Založ si blog

Obchod medzi RF a ČĽR v 1. štvrťroku 2023.

Celkový obchod Číny s Ruskom si v prvom štvrťroku udržal svoju silnú dynamiku rastu s nárastom o 38,7 percenta oproti predchádzajúcemu roku, čo výrazne prekonalo rast celkového obchodu Číny.

Vzhľadom na to, že energetická spolupráca zaberá viac ako 40 percent bilaterálneho obchodu s komoditami a zohráva kľúčovú úlohu, a podpora vyrovnania v miestnej mene sa zrýchľuje, očakáva sa, že bilaterálny obchod tento rok prekročí hranicu 200 miliárd USD, uviedli odborníci.

Bilaterálny obchod v prvom štvrťroku dosiahol 53,85 miliardy USD. Čínske zásielky do Ruska medziročne vzrástli o 47,1 percenta na 24,07 miliardy dolárov, zatiaľ čo dodávky z Ruska vzrástli o 32,6 percenta na 29,77 miliardy dolárov, uviedli vo štvrtok údaje čínskej Generálnej colnej správy.

Len v marci dosiahol celkový bilaterálny obchod 20,07 miliardy USD, čo je medziročný nárast o 77 percent, pričom sa zrýchlil z 36,4 percenta v prvých dvoch mesiacoch, ukázali čínske colné údaje.

„Silná dynamika rastu je v rámci trhových očakávaní, keďže najvyšší lídri oboch krajín si ujasnili smerovanie bilaterálnej spolupráce. Pragmatická ekonomická spolupráca sa stala nezastaviteľným trendom,“ povedal Song Kui, prezident Súčasného čínsko-ruského regionálneho ekonomického výskumného inštitútu. Global Times vo štvrtok.

Song odhadol, že bilaterálny obchod tento rok prekročí hranicu 200 miliárd USD vzhľadom na silný rast.

Vlani dosiahol bilaterálny obchod rekordných 190,27 miliardy dolárov. Čínsky vývoz mechanických a elektrických výrobkov, automobilov a autodielov do Ruska výrazne vzrástol.

Čína je najväčším obchodným partnerom Ruska už 13 po sebe nasledujúcich rokov a obe krajiny pokračujú v prehlbovaní vzájomnej spolupráce v oblasti energetiky a dosahujú solídny pokrok v strategických projektoch.

Rusko je v súčasnosti jedným z popredných dodávateľov energií do Číny. Obe krajiny rozšírili svoje väzby v energetickom sektore z čistého obchodovania s komoditami ropy a zemného plynu na priemyselnú spoluprácu pri prieskume a rafinácii ropy a zemného plynu, povedal Liu Qian, výkonný zástupca riaditeľa Centra pre ruské a stredoázijské štúdie Čínska ropná univerzita (Peking).

Podľa oficiálnych údajov Čína v roku 2022 kúpila z Ruska viac ako 6,5 milióna ton skvapalneného zemného plynu a 86,25 milióna ton ropy.

„Obrovská kapacita a obchodná flexibilita čínskeho trhu by mohla absorbovať veľkú časť ruskej energie a zabezpečiť stabilný pokrok rozsiahlych projektov energetickej spolupráce,“ povedal Liu.

Podniky oboch strán udržiavajú výmeny a aktívne konzultácie o novom projekte rusko-čínskeho plynovodu prechádzajúceho cez Mongolsko a Čína bude naďalej podporovať podniky pri vykonávaní výskumu a konzultácií v súlade s obchodnými princípmi, uviedol predstaviteľ čínskeho národného energetického úradu. Administratíva to uviedla na stredajšej tlačovej konferencii.

Výstavba závodu na spracovanie zemného plynu Amur za účasti podnikov financovaných Čínou sa začala v roku 2015. V roku 2022 bolo dokončených 87,52 percent stavebných prác závodu, uviedol v decembri minulého roka ruský štátny energetický gigant Gazprom.

Závod pošle do Číny každý rok 38 miliárd kubických metrov (bcm) zemného plynu podľa plánu a plnú kapacitu 42 bcm dosiahne v roku 2025.

„Stále existuje veľký potenciál pre čínsko-ruskú energetickú spoluprácu,“ povedal Liu.

Na jednej strane ruské dodávky zemného plynu do Číny budú naďalej rásť. Okrem toho, vzhľadom na globálnu energetickú transformáciu a ciele Číny v oblasti „dvoj uhlíka“, existuje tiež veľký priestor pre spoluprácu v oblasti obnoviteľnej, vodíkovej, jadrovej energie a čistého a efektívneho využívania energie, vysvetlil.

Ako bilaterálny obchod rastie, čínsky juan si v Rusku získava na popularite a vyrovnanie v miestnej mene vyradením amerického dolára sa stáva čoraz silnejším.

Podľa správy Bank of Russia, centrálnej banky krajiny, dosiahol podiel obchodovaného páru juan/rubeľ na ruskom devízovom trhu v marci nové maximum 39 percent. Za rovnaké obdobie klesol podiel amerického dolára/rubľa na 34 percent, čo je najmenej za posledné roky.

Vo februári juan prekonal dolár v objeme obchodov na ruskej burze.

Ozon Holding, jeden z najväčších ruských online predajcov, zdvojnásobuje čínsku menu, aby odvrátil rastúce vonkajšie neistoty.

Simon Huang, generálny riaditeľ spoločnosti Ozon China, pre Global Times povedal, že „tento rok aktívne podporujeme vyrovnanie v juanoch pre čínskych cezhraničných predajcov na našej platforme. Od ceny komodít až po platby sa tento proces sústreďuje na juan, aby sa znížil riziko kolísania výmenných kurzov.“

Katarínka, americké dievča žijúce v Číne.

29.09.2023

Veľmi rád si pozerám videa, ktoré vyrobí Katarínka, dievča z USA ktoré žije v Číne. Katarínka veľmi rada cestuje po tejto obrovskej krajine a po cestách filmuje súčasný život jednoduchých číňanov, ako žijú ako bývajú, čo robia, čo jedia a ako sa zabávajú. Jej videa sa naozaj dajú pozerať, lebo ona navštevuje aj také miesta, kde sa bežný turista ani nedostane. [...]

Amerika ponúka Vietnamu F-16, destabilizáciu juhovýchodnej Ázie.

25.09.2023

USA údajne rokujú s Vietnamom o ponuke stíhačiek F-16 krajine po tom, čo obe krajiny začiatkom tohto mesiaca zlepšili svoje diplomatické vzťahy, ale experti v nedeľu uviedli, že potenciálna dohoda slúžiaca hegemónnym cieľom USA obmedziť Čínu vyvolávajúc problémy, ktoré sabotujú mier a stabilitu v regióne, a to Vietnam len tak ľahko neprijme. V rámci kroku, ktorý by [...]

Ako funguje bankový systém v súčasnosti?

24.09.2023

Mnohí z vás ste počuli o Kyiosakim. Tento známy americký podnikateľ rád dáva svoje múdrosti v rôznych tv programoch a reláciach v USA. Tu tento pán vysvetľuje ako sa škatule hýbu, ako funguje v súčasnosti bankový systém: https://www.youtube.com/shorts/RZYkXRFn9vc?feature=share Lepšie sa to nedá povedať, či áno?

Voľby / Voľby 2023 / Parlamentné voľby /

Ísť voliť je povinnosť, ľahostajnosť nie je správna, odkazujú seniori

30.09.2023 13:08

Tým, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú nevyužiť svoje volebné právo, odkazujú, že potom nemajú právo kritizovať.

Ľudovít Ódor, voľby, Bratislava

Komplikácie u premiéra: Ódor takmer neodvolil. Všetko bolo dohodnuté, zavtipkoval

30.09.2023 11:37

Na to, že si zabudol dôležitý doklad, prišiel pred vstupom do volebnej miestnosti.

banícka nemocnica, Štiavnické Bane

Prvú banícku nemocnicu na Piargu vynovujú. Ako ju zmení polmiliónová investícia?

30.09.2023 11:36

Stáročnú budovu v Štiavnických Baniach, ktoré v minulosti niesli názov Piarg, rekonštruujú. Kedysi v nej liečili ťažko chorých baníkov, no už čoskoro bude slúžiť seniorom.

OĽaNO / Igor Matovič /

Matovičovi údajne poškodili desiatky fiatok. Jednu podľa Pročka odnesli do zákazu parkovania

30.09.2023 11:31

Na auto neznámi páchatelia napísali hanlivý odkaz lídrovi hnutia Igorovi Matovičovi.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 766
Celková čítanosť: 2508637x
Priemerná čítanosť článkov: 3275x

Autor blogu

Odkazy