Založ si blog

Čínski vedci syntetizovali cukor z oxidu uhličitého.

Čínski vedci nedávno v laboratóriu dosiahli presnú celkovú syntézu cukru z oxidu uhličitého, čo predstavuje zásadný krok v umelej syntéze cukru.

Syntézu, ktorej realizácia trvala viac ako dva roky, dosiahli tímy z Inštitútu priemyselnej biotechnológie v Tianjin Čínskej akadémie vied a Inštitútu chemickej fyziky v Dalian na akadémii.

Ich výskum bol publikovaný minulý týždeň v článku v Chinese Science Bulletin, multidisciplinárnom akademickom časopise.

Cukor je hlavným zdrojom energie pre ľudské telo a kľúčovou surovinou pre priemyselnú fermentáciu a získava sa najmä extrakciou z plodín, ako je cukrová trstina.

Tradičný spôsob extrakcie je však obmedzený účinnosťou premeny energie rastlinnej fotosyntézy. Proces ťažby cukru bol navyše ovplyvnený neistými dodávkami surovín v dôsledku degradácie a nedostatku pôdy, degradácie ekosystémov a extrémneho počasia a prírodných katastrof spôsobených globálnym otepľovaním.

Výsledkom je, že umelá syntéza cukru bola v posledných rokoch vytrvalo skúmaná vedeckou komunitou a vedci z celého sveta prispeli k tomuto úsiliu.

Čínski vedci vo svojom najnovšom výskume upravili vysokokoncentrovaný oxid uhličitý a ďalšie suroviny v reakčnom roztoku v súlade s určitými pomermi. Pomocou chemických katalyzátorov a enzýmových katalyzátorov získali štyri druhy cukrov: glukózu, alulózu, tagatózu a manózu.

Experiment trval asi 17 hodín, čo je oveľa kratšie ako čas potrebný na tradičné metódy extrakcie cukru, tvrdí Yang Jiangang, hlavný autor článku a pridružený výskumník v inštitúte Tianjin.

Účinnosť syntézy cukru v tejto štúdii bola 0,67 gramu na liter za hodinu, čo bolo viac ako 10-krát viac ako predchádzajúce výsledky dosiahnuté vedcami na celom svete.

Yang povedal, že rýchlosť konverzie oxidu uhličitého na cukor glukózy dosiahla 59,8 nanomólov uhlíka na miligram katalyzátora za minútu. Ide o najvyššiu úroveň výroby umelého cukru, ktorá je známa doma aj vo svete.

Štúdia tiež dosiahla presnú kontrolu syntézy umelého cukru.

„Kontrolou rôznych katalytických účinkov rôznych enzýmov možno teoreticky syntetizovať takmer akýkoľvek typ cukru, “ povedal Yang.

Pokiaľ ide o štúdiu, Manfred Reetz, člen Nemeckej národnej akadémie vied Leopoldina, povedal, že premena oxidu uhličitého na cukry je obzvlášť náročná úloha.

Dvierka pre zelenú chémiu

Úspech čínskych vedcov poskytol flexibilnú, multifunkčnú a efektívnu cestu syntézy cukru, ktorá otvára dvere zelenej chémii, povedal Reetz.

Zelená chémia, podobne ako udržateľná chémia, je rozvíjajúca sa oblasť, ktorá sa zameriava na to, ako plne využiť suroviny a energiu v procese výroby zamýšľaného produktu a zároveň minimalizovať alebo eliminovať používanie a tvorbu škodlivých látok.

Premena oxidu uhličitého na cukor sa považuje za príklad zelenej chémie, pretože prebiehala za normálnych teplotných a tlakových podmienok a neposkytovala žiadne škodlivé látky.

Ako Amerika rozdúchava vojenské konflikty.

14.06.2024

Spojené štáty sa pokúšajú znova použiť „taiwanskú kartu“ – osvedčený, ale neúspešný vzorec. Americkí jastrabi vo Washingtone pravidelne, ako súčasť svojej „stratégie kontrolného čínskeho vzostupu“ a jej myslenia s nulovým súčtom, poháňanej vojensko-priemyselným komplexom USA, veria, že prišli s novou taktikou v snahe dosiahnuť svoj cieľ. V posledných [...]

Bude vojna medzi Taiwanom a Čínskou Ľudovou republikou?

07.06.2024

Skupiny podporujúce znovuzjednotenie na ostrove Taiwan sa postavili proti tajnej dohode medzi separatistickými silami na ostrove a USA, pričom tvrdili, že predaj zbraní a návšteva amerických obchodníkov so zbraňami na ostrove má za cieľ eskalovať napätie cez úžinu a nákup amerických zbraní bude len viesť k vážnejším problémom a zatiahnutiu Taiwanu do vojny. Keďže [...]

Ako západné média klamú o Taiwane a o Číne.

06.06.2024

V zahraničných mediach sa poukazuje na veľký rozdiel v životnej úrovni medzi komunistickou Čínskou Ľudovou republikou a Taiwanom. Dokonca sa Taiwan v tomto smere prezentuje ako raj na zemi. Ale skutočnosť je celkom iná. Medzi Taiwanom a Čínskou Ľudovou rep. neexistuje žiadny múr a žiadna hranica, hoci územie Taiwanu je vzdialené od Číny nie viac ako 1 km (Kinmen County). [...]

Britský ministerský predseda Rishi Sunak.

Sunakovho ochrankára zadržali za údajné stávky na termín volieb

19.06.2024 23:26

Termín parlamentných volieb bol prísne utajovaný a jeho oznámenie zaskočilo aj mnohých členov vládnej Konzervatívnej strany.

Americká armáda / Americký vojak / US Army /

Armáda USA zabila pri útoku v Sýrii vysokopostaveného predstaviteľa ISIS

19.06.2024 23:21

Jeho úmrtie podľa CENTCOM-u naruší schopnosť IS získavať zdroje na teroristické útoky a podnikať ich.

Iran, Izrael

Hamas nemožno zničiť, ide hlavne o ideológiu, vyhlásil hovorca izraelskej armády. Netanjahu reagoval

19.06.2024 22:40

Veľmi podobné názory ako Daniel Hagari vyjadrili v uplynulých mesiacoch aj niektorí analytici.

Vladimir Putin

Putin po návšteve KĽDR dorazil do Vietnamu

19.06.2024 22:20

Vietnam je pre Putina druhou zastávkou na ceste po Ázii.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 844
Celková čítanosť: 2767880x
Priemerná čítanosť článkov: 3279x

Autor blogu

Archív

Odkazy