Nemecká ekonomika má vážne ťažkosti.

Štrukturálne problémy, geopolitické problémy vedú k jej poklesu konkurencieschopnosti. Nemecko, ktoré je dlho považované za hnaciu silu európskeho hospodárskeho rastu, sa snaží oživiť svoju slabnúcu ekonomiku, pričom pokusy nájsť riešenia sú väčšinou bezvýsledné, tvrdia analytici.

Predpokladá sa, že HDP krajiny sa tento rok zníži až o 0,5 percenta, uviedol minulý týždeň Nemecký ekonomický inštitút. Tento pokles je spôsobený vysokou infláciou a úrokovými sadzbami, ako aj problémami v zahraničnom obchode.

Už skôr štatistický úrad Eurostat uviedol, že nemecký HDP v druhom štvrťroku v porovnaní s prvým štvrťrokom stagnoval, pričom trhové prognózy mali rast o 0,1 percenta.

Tian Dewen, výskumník európskych otázok z Čínskej akadémie sociálnych vied v Pekingu, uviedol, že k dlhodobým problémom Nemecka patrí nedostatočný domáci dopyt, nadmerné spoliehanie sa na zahraničnú produkciu a trhy a nedostatok inovačného úsilia. Tieto faktory súhrnne bránia schopnosti krajiny udržať si silný ekonomický rast, povedal.

Z krátkodobého hľadiska sú priamou príčinou ekonomickej stagnácie krajiny zvýšené ceny energií v dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu, ktorý znížil ekonomickú konkurencieschopnosť Nemecka, povedal Tian. Zákon Spojených štátov o znižovaní inflácie podľa neho zhoršuje problémy nemeckých podnikov.

„S poklesom nemeckej hospodárskej konkurencieschopnosti čelí „európsky ekonomický kruh“ zameraný na Nemecko štrukturálnym krízam, ktoré môžu mať významný vplyv na globálnu ekonomiku.“

He Yun, docent na School of Public Administration na Hunan University v Changsha, povedala, že nemecká ekonomika čelí štrukturálnym problémom a geopolitickým výzvam.

Starnúca pracovná sila a nízka pôrodnosť viedli k tomu, že Nemecko bude mať do roku 2030 nedostatok až 3 miliónov pracovníkov, povedala. Tento zmenšujúci sa fond pracovnej sily podnietil rast miezd a zaťažil systém sociálneho zabezpečenia, čo si vyžaduje vysokú daň z príjmu právnických osôb.

„Spolu s nízkou digitálnou adopciou stráca nemecká produktivita svoju konkurencieschopnosť a brzdia sa inovácie a investície.“

Navyše, veľký nemecký výrobný sektor, ktorý tvorí asi 20 percent jeho HDP, je zraniteľný v dôsledku rastúcich cien energií a obchodného napätia v dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu.

Nemecké ceny energií síce od minulého roka klesli, no zostávajú vyššie ako ceny v mnohých mimoeurópskych krajinách. Výsledkom je, že produkcia v nemeckom energeticky náročnom výrobnom priemysle klesla o 17 percent v porovnaní so začiatkom roka 2021, uviedla.

S cieľom oživiť nemeckú ekonomiku v ťažkostiach podnikla spolková vláda významné opatrenia. Minulý týždeň sa dohodla na štedrých daňových úľavách pre firmy. Opatrenia sú zamerané na zníženie fiškálneho zaťaženia malých a stredných podnikov o približne 7,55 miliardy dolárov ročne.

„Vzhľadom na klesajúcu konkurencieschopnosť Nemecka v globálnej ekonomike však tieto menšie úpravy budú mať pravdepodobne obmedzený vplyv na oživenie ekonomiky a sú neudržateľné,“ povedal Tian.

Koncom minulého mesiaca federálna vláda schválila nový zákon zameraný na riešenie nedostatku pracovnej sily prilákaním kvalifikovaných pracovníkov z krajín mimo Európskej únie.

Federálna agentúra pre zamestnanosť vo svojej ročnej analýze uviedla, že 200 z približne 1 200 povolaní, ktoré skúmala, malo minulý rok nedostatok pracovnej sily, oproti 148 v predchádzajúcom roku.

Uľahčením prisťahovalectva a prístupu k právam na pobyt, povedal He Yun, Nemecko dúfa, že priláka viac zahraničných pracovníkov, ktorí obsadia pracovné miesta a prispejú k ekonomike.

Úspech týchto politík bude kľúčom k zvýšeniu konkurencieschopnosti a hospodárskeho rastu Nemecka, pretože krajina sa už nemôže spoliehať len na pracovníkov z bloku Európskej únie pri riešení nedostatku pracovnej sily, pretože populácia v krajinách ako Poľsko tiež starne, povedala.

Dong Yifan, asistent výskumu v Čínskom inštitúte súčasných medzinárodných vzťahov v Pekingu, uviedol, že niektorým miestnym pracovníkom v Nemecku chýbajú zručnosti potrebné na rozvoj rozvíjajúcich sa priemyselných odvetví a krajina čelí značnému nedostatku pracovnej sily v nerozvíjajúcich sa odvetviach, ako napr. automobilový priemysel a stavebníctvo a tradičné povolania, ako sú architekti, zdravotné sestry, farmaceuti a vodiči nákladných vozidiel.

Plán Nemecka na rozšírenie imigrácie s cieľom vyriešiť tento problém však čelí aj výzvam.

Susedné krajiny sa sťažovali na únik mozgov vyplývajúci z voľného pohybu personálu EÚ, povedal Dong a dodal, že pretrvávajúce kultúrne konflikty a spoločenské napätie medzi migrantmi a miestnymi obyvateľmi sa zhoršili v dôsledku ekonomických problémov a šírenia extrémistických politických ideológií.

Prečo by ekonomika mala slúžiť ľuďom a nie ľudia ekonomike.

16.05.2025

Na internete som našiel zaújmavé video od profesora ekonómie Richarda Wolffa. Vo videu vysvetľuje, prečo majú číňania vysokorýchlostné železnice a prečo takéto niečo nie je v USA. Kde je dôvod? Pozrite si nasledujúce video: https://www.youtube.com/shorts/kNxN-T_0-GA

Amerika s Čínou hrá poker.

27.04.2025

V dialógu s bývalým gréckym ministrom financií Yanisom Varoufakisom sa Jeffrey Sachs venuje mylnej americkej predstave o víťazstve v obchodnej vojne s Čínskou ľudovou republikou a zároveň analyzuje otázku, či by sa Taiwan mohol stať „druhou Ukrajinou“. Obe tieto kľúčové témy rozoberá priložené video. Nech sa páči:

Čína získala 70 % svetového trhu v predaji robotov, tvrdí predstaviteľ MIIT

27.04.2025

Čína od roku 2024 vyrobila takmer 100 robotických produktov s umelou inteligenciou (AI), čím si zabezpečila 70 percent svetového trhu, a budúce vyhliadky čínskeho priemyslu robotov s umelou inteligenciou (AI) sú široké, uviedol v sobotu Du Guangda, úradník Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Čína je jedinou krajinou na svete s kompletným priemyselným [...]

Russia Ukraine War

Zelenskyj odmietol ruskú požiadavku na stiahnutie ukrajinských vojsk

19.05.2025 22:56

Ukrajina nestiahne svoje vojská zo svojho územia, ako požaduje Rusko, vyhlásil pred novinármi ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

koronavírus očkovanie  vakcína

Schválili Pandemickú dohodu. Slovensko sa zdržalo, nebolo jediné. Aj Poľsko, Irán či Izrael

19.05.2025 21:57, aktualizované: 22:43

Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom WHO, v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Izrael, Palestína, Pásmo Gazy

Lídri Británie, Francúzska a Kanady pohrozili Izraelu 'konkrétnymi krokmi' za Gazu

19.05.2025 19:40

Británia, Francúzsko a Kanada tvrdia, že nebudú nečinne prihliadať "nehoráznym akciám" Netanjahuovej vlády a prijmú "konkrétne kroky".

Peter Kotlár / Robert Fico /

Slovensko proti celému svetu: Pandemickú zmluvu chcú vedci a lekári, Fico ju odmieta. Presvedčiť sa ho snažil aj šéf WHO

19.05.2025 19:30

Peter Pellegrini má právo v prípade pandemickej zmluvy rozhodnúť sám, bez vlády.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 955
Celková čítanosť: 3175798x
Priemerná čítanosť článkov: 3325x

Autor blogu

Archív

Odkazy