Založ si blog

Vývoj umelej inteligencie v Číne, porovnanie so západom.

Vývoj umelej inteligencie v Čínskej Ľudovej rep. má top prioritu. Do jej rozvoja sa investujú veľké zdroje. Projekt umelá inteligencia je jedným z najdôležitejších investícií do budúcnosti. Nasledujúce údaje sú z r. 2021:

V júni 2021 Pekinská akadémia umelej inteligencie (BAAI) spustila Wu Dao 2.0, nástupcu Wu Dao 1.0, ako prvý superrozsiahly inteligentný modelový systém v Číne. Wu Dao je jazykový model, ktorého cieľom je prekonať OpenAI GPT-3 a Google LaMDA v myslení na ľudskej úrovni. Wu Dao, ktorý je trénovaný na 4,9 terabajtoch obrázkov a textov a prekonáva najmodernejšie úrovne (SOTA) v 9 benchmarkoch, je bližšie než ktorýkoľvek z jeho kolegov k dosiahnutiu umelej všeobecnej inteligencie (AGI) a dosiahnutiu myslenia na ľudskej úrovni.

Školenie
Wu Dao bol vyškolený na 4,9 terabajtoch vysokokvalitných obrázkov a textov v angličtine a čínštine:

1,2 TB čínskych textových údajov vo Wu Dao Corpora.
2,5 TB čínskych grafických dát.
1,2 TB anglických textových údajov v súbore údajov Pile.
Trénoval sa pomocou FastMoE, open-source systému Mixture of Experts (MoE). MoE je technika strojového učenia, ktorá funguje takto:

rozdelenie úloh prediktívneho modelovania na čiastkové úlohy
školenie expertného (učiaceho sa) modelu na každú čiastkovú úlohu
vývoj modelu hradlovania, ktorý sa na základe predpovedaných vstupov naučí, s ktorým expertom sa má poradiť, a predpovede kombinuje.
FastMoE umožňuje Wu Dao konzultovať rôzne expertné modely paralelne a prejsť na ten s najlepšie predpovedaným výsledkom. Napríklad, ak je vstupom anglický text, Wu Dao použije prediktívny model, ktorý dokáže vygenerovať odpoveď v anglickom texte.

Schopnosti
Wu Dao 2.0 je inteligentný multimodálny model umelej inteligencie, čo znamená, že nejde len o jazykový model, ktorý generuje text a reč, ale dokáže generovať aj obrázky a má sebazlepšujúce sa schopnosti učenia.

Na konferencii v Pekingu Zhiyuan, kde Wu Dao prvýkrát debutoval, tvorcovia vystavili čínske básne a kresby vytvorené Wu Dao.
Básne vytvorené modelom Wu Dao
Po tejto udalosti virtuálna študentka založená na modeli umelej inteligencie Wu Dao, Zhibing Hua, na svojom Weibo oznámila, že má v úmysle začať študovať na katedre počítačovej vedy a technológie na univerzite Tsinghua. Virtuálna študentka je poháňaná Wu Dao, preto môže využiť svoju vedomostnú základňu a vzdelávacie schopnosti na písanie básní, kreslenie a skladanie hudby. Tvorcovia tvrdia, že Zhibing Hua bude mať rýchlejšie a efektívnejšie schopnosti učenia sa ako bežný študent, no zatiaľ nebude prežívať emócie.

Spravodajské benchmarky
Ako uvádza BAAI, Wu Dao 0,2 prekonalo najmodernejšie úrovne (SOTA) v 9 benchmarkových úlohách:

ImageNet zero-shot: SOTA prekonáva OpenAI CLIP
Detekcia znalostí LAMA: prevyšuje AutoPrompt
LAMABADA Cloze: Schopnosť prekonáva Microsoft Turing NLG
SuperGLUE niekoľko záberov FewGLUE: prekoná GPT-3 a získa aktuálne najlepšie výsledky učenia s niekoľkými zábermi
UC Merced Land-Use zero-shot: SOTA prekonáva OpenAI CLIP
Diagram generovania textu MS COCO: prekonáva OpenAI DALL·E
MS COCO Anglické vyhľadávanie grafiky: prekonáva OpenAI CLIP a Google ALIGN
MS COCO viacjazyčné grafické vyhľadávanie: prekonáva súčasný najlepší viacjazyčný a multimodálny predtréningový model UC2, M3P
Multi 30K viacjazyčné vyhľadávanie grafiky: prekonáva súčasný najlepší viacjazyčný a multimodálny predtréningový model UC2, M3P
Wu Dao vs. GPT-3
Tu je komplexné porovnanie medzi Wu Dao a GPT-3:

Ako sa darilo čínskym automobilkám minulý rok.

01.04.2023

Trhový podiel osobných vozidiel čínskych značiek vzrástol na 49,9 %,vzrástol v roku 2022 na 49,9 percenta, čo predstavuje nárast o 5,4 percentuálneho bodu. Kumulatívny objem predaja osobných vozidiel čínskych značiek dosiahol v roku 2022 11,766 milióna kusov, čo je medziročný nárast o 22,8 percenta. Je to vďaka neustálym objavom v základných technológiách, zlepšovaniu [...]

Ruská armáda našla spôsob, ako ničiť ukrajinské opevnené oblasti.

30.03.2023

Ukrajinskí analytici sú v panike kvôli novej taktike ruských ozbrojených síl. Ukrajinské jednotky už nedokážu udržať mocné opevnené oblasti, ako tomu bolo predtým. Rok po začatí špeciálnej vojenskej operácie začali ruskí vojaci používať vysokovýkonné zbrane. Upozornil na to ukrajinský vojenský expert Oleg Starikov na portáli „Politeka“. A nejde o hypersonické [...]

Návšteva čínskeho prezidenta v Rusku priniesla plodné výsledky a prispeje k ľudskému pokroku.

28.03.2023

Pred desiatimi rokmi pritiahla veľkú pozornosť medzinárodného spoločenstva otázka, aká bude prvá zámorská štátna návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga po jeho zvolení za prezidenta. Siho cesta do Moskvy v marci 2013 – prvá, ktorú uskutočnil nový čínsky líder krátko po nástupe do úradu – naznačila, že Čína kladie veľký dôraz na svoje vzťahy s Ruskom. [...]

nehoda

Obrovský hazard. S 1,65 promile viezol dcéru, havaroval

01.04.2023 19:45

42-ročný vodič s vozidlom narazil do odstaveného auta a prevrátil sa.

Tunel Ľudovíta II.

Jazdia tadiaľ aj formuly. Pri nehode v Monaku prišli o život traja ľudia

01.04.2023 19:20

Do steny tunela Ľudovíta II. v centre mesta narazilo auto, ktoré sa následne vznietilo.

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 705
Celková čítanosť: 2197619x
Priemerná čítanosť článkov: 3117x

Autor blogu

Odkazy