnikateľmi je dôkazom toho, že spoločnosti sa obracajú na nové trhy, najmä na Čínu.

Asi 15 percent ruských malých a stredných podnikov využívalo devízy medzi májom a októbrom 2022, uvádza správa Ruskej banky priemyselných komunikácií. Z tých, ktorí používajú devízy, si 34 percent zvolilo americký dolár, 31 percent juan a 28 percent euro.

Prieskum zistil, že juan je uprednostňovaný kvôli zvýšenému obchodu s Áziou a nižším platobným rizikám spojeným s používaním meny ako dolár a euro.

Juan si udržal relatívnu stabilitu vzhľadom na zvyšovanie úrokov v USA a globálnu infláciu. Toto je hlavný dôvod, prečo veľké množstvo rozvojových krajín a rozvíjajúcich sa trhov vo svete, vrátane Ruska, neustále zvyšuje podiel juanu vo svojich suverénnych rezervách, povedal Chen.

Geopolitická súťaž urýchľuje globálny trend dedolarizácie, povedal Hong Yong, výskumný pracovník Čínskej akadémie pre medzinárodnú obchodnú a ekonomickú spoluprácu, v piatok pre Global Times.

„Úloha amerického dolára na medzinárodnom finančnom trhu už nie je taká silná, ako bývala, a vláda USA zvyšuje svoju kontrolu nad dolárom, čo núti mnohé krajiny hľadať alternatívne meny,“ povedal Hong.

Hong tiež poznamenal, že s oslabovaním ekonomiky USA klesá medzinárodná dôvera v americký dolár, čo urýchli proces dedolarizácie.