Založ si blog

Kapitalizmu dochádzajú nahromadené dividendy a dostáva sa do kritického bodu.

Reforma dôchodkového systému je kľúčovou otázkou týkajúcou sa národnej konkurencieschopnosti, najmä pre rozvinuté krajiny ako Francúzsko, ktoré vstúpili do éry blahobytu.

Reforma francúzskeho dôchodkového systému ako jedného z dôležitých motorov európskeho hospodárstva úzko súvisí s jeho vývojom v postindustriálnej ére a konkurencieschopnosťou celej EÚ. V ére globalizácie čelí Francúzsko ekonomickým výzvam nielen v rámci EÚ, ale aj konkurencii zo strany USA, Číny a ďalších rozvíjajúcich sa ekonomík.

Súčasná ekonomická sila Francúzska je založená na historickom základe viac ako 500 rokov západnej koloniálnej expanzie, ako aj na úspechoch tvrdej práce jednej alebo dvoch generácií po skončení 2. svetovej vojny.

Dnes Francúzsko stále kontroluje menu 14 bývalých západoafrických kolónií, pričom frank je ich zákonnou menou a tieto krajiny musia uložiť 50 percent svojich devízových rezerv do francúzskej štátnej pokladnice. Aj preto sa Francúzi stále tešia z takmer najštedrejšieho sociálneho systému na svete, vrátane dôchodkov.

V konkurencii uprostred globalizácie dochádzajú Francúzom dividendy, ktoré nahromadili ich predchodcovia. Krajina má stále peniaze a môže Ukrajine poskytnúť významnú vojenskú podporu. S kontinuálnym nárastom staršej populácie v budúcnosti však bude dôchodkový systém čeliť deficitu. To je dôvod, prečo francúzsky prezident Emmanuel Macron trvá na reforme.

Ako dôležitá súčasť sociálneho systému sú dôchodky dôležitým faktorom, ktorý odráža spravodlivosť sekundárneho rozdeľovania. Skúsenosti mnohých krajín navyše ukazujú, že dôchodky možno len zvyšovať a znižovať ich je ťažké. Preto sa otázka, ako priebežne zväčšovať fond dôchodkových fondov, stala problémom súvisiacim s jeho spravodlivejším rozdelením.

Pre Francúzsko nie je opatrenie, aby všetci pracovali dlhšie, spravodlivé, čo znamená, že veľká väčšina robotníkov, vrátane tých, ktorí pracujú v znečistenom a nebezpečnom prostredí, sa bude musieť podeliť o bremeno. Ich pracovná povaha je však úplne odlišná od tých, ktorí pracujú na počítačoch a hrajú sa s akciami a cennými papiermi. Reforma sa považuje za ďalšie prehĺbenie rozdielu v bohatstve.

Francúzsko bolo v minulosti známe relatívne malou priepasťou v bohatstve v rámci Európy, no v posledných rokoch sa táto priepasť zväčšuje. Údaje z laboratória World Inequality Lab na Parížskej ekonomickej škole ukazujú, že nerovnosti v príjmoch a bohatstve sú na vzostupe takmer všade od 80. rokov 20. storočia. A analytici sa domnievajú, že daň z bohatstva (IFI), daň z nehnuteľností pre jednotlivcov, ktorá nahradila solidárnu daň z bohatstva (ISF), viedla k „zrýchleniu“ nerovnosti.

Výzvy, ktorým čelí Francúzsko, hospodárska veľmoc svetovej triedy, nie sú len o peniazoch. Koľko ľudí z novej generácie, ktorí si užívajú tento sociálny systém, bude ochotných naďalej tvrdo pracovať na vytváraní udržateľného ekonomického rastu, najmä na spodnej a výrobnej úrovni, ako to robili ich predchodcovia? Slávne slová bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho „pracovať viac, aby ste zarobili viac“ boli pred niekoľkými rokmi považované za správne, no v súčasnosti ich mnohí Francúzi, najmä mladí ľudia, vo veľkej miere odmietajú.

Reforma dôchodkov preto nie je len systémová, ale aj duchovná záležitosť. Či si Francúzsko dokáže aj naďalej udržať svoju silnú konkurencieschopnosť, čelí dvojitej výzve na systémovej aj duchovnej úrovni.

Pri pohľade späť do histórie európsky kapitalizmus skúmal medzi efektívnosťou a spravodlivosťou, aby neustále nachádzal body, ktoré vedú k reformám. Európania si zvolili inú cestu ako v USA – cestu, ktorá kladie dôraz na blahobyt a spravodlivú distribúciu. Avšak ani v rámci sociálneho kapitalizmu to nemení povahu kapitalizmu a jeho prirodzené nedostatky, čo nevyhnutne viedlo k prehĺbeniu rozdielov v bohatstve.

Zdá sa, že Francúzi teraz nevedia nájsť východisko. Ani USA. Zdá sa, že kapitalizmus dosiahol kritický bod, a hoci rýchlo nezmizne, budúca cesta je neistá.

Rusi vypustili špeciálny satelit na sledovanie Ukrajiny.

30.05.2023

RF vypustila špeciálny satelit Kondor-FKA, ktorý bude monitorovať celé územie Ukrajiny. Tento satelit s vysokou rozlišovaciou technológiou bude pracovať za akéhokoľvek počasia aj v noci a dáta poskytne vojenskej rozvietke RF. Prekvapivý útok ukrajinského vojska sa tak stáva v budúcnosti nemožným. Armáda RF tak bude mať dostatočný čas a presné súradnice zoskupenia vojsk [...]

Komentár: G7 by sa mala premenovať na G1+6.

26.05.2023

Na práve skončenom samite Skupiny siedmich (G7) v Japonsku symbolický prejav solidarity nedokázal prekryť trhliny v skupine. Sebecký strýko Sam sťažuje bloku vytvoriť si jednotnú vôľu, keďže si čoraz viac krajín uvedomuje, že jediná svetová superveľmoc manévruje, aby premenila skupinu na geopolitický nástroj na konfrontáciu a dobývanie. Vzájomný rešpekt medzi [...]

Čínski vedci dokázali prítomnosť oceánu na Marse v staroveku.

19.05.2023

WUHAN 19. mája (Xinhua) – Čínski vedci objavili priame dôkazy, ktoré dokazujú existenciu starovekého oceánu na severnej planine Marsu, uvádza Čínska univerzita geovied vo Wu-chane. Predchádzajúce štúdie našli dôkazy o veľkom množstve kvapaliny na ranom Marse, ale tvrdenia zostali kontroverzné kvôli nedostatku analýzy. Výskumný tím pod vedením Xiao Longa, profesora [...]

rokovanie, parlament, schôdza, Boris Kollár

O koľko miliónov vlastne ide? Parlament čaká veľká letná rekonštrukcia, poslanci môžu hlasovať aj rukami a na lúke

05.06.2023 06:00

Za posledných 20 rokov sa hlasovací systém v parlamente nemenil. Jediný pokus o zmenu bol v roku 2016.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS

ONLINE: Ukrajinská ofenzíva sa podľa Moskvy začala na piatich úsekoch frontu

05.06.2023 05:55

Rusko tvrdí, že Ukrajinci už začali protiofenzívu, Kyjev mlčí. Podľa Moskvy snahy prelomiť ruskú obranu neboli úspešné.

lietadlo, kotešová, bytča

Pri obci Kotešová v okrese Bytča spadlo malé lietadlo. Pilot zahynul

04.06.2023 20:23, aktualizované: 22:55

Stroj spadol v nedostupnom teréne a po páde začal horieť.

DEMDIS SLOVENSKO V EU zaver titulka

V Európe cudzincami byť nechceme, no chýba nám vízia, stratégia a dialóg (výsledky diskusie)

04.06.2023 19:00

Chceme byť v Európe cudzincami? A prečo? DEMDIS diskusia nám opäť ukazuje, že názorová vyhranenosť nemusí byť prekážkou nachádzania zhody. Konsenzus existuje a je na dosah.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 729
Celková čítanosť: 2290638x
Priemerná čítanosť článkov: 3142x

Autor blogu

Odkazy