Založ si blog

Komentár: G7 by sa mala premenovať na G1+6.

Na práve skončenom samite Skupiny siedmich (G7) v Japonsku symbolický prejav solidarity nedokázal prekryť trhliny v skupine.

Sebecký strýko Sam sťažuje bloku vytvoriť si jednotnú vôľu, keďže si čoraz viac krajín uvedomuje, že jediná svetová superveľmoc manévruje, aby premenila skupinu na geopolitický nástroj na konfrontáciu a dobývanie.

Vzájomný rešpekt medzi Spojenými štátmi a ich spojencami, ak nejaký existuje, bol prehnaný. Od „odrazujúcej“ dohody AUKUS až po americký zákon o znižovaní inflácie, ktorého obrovské dotácie rozzúrili Európanov, je nadmieru jasné, že Spojené štáty len zriedka dbajú na obavy alebo záujmy svojich partnerov. Niekedy ich to jednoducho odrovnalo.

Krátky „unipolárny moment“ bezprecedentnej moci USA v období po studenej vojne je už minulosťou. Svet smeruje k veku multipolarity. Ambícia Washingtonu o globálnu nadvládu však zostáva živá a deštruktívna. Aby si krajina udržala globálnu hegemóniu, je zameraná na vyvolávanie konfrontácií a rozporov, aby mohla rozdeliť svet a vládnuť zvrchovane. To je presne dôvod, prečo zhoršuje tragickú ukrajinskú krízu napriek narastajúcim výzvam na mierové rozhovory.

Washington sa tiež snaží prinútiť veľké európske krajiny, aby sa postavili na jednu stranu v otázkach týkajúcich sa Číny, pričom požaduje ich spoluprácu, aby ázijskú krajinu udržali dole.

S americkou manipuláciou sa G7 teraz v skutočnosti skladá z jedného šéfa nátlaku a šiestich „napoly spolupáchateľov, napoly obetí“. V žiadnom prípade nemôže byť silou pre mier a spoločné dobro sveta.

Nečakajte, že washingtonská hra o mocenskej politike, ako aj jeho stratégia rozdeľovania a panovania budú mať svoje. Prax Spojených štátov nútiť svojich spojencov, aby sa prispôsobili, je spochybňovaná skutočnosťou, že záujmy národov sveta sa v tomto veku ekonomickej globalizácie čoraz viac prelínajú.

Čoraz viac národov, najmä tých na globálnom juhu, si postupne uvedomuje, že slepé prikláňanie sa na stranu Spojených štátov len ohrozuje ich budúcnosť. Nechcú byť použité ako pešiaci alebo znížení na vazala.

Napríklad, keď Spojené štáty vyzvali svojich spojencov z G7, aby „zaujali silnejšie pozície voči Pekingu“, krajiny ako Nemecko a Francúzsko zdôraznili, že „G7 nie je ‚protičínska aliancia‘,“ uviedla nemecká medzinárodná televízia Deutsche Welle. „Tiež zdôraznili, že zrušenie rizika pre svoje ekonomiky neznamená prerušenie väzieb s Čínou.“

„Počítanie so zastaraným vzorcom, dobro verzus zlo, to v tomto veku neskončí. Stretnutie G7 to urobí len ďalšou slávnostnou fotografickou akciou,“ uviedol dubajský denník Gulf News v článku s názvom „Prečo zastaraná G7″ už nie je relevantná.“

Vďaka povýšeneckému a samoobslužnému Washingtonu G7 chýba buď odhodlanie presadzovať globálny pokrok, ani solidarita na jednotnú prácu. Washington bude tiež sklamaný z toho, že ostatní členovia G7 sa len ťažko môžu vzdať jeho egu globálnej nadvlády. Možno je čas premenovať skupinu G7 na „G1+6“.

Rusi vyhodili do povetria obrovský sklad munície v Cherkasy.

09.06.2023

Pozrite si toto video ktoré ukazuje katastrofálnu stratu vojenskej munície pre ukrajinskú armádu. Sklad v Cherkasy, južne od Kijeva bol nedávno zasiahnutý ruskými raketami a ten výbuch je akoby vybuchla atómová bomba.

Čína dokončila projekt zásobovania vodou do Veľkého Kanála.

05.06.2023

Trojmesačný projekt dopĺňania vody, ktorého cieľom je zásobovať vodou Veľký kanál, rozsiahlu vodnú cestu spájajúcu severnú a južnú časť Číny, bol úspešne dokončený, uviedlo ministerstvo vodných zdrojov v piatok. Od marca do mája bolo do kanála napumpovaných celkovo 926 miliónov metrov kubických vody, uvádza ministerstvo vo vyhlásení. Kanálom teraz preteká voda [...]

Rusi vypustili špeciálny satelit na sledovanie Ukrajiny.

30.05.2023

RF vypustila špeciálny satelit Kondor-FKA, ktorý bude monitorovať celé územie Ukrajiny. Tento satelit s vysokou rozlišovaciou technológiou bude pracovať za akéhokoľvek počasia aj v noci a dáta poskytne vojenskej rozvietke RF. Prekvapivý útok ukrajinského vojska sa tak stáva v budúcnosti nemožným. Armáda RF tak bude mať dostatočný čas a presné súradnice zoskupenia vojsk [...]

Záporožská jadrová elektráreň

Môže si Európa vydýchnuť? Záporožie je v stave „studenej odstávky“

10.06.2023 12:57

Posledný zo šiestich reaktorov do najbezpečnejšieho prevádzkového režimu.

rusko, výbuch, muničný sklad, explózia, mrak

Výbuch v ankarskej továrni na zbrane si vyžiadal päť mŕtvych

10.06.2023 12:49

Štátna korporácia MEK vyrába zbrane a ďalšie vybavenie pre tureckú armádu.

Ide o pravdu, generál Pavel Macko

Macko v Ide o pravdu: Chceme byť alternatívou aj k chaosu. Potrebujeme, aby Ukrajinci ustáli agresiu

10.06.2023 11:50

Ľudia po voľbách čakali zmenu, ale prišiel chaos. Chceme byť alternatívou aj k tomu starému, aj k chaosu, povedal Pavel Macko o ambíciách vo voľbách.

nehoda

Octavia skončila na polovice. Pri tragickej nehode zomreli dvaja mladí ľudia

10.06.2023 11:38

Vozidlo prešlo do protismeru, kde narazil do Fordu. Následne ho odhodilo do stromu.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 731
Celková čítanosť: 2298392x
Priemerná čítanosť článkov: 3144x

Autor blogu

Odkazy