Založ si blog

Čína sa stala najväčším exportérom automobilov na svete.

Čína v prvej polovici tohto roka prekonala Japonsko ako najväčšieho svetového exportéra vozidiel – a analytici tento úspech pripisujú rastúcej popularite nových energetických vozidiel vyrobených v tejto krajine.

Výrobcovia automobilov v Číne dodali od januára do júna do zámoria 2,34 milióna vozidiel, čo je medziročný nárast takmer o 77 percent, uviedla Čínska asociácia výrobcov automobilov s odvolaním sa na údaje Generálnej colnej správy.

Japonsko v rovnakom období zaostalo na úrovni 2,02 milióna kusov, čo je medziročný nárast o 17 percent, ukázali údaje Japonského združenia výrobcov automobilov.

Čína, ktorá bola vlani druhým svetovým vývozcom vozidiel, už v prvom štvrťroku tohto roka porazila Japonsko.

Cui Dongshu, generálny tajomník Čínskej asociácie osobných automobilov, uviedol, že dopyt po elektromobiloch vyrobených v Číne na veľkých trhoch, ako je Európa a juhovýchodná Ázia, prudko stúpa.

Cui odhaduje, že celoročný export vozidiel z Číny môže dosiahnuť 5 miliónov kusov, z 3,11 milióna kusov v roku 2022.

Čínsky export NEV, ktorý zahŕňa elektromobily a plug-in hybridy, dosiahol od januára do júna celkovo 534 000 kusov, čo je medziročný nárast o 160 percent, podľa údajov CAAM.

Tvorili zhruba 23 percent celkového exportu vozidiel v krajine v danom období a ich tempo rastu bolo viac ako dvojnásobné v porovnaní s priemerným exportom vozidiel.

Tesla, ktorej továreň v Šanghaji slúži ako hlavný exportný uzol na celom svete, v prvom polroku vyexpedovala z Číny viac ako 180 000 vozidiel, čo je medziročný nárast o viac ako 87 percent, pričom zoznam destinácií sa rozrástol o krajiny ako Thajsko a Južná Kórea.

BYD vyviezol v rovnakom období viac ako 81 000 vozidiel, čo je približne 10-krát viac ako v rovnakom období minulého roka, keďže najväčší výrobca NEV v Číne začal od druhej polovice minulého roka zrýchľovať svoje nájazdy na zámorské trhy.

SAIC, najväčší čínsky výrobca vozidiel podľa predaja, predal v prvom polroku v Európe 115 000 vozidiel značky MG, z ktorých viac ako 50 percent tvorili NEV, povedal Yu De, výkonný riaditeľ medzinárodného obchodného oddelenia automobilky.

SAIC je najväčším exportérom Číny, pričom od januára do júna bolo do zámoria dodaných 483 000 kusov. Uviedla, že očakáva, že jeho celkový export v tomto roku dosiahne 1,23 milióna kusov, z ktorých NEV značky MG pravdepodobne presiahne 200 000 kusov.

Zeekr, prémiová čínska značka elektromobilov patriaca pod Geely Holding Group, spustila začiatkom tohto mesiaca z montážnej linky svoj prvý model pre európsky trh. Dodávky vo Švédsku a Holandsku začne ešte v tomto roku.

Zeekr uviedol, že svoje vozidlá uvedie na ďalšie európske trhy vrátane Dánska, Nemecka, Francúzska a Nórska v roku 2024.

Cui z CPCA uviedol, že hlbšie prenikanie čínskych značiek do Ruska tiež pomohlo zvýšiť čínsky predaj automobilov v zámorí, keďže niektoré medzinárodné značky sa z tejto krajiny stiahli kvôli konfliktu s Ukrajinou.

Rusko, Mexiko a Belgicko patrili medzi prvé tri destinácie z hľadiska celkového vývozu vozidiel z Číny podľa údajov GAC na základe vývozu za prvých päť mesiacov roka.

Ako Amerika rozdúchava vojenské konflikty.

14.06.2024

Spojené štáty sa pokúšajú znova použiť „taiwanskú kartu“ – osvedčený, ale neúspešný vzorec. Americkí jastrabi vo Washingtone pravidelne, ako súčasť svojej „stratégie kontrolného čínskeho vzostupu“ a jej myslenia s nulovým súčtom, poháňanej vojensko-priemyselným komplexom USA, veria, že prišli s novou taktikou v snahe dosiahnuť svoj cieľ. V posledných [...]

Bude vojna medzi Taiwanom a Čínskou Ľudovou republikou?

07.06.2024

Skupiny podporujúce znovuzjednotenie na ostrove Taiwan sa postavili proti tajnej dohode medzi separatistickými silami na ostrove a USA, pričom tvrdili, že predaj zbraní a návšteva amerických obchodníkov so zbraňami na ostrove má za cieľ eskalovať napätie cez úžinu a nákup amerických zbraní bude len viesť k vážnejším problémom a zatiahnutiu Taiwanu do vojny. Keďže [...]

Ako západné média klamú o Taiwane a o Číne.

06.06.2024

V zahraničných mediach sa poukazuje na veľký rozdiel v životnej úrovni medzi komunistickou Čínskou Ľudovou republikou a Taiwanom. Dokonca sa Taiwan v tomto smere prezentuje ako raj na zemi. Ale skutočnosť je celkom iná. Medzi Taiwanom a Čínskou Ľudovou rep. neexistuje žiadny múr a žiadna hranica, hoci územie Taiwanu je vzdialené od Číny nie viac ako 1 km (Kinmen County). [...]

Britský ministerský predseda Rishi Sunak.

Sunakovho ochrankára zadržali za údajné stávky na termín volieb

19.06.2024 23:26

Termín parlamentných volieb bol prísne utajovaný a jeho oznámenie zaskočilo aj mnohých členov vládnej Konzervatívnej strany.

Americká armáda / Americký vojak / US Army /

Armáda USA zabila pri útoku v Sýrii vysokopostaveného predstaviteľa ISIS

19.06.2024 23:21

Jeho úmrtie podľa CENTCOM-u naruší schopnosť IS získavať zdroje na teroristické útoky a podnikať ich.

Iran, Izrael

Hamas nemožno zničiť, ide hlavne o ideológiu, vyhlásil hovorca izraelskej armády. Netanjahu reagoval

19.06.2024 22:40

Veľmi podobné názory ako Daniel Hagari vyjadrili v uplynulých mesiacoch aj niektorí analytici.

Vladimir Putin

Putin po návšteve KĽDR dorazil do Vietnamu

19.06.2024 22:20

Vietnam je pre Putina druhou zastávkou na ceste po Ázii.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 844
Celková čítanosť: 2767848x
Priemerná čítanosť článkov: 3279x

Autor blogu

Archív

Odkazy