Čína sa stala najväčším exportérom automobilov na svete.

Čína v prvej polovici tohto roka prekonala Japonsko ako najväčšieho svetového exportéra vozidiel – a analytici tento úspech pripisujú rastúcej popularite nových energetických vozidiel vyrobených v tejto krajine.

Výrobcovia automobilov v Číne dodali od januára do júna do zámoria 2,34 milióna vozidiel, čo je medziročný nárast takmer o 77 percent, uviedla Čínska asociácia výrobcov automobilov s odvolaním sa na údaje Generálnej colnej správy.

Japonsko v rovnakom období zaostalo na úrovni 2,02 milióna kusov, čo je medziročný nárast o 17 percent, ukázali údaje Japonského združenia výrobcov automobilov.

Čína, ktorá bola vlani druhým svetovým vývozcom vozidiel, už v prvom štvrťroku tohto roka porazila Japonsko.

Cui Dongshu, generálny tajomník Čínskej asociácie osobných automobilov, uviedol, že dopyt po elektromobiloch vyrobených v Číne na veľkých trhoch, ako je Európa a juhovýchodná Ázia, prudko stúpa.

Cui odhaduje, že celoročný export vozidiel z Číny môže dosiahnuť 5 miliónov kusov, z 3,11 milióna kusov v roku 2022.

Čínsky export NEV, ktorý zahŕňa elektromobily a plug-in hybridy, dosiahol od januára do júna celkovo 534 000 kusov, čo je medziročný nárast o 160 percent, podľa údajov CAAM.

Tvorili zhruba 23 percent celkového exportu vozidiel v krajine v danom období a ich tempo rastu bolo viac ako dvojnásobné v porovnaní s priemerným exportom vozidiel.

Tesla, ktorej továreň v Šanghaji slúži ako hlavný exportný uzol na celom svete, v prvom polroku vyexpedovala z Číny viac ako 180 000 vozidiel, čo je medziročný nárast o viac ako 87 percent, pričom zoznam destinácií sa rozrástol o krajiny ako Thajsko a Južná Kórea.

BYD vyviezol v rovnakom období viac ako 81 000 vozidiel, čo je približne 10-krát viac ako v rovnakom období minulého roka, keďže najväčší výrobca NEV v Číne začal od druhej polovice minulého roka zrýchľovať svoje nájazdy na zámorské trhy.

SAIC, najväčší čínsky výrobca vozidiel podľa predaja, predal v prvom polroku v Európe 115 000 vozidiel značky MG, z ktorých viac ako 50 percent tvorili NEV, povedal Yu De, výkonný riaditeľ medzinárodného obchodného oddelenia automobilky.

SAIC je najväčším exportérom Číny, pričom od januára do júna bolo do zámoria dodaných 483 000 kusov. Uviedla, že očakáva, že jeho celkový export v tomto roku dosiahne 1,23 milióna kusov, z ktorých NEV značky MG pravdepodobne presiahne 200 000 kusov.

Zeekr, prémiová čínska značka elektromobilov patriaca pod Geely Holding Group, spustila začiatkom tohto mesiaca z montážnej linky svoj prvý model pre európsky trh. Dodávky vo Švédsku a Holandsku začne ešte v tomto roku.

Zeekr uviedol, že svoje vozidlá uvedie na ďalšie európske trhy vrátane Dánska, Nemecka, Francúzska a Nórska v roku 2024.

Cui z CPCA uviedol, že hlbšie prenikanie čínskych značiek do Ruska tiež pomohlo zvýšiť čínsky predaj automobilov v zámorí, keďže niektoré medzinárodné značky sa z tejto krajiny stiahli kvôli konfliktu s Ukrajinou.

Rusko, Mexiko a Belgicko patrili medzi prvé tri destinácie z hľadiska celkového vývozu vozidiel z Číny podľa údajov GAC na základe vývozu za prvých päť mesiacov roka.

Čína vlastní asi 60 percent patentov na umelú inteligenciu.

24.04.2025

Čína sa v súčasnosti stala najväčším svetovým držiteľom patentov na umelú inteligenciu (UI) a vlastní asi 60 percent globálnych patentov týkajúcich sa umelej inteligencie. Umelá inteligencia je kľúčovou hnacou silou v novej vlne technologickej revolúcie a priemyselnej transformácie a čínsky sektor UI vykazuje silné tempo rozvoja, povedal Shen Changyu, šéf Čínskej [...]

Prečo je súčasné Nemecko kaput?

18.04.2025

Wolfgang Münchau, autor knihy Kaput: Koniec nemeckého ekonomického zázraku, bol hosťom YouTube kanála UnHerd. V rozhovore rozoberá súčasné ekonomické problémy Nemecka – ako vznikli a aká bola jeho ekonomická politika po zjednotení. Je dnešný nemecký ekonomický model ešte životaschopný? Európska únia síce prijala legislatívu o umelej inteligencii, no v EÚ [...]

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

Vatikán pápež úmrtie telo vystavenie obrady bazilika

Pápežský sakristián zo Slovenska roky strážil vatikánsky poklad. Zažil troch pápežov, dvom z nich slúžil

24.04.2025 21:10

Rehoľník poskytol Pravde rozhovor o svojom pôsobení vo Vatikáne.

Elon Musk, voľby prezidenta

Si Sorosov agent. Musk sa dostal do ostrej hádky s ministrom financií Bessentom

24.04.2025 20:05

Konflikt eskaloval po tom, čo Bessent obvinil Muska z nerealistických sľubov týkajúcich sa rozpočtových škrtov. Ich spor má však dlhšie korene.

Ropná škvrna, pobrežie

V Srbsku unikli do okolia povodia Dunaja desaťtisíce litrov ropy

24.04.2025 19:20

K úniku došlo počas prečerpávania paliva z rafinérie do ropného tankera asi 20 kilometrov od srbského hlavného mesta Belehrad

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 952
Celková čítanosť: 3158437x
Priemerná čítanosť článkov: 3318x

Autor blogu

Archív

Odkazy