Brazília a Čína budú obchodovať v juanoch.

Čínsky renminbi (RMB – juan) zrýchľuje v rozširovaní svojho globálneho používania, čo je trend, ktorý pomôže vybudovať odolnejší medzinárodný menový systém, taký, ktorý je menej závislý od amerického dolára a viac prispieva k rastu obchodu, uviedli vo štvrtok odborníci.

Komentovali to po tom, čo Čína a Brazília – dve hlavné rozvíjajúce sa ekonomiky a členovia BRICS – údajne dosiahli dohodu o obchodovaní vo svojich vlastných menách, pričom sa vzdali amerického dolára ako sprostredkovateľa.

Dohoda umožní Číne a Brazílii uskutočňovať svoje rozsiahle obchodné a finančné transakcie priamo a vymieňať si RMB za realy a naopak, namiesto prechodu cez dolár, uviedla v stredu Agence France-Presse s odvolaním sa na brazílsku vládu.

Správa prichádza uprostred rastúceho globálneho využívania RMB. Prvá čínska cezhraničná transakcia so skvapalneným zemným plynom urovnaná v RMB bola dokončená v utorok po tom, čo Exportno-importná banka Číny začiatkom tohto mesiaca dosiahla prvú spoluprácu na úvere v RMB so Saudskou národnou bankou, najväčšou bankou v Saudskej Arábii.

Zhu Min, podpredseda Čínskeho centra pre medzinárodné ekonomické výmeny, uviedol, že prebieha trend, že viac ekonomík je ochotných používať RMB pri zúčtovaní a platbách, čo je pre čínsku menu „významný krok“ k internacionalizácii a odráža rastúca dôvera medzinárodného spoločenstva v ňu.

Finančné sankcie prijaté Spojenými štátmi od začiatku ukrajinskej krízy spustili do určitej miery „krízu dôvery“ pre dolár, čím podporili globálne používanie iných mien vrátane RMB, povedal Zhu na okraj Boao. Výročná konferencia Fórum pre Áziu.

Zhou Maohua, makroekonomický analytik z China Everbright Bank, uviedol, že používanie miestnych mien v bilaterálnom obchode bude pre Čínu a Brazíliu výhodné pre všetkých, čím sa zníži riziko výkyvov výmenných kurzov, ktorým čelia spoločnosti zahraničného obchodu, a tým sa podporí rast obchodu.

Vo februári Čína a Brazília podpísali memorandum o porozumení o vytvorení zúčtovacích mechanizmov RMB v Brazílii, ktoré odborníci považujú za nevyhnutnú infraštruktúru pre obe ekonomiky na obchodovanie s miestnymi menami.

Dojednania pomôžu podnikom a finančným inštitúciám oboch krajín využívať RMB na cezhraničný obchod a uľahčia bilaterálny obchod a investície, uviedla vo štvrtok hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Mao Ning.

Finančná infraštruktúra spojená s internacionalizáciou RMB by sa mala ďalej zlepšovať, uviedol začiatkom marca Pan Gongsheng, viceguvernér Čínskej ľudovej banky, centrálnej banky krajiny. Krajina bude ďalej zlepšovať svoj systém obchodovania a vyrovnania pre cezhraničné investície a financovanie pomocou meny, dodal Pan.

„Myslím si, že internacionalizácia renminbi sa pravdepodobne urýchli,“ povedal Hong Hao, hlavný ekonóm GROW Investment Group, globálnej spoločnosti spravujúcej aktíva so sídlom v Číne, a zdôraznil, že nedávny vývoj naznačuje, že sa vyvíja alternatívny menový systém mimo hegemónie amerického dolára.

Keďže americké finančné sankcie poškodzujú postavenie dolára ako globálnej meny, mnohé ekonomiky, ako napríklad Saudská Arábia, Rusko a Brazília, hľadajú alternatívu k existujúcemu systému zameranému na dolár, čo prispieva k rastúcemu globálnemu využívaniu RMB, povedal Hong.

Čína a jej obchodní partneri, ktorí zavedú viac dohôd o vyrovnaní v miestnej mene, môžu pomôcť znížiť svoju závislosť od amerického dolára, znížiť transakčné náklady a zjednodušiť riadenie devíz, povedal Hong.

Prečo je súčasné Nemecko kaput?

18.04.2025

Wolfgang Münchau, autor knihy Kaput: Koniec nemeckého ekonomického zázraku, bol hosťom YouTube kanála UnHerd. V rozhovore rozoberá súčasné ekonomické problémy Nemecka – ako vznikli a aká bola jeho ekonomická politika po zjednotení. Je dnešný nemecký ekonomický model ešte životaschopný? Európska únia síce prijala legislatívu o umelej inteligencii, no v EÚ [...]

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

Boli vakcíny mRNA ktoré sa používali v kovidových časoch bezpečné?

13.04.2025

Na takúto otázku je potrebné poskytnúť hodnovernú a jednoznačnú odpoveď. Má Dr. Kotlár pravdu? Tvrdí, že vakcíny, ktoré sa používali voči vírusom COVID19, neboli bezpečné a mohli spôsobiť modifikáciu ľudských buniek, ovplyvniť DNA, poprípade následne RNA. Predpokladám však, že výrobcovia takýchto vakcín dôsledne skúmajú ich bezpečnosť, najmä v tomto smere. [...]

Ján Majerský / KDH /

Majerskému prekáža „doba cashu“, KDH zahlasuje za zrušenie transakčnej dane

19.04.2025 10:08

Líder KDH poukazuje na to, že čoraz častejšie vidieť dnes v obchodoch oznámenia o tom, že prijímajú len hotovosť a platba kartou nie je možná.

Benátky, gondoly, Taliansko

Jednodňoví výletníci si v Benátkach opäť priplatia, vlani mesto vybralo 2,5 milióna eur

19.04.2025 09:46

Pri náhodných kontrolách hrozia pokuty od 50 do 300 eur.

Ekvádor

Zo zábavy masaker. Na kohútích zápasoch v Ekvádore postrieľali 12 ľudí

19.04.2025 09:05

Polícia vyšetruje, či tento trestný čin nesúvisí so spormi medzi zločineckými gangmi.

Trump

Trumpova popularita od začiatku vládnutia neprekročila 50 percent

19.04.2025 08:00

S krokmi prezidenta Trumpa súhlasilo počas prvého štvrťroka vlády 45 percent respondentov.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 951
Celková čítanosť: 3153578x
Priemerná čítanosť článkov: 3316x

Autor blogu

Archív

Odkazy