Čína zakázala používanie iPhonov.

Najväčší ničiteľ svetového hospodárskeho a obchodného poriadku je paranoidný. Toto je možno najprenikavejšie a najživšie vysvetlenie toho, prečo americká vláda a médiá vnímali údajne zákaz iPhonov ako čínsku odvetu proti USA.

Hovorca Rady národnej bezpečnosti USA John Kirby v stredu novinárom povedal, že USA sa domnievajú, že ohlásený krok Číny k zavedeniu a rozšíreniu vládneho zákazu na telefóny iPhone „sa zdá byť kusom – z druhov agresívnych a nevhodných odvetných opatrení voči americkým spoločnostiam… čo sa zdá byť,“ podľa štvrtkovej správy agentúry Bloomberg.

Nielenže americký predstaviteľ povedal, že ide o odvetu, ale aj americké médiá propagovali špekulovaný vládny zákaz a nesprávne ho interpretovali ako čínsku odvetu voči spoločnosti Apple kvôli Huawei.

V Číne však neexistujú žiadne zákony, nariadenia ani politické dokumenty, ktoré by zakazovali nákup a používanie mobilných telefónov zámorských značiek, ako je napríklad Apple. A v porovnaní so situáciou, ktorej čelí Apple v Číne, Huawei má ďaleko od spravodlivého zaobchádzania v USA.

Keďže neexistujú žiadne konkrétne a podrobné fakty na overenie existencie takéhoto zákazu, netušíme, prečo sa vláda USA a médiá tak horlivo snažia eskalovať neoverenú fámu ako čínsku odvetu. Mohli najprv komunikovať s čínskymi úradmi, aby vyjasnili prípadné nedorozumenia. Ak trvajú na politickej interpretácii fámy, potom jediným dôvodom je to, že vedia, že urobili príliš veľa nerozumných vecí na potlačenie čínskych spoločností jednostrannými sankciami, a teraz sú príliš znepokojení a znepokojení odvetou. Obavy vo Washingtone sa netýkajú Apple, ale skôr udržateľnosti ich neetických obchodných praktík.

Nedá sa poprieť, že po sérii bezpečnostných incidentov týkajúcich sa iPhonov od Apple je možné, že niektorí spotrebitelia, a to nielen v Číne, môžu mať obavy z toho, či majú iPhony vyššie bezpečnostné riziká alebo nie.

Kým svetoví spotrebitelia zistia, či majú iPhony bezpečnostné riziká, potrvá to nejaký čas a fakty. Jedna vec je však istá – pokiaľ bude Apple dodržiavať čínske zákony a predpisy a bude fungovať na základe pravidiel medzinárodného poriadku, bude chrániť údaje spotrebiteľov uložené v ich mobilných telefónoch, aby sa zaistila bezpečnosť informácií, v Číne by nečelila žiadnej politickej prekážke. .

Napriek určitým potenciálnym obavám spotrebiteľov sa americkým technologickým spoločnostiam v Číne darí celkom dobre. Napríklad Čína predbehla USA a stala sa najväčším trhom spoločnosti Apple v druhom štvrťroku tohto roka prvýkrát, podľa výskumnej spoločnosti TechInsights. Taktiež tržby Tesly v Číne dosiahli v druhom štvrťroku 5,73 miliardy dolárov, čo je medziročný nárast o 51,33 percenta. Tempo rastu očividne prekonalo rast jeho výnosov na iných globálnych trhoch.

Citlivosť USA na zákaz, o ktorom sa hovorí, len odhaľuje obavy zo straty trhu. Hlboko vo vnútri je hlavnou príčinou to, že vie, že to, čo urobilo čínskym spoločnostiam, by vyvolalo odvetu, keby sa to stalo americkým spoločnostiam.

Americké médiá možno dokonca ani nevedia povedať, za ktorý americký krok je odvetou povestný čínsky zákaz iPhonov, pretože existuje príliš veľa prípadov, keď USA potláčajú čínske spoločnosti a produkty v mene „národnej bezpečnosti“.

Prečo americké médiá nespochybnili správanie vlastnej vlády, ktorá v prvom rade sabotovala medzinárodný obchodný poriadok? Aké drzé sú, keď označujú Čínu za stranu, ktorá sa pomstila bez toho, aby spomenuli, čo urobili USA ako prvé?

Aby sme vymenovali niekoľko problémov, USA nielen uvalili prísne sankcie na Huawei, ale požiadali aj svojich spojencov, aby urobili to isté. Vyvinula tlak na TikTok, aby si vynútil predaj akcií americkým spoločnostiam chuligánskymi prostriedkami. Washington tiež použil takzvané otázky ľudských práv ako zámienku na sankcionovanie čínskeho výrobného sektora a čínskych spoločností.

Ak sa Washington skutočne obáva čínskych odvetných opatrení a záujmov amerických spoločností, prečo sa nezamyslieť nad tým, čo USA urobili Číne a jej spoločnostiam? Odloženie politických kalkulácií, ktoré nie sú v záujme bilaterálnych ekonomických vzťahov, a návrat na cestu hľadania správneho riešenia je najúčinnejšou terapiou washingtonskej paranoje a úzkosti.

Prečo je súčasné Nemecko kaput?

18.04.2025

Wolfgang Münchau, autor knihy Kaput: Koniec nemeckého ekonomického zázraku, bol hosťom YouTube kanála UnHerd. V rozhovore rozoberá súčasné ekonomické problémy Nemecka – ako vznikli a aká bola jeho ekonomická politika po zjednotení. Je dnešný nemecký ekonomický model ešte životaschopný? Európska únia síce prijala legislatívu o umelej inteligencii, no v EÚ [...]

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

Boli vakcíny mRNA ktoré sa používali v kovidových časoch bezpečné?

13.04.2025

Na takúto otázku je potrebné poskytnúť hodnovernú a jednoznačnú odpoveď. Má Dr. Kotlár pravdu? Tvrdí, že vakcíny, ktoré sa používali voči vírusom COVID19, neboli bezpečné a mohli spôsobiť modifikáciu ľudských buniek, ovplyvniť DNA, poprípade následne RNA. Predpokladám však, že výrobcovia takýchto vakcín dôsledne skúmajú ich bezpečnosť, najmä v tomto smere. [...]

Ukrajina, vojna na Ukrajine, útok na Kyjev

Sme pripravení rokovať aj s teroristami, odkázal Zelenskyj Putinovi. Trump chce mier dohodnúť už do konca apríla

24.04.2025 19:00

Zatiaľ čo Trump trvá na svojom mierovom návrhu, ktorý predkladá ako ultimátum, Rusi stále útočia na civilné ciele na Ukrajine.

protivládny protest bratislava

Vo viacerých mestách pokračujú protesty. Prezidenta vyzývajú, aby nepodpísal zákon o mimovládkach

24.04.2025 18:37

Novela podľa organizátorov a verejnosti ohrozuje nezávislé organizácie a občiansku spoločnosť na Slovensku.

generálna prokuratúra

Útoky sa stupňujú, prichádzajú aj od politikov. Rada prokurátorov vyzýva kompetentných, aby to riešili

24.04.2025 18:12

Rada prokurátorov Slovenskej republiky dlhodobo vníma ako vážny problém útoky na integritu prokurátorov pri výkone prokurátorských činností.

Harvard University

Harvard je podľa Trumpa antisemitský a hrozbou pre demokraciu

24.04.2025 18:05

Prezident univerzity Alan Garber, ktorý je sám žid, pripustil, že univerzita zaznamenala niektoré prejavy antisemitizmu.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 951
Celková čítanosť: 3157166x
Priemerná čítanosť článkov: 3320x

Autor blogu

Archív

Odkazy