Čína robí pokroky v technológiach umelej inteligencie.

9. apríla 2023, stan021,

Umelá inteligencia (AI) je rýchlo sa rozvíjajúce pole, ktoré mení spôsob, akým žijeme, pracujeme a interagujeme s technológiou. Od samo-riadiacich áut po osobné asistentky ako Siri a Alexa, AI mení spôsob, akým uvažujeme o počítačoch a automatizácii.

V jadre je AI simulácia ľudskej inteligencie v strojoch, ktoré sú programované myslieť a učiť sa ako ľudia. To zahŕňa úlohy ako rozpoznávanie reči, rozhodovanie a dokonca aj kreatívne úlohy ako skladanie hudby a tvorba umenia.

Jedným z kľúčových faktorov za rýchlym rozvojom AI je explózia dát. S nástupom internetu a zvyšujúcou sa digitalizáciou našich životov vytvárame viac dát ako kedykoľvek predtým. Algoritmy AI sú schopné spracovať a analyzovať tieto dáta, aby našli vzorce a poznatky, ktoré by boli pre ľudí nemožné odhaliť.

Jednou z najsľubnejších aplikácií AI je oblasť zdravotníctva. Pomocou algoritmov AI môžu lekári a výskumníci analyzovať obrovské množstvá lekárskych dát, aby identifikovali nové liečby a vyliečili choroby. AI môže tiež pomôcť zlepšiť výsledky pacientov analýzou lekárskych obrazov, predikciou priebehu ochorení a dokonca aj identifikáciou pacientov s rizikom určitých stavov.

Ďalšou oblasťou, v ktorej má AI významný vplyv, je obchod. Automatizáciou rutinných úloh a identifikáciou vzorcov v správaní zákazníkov môže AI pomôcť firmám pri rozhodovaní a zlepšení ich hospodárskeho výsledku. Napríklad algoritmy AI môžu byť použité na personalizáciu marketingových kampaní na základe histórie prehliadania alebo nákupu zákazníka, čo vedie k vyššej konverzii a zvýšenej zákazníckej lojalite.

Tak a ako je to v Čínskej Ľudovej rep. dnes?

V tejto krajine bol vytvorený kompletný priemyselný systém AI a AI sa stala novým hnacím motorom rastu.

Hodnota kľúčových sektorov odvetvia umelej inteligencie v krajine dosiahla v roku 2022 508 miliárd juanov (74 miliárd USD), čo je medziročný nárast o 18 percent a počet súvisiacich podnikov sa priblížil k 4 000.

Podľa Čínskej akadémie informačných a komunikačných technológií (CAICT) celkovo 102 000 patentov súvisiacich s AI, alebo 41,7 percenta patentov autorizovaných vo svete v období od roku 2013 do novembra 2022, pochádza z Číny. Čínski vedci publikovali v roku 2021 50,71 percenta všetkých odborných článkov o umelej inteligencii na celom svete, čo je nárast z 20,36 percenta v roku 2012.

Čínske podniky tiež urobili dôležité prelomy v kľúčových technológiách, ako sú aplikačné algoritmy, inteligentné procesory a open source frameworky. Vedú aj v oblasti rozpoznávania obrazu a hlasu. Na trh sa dostalo množstvo typických produktov vrátane inteligentných senzorov a inteligentných prepojených vozidiel.

Umelá inteligencia v Číne zrýchleným tempom posilňuje rôzne odvetvia a preniká do každodenného života ľudí.

An Hui, zástupca hlavného inžiniera Čínskeho centra pre rozvoj informačného priemyslu, povedal, že AI je dobre integrovaná s primárnym, sekundárnym a terciárnym priemyslom a po svojom použití v zdravotníctve, doprave a výrobe postupne preniká do sektorov cestovného ruchu a poľnohospodárstva.

Inteligentné financie, zdravotná starostlivosť, bezpečnosť a doprava sa stali kľúčovými oblasťami aplikácie AI a táto technológia tiež robí inteligentnejšie navrhovanie, výrobu, kontrolu kvality a ďalšie kľúčové prepojenia výrobného priemyslu, povedal An.

Vďaka aplikácii AI v zdravotníctve môže Liu Guiping, lekár v zdravotnom stredisku v meste Jucheng v okrese Pingding, v provincii Shanxi v severnej Číne, využívať systém inteligentného lekárskeho asistenta, ktorý vyvinula iFLYTEK, čínska firma zaoberajúca sa umelou inteligenciou, a Tsinghua University, aby poskytovali diagnostiku a liečbu.

Lekár používa systém inteligentného lekárskeho asistenta, ktorý vyvinula iFLYTEK, čínska firma zaoberajúca sa umelou inteligenciou, a Univerzita Tsinghua v zdravotnom stredisku mesta Xiangshui, okres Jingyuan, severozápadnej Číny autonómnej oblasti Ningxia Hui.

Keď Liu vložil súčasné symptómy pacienta do inteligentného systému, naznačilo to, že pacient môže mať akútnu cholecystitídu, akútnu cholangitídu a cholecystolitiázu s cholangitídou.

Liu potom pacientovi vykonal ultrazvukové vyšetrenie brucha a zistil, že má viacero žlčových kameňov, a odporučil mu, aby išiel na ďalšie vyšetrenie a liečbu do nemocnice na vyššej úrovni.

Liu povedal, že inteligentný systém je dobrým pomocníkom, ktorý pomáha praktickým lekárom vyhnúť sa zmeškaným diagnózam a chybným diagnózam.

Inteligentný systém môže pomôcť lekárom diagnostikovať 1 400 chorôb. Pomohla 56 000 praktickým lekárom v približne 400 okresoch a okresoch po celej Číne pri vykonávaní diagnostických služieb.

„Inteligentný systém môže pomôcť bežným lekárom zlepšiť presnosť a efektivitu diagnostiky,“ povedal výkonný riaditeľ z iFLYTEK a vysvetlil, že doteraz poskytol lekársku diagnostiku pomocou AI viac ako 560 miliónov krát.

Pokiaľ ide o inteligentnú dopravu a autonómne riadenie, Peking nedávno udelil licencie na prevádzkovanie služieb robotickej axi úplne bez vodiča spoločnosti Apollo Go, autonómnej platforme Baidu pre autonómnu jazdu.

Robotická os Apollo Go, vybavená laserovými radarmi, kamerami a radarmi s milimetrovými vlnami, môže jasne „vidieť“ svoje okolie v rôznych podmienkach na ceste, uviedol výkonný riaditeľ z Baidu.

Apollo Go spustilo služby robotaxi plne bez vodiča v troch čínskych mestách – Peking, Wuhan a Chongqing. Spoločnosť propaguje rozsiahle využitie svojich služieb autonómnej jazdy.

Robotax Apollo Go, vyvinutý čínskym technologickým gigantom Baidu, jazdí po ulici v oblasti ekonomicko-technologického rozvoja v Pekingu.

Čoraz širšie uplatnenie AI možno pripísať solídnym technologickým základom podnikov a dlhodobým vstupom.

Baidu sa zaoberá výskumom a vývojom autonómneho riadenia od roku 2013 a nazbieralo viac ako 50 miliónov kilometrov testovacích kilometrov pri autonómnom riadení úrovne 4. V súčasnosti vlastní viac ako 4 600 patentových rodín pre technológiu autonómneho riadenia.

V novembri 2017 prešiel systém inteligentných lekárskych asistentov iFLYTEK písomným testom národnej kvalifikačnej skúšky pre klinickú prax.