Založ si blog

Amerika ponúka Vietnamu F-16, destabilizáciu juhovýchodnej Ázie.

USA údajne rokujú s Vietnamom o ponuke stíhačiek F-16 krajine po tom, čo obe krajiny začiatkom tohto mesiaca zlepšili svoje diplomatické vzťahy, ale experti v nedeľu uviedli, že potenciálna dohoda slúžiaca hegemónnym cieľom USA obmedziť Čínu vyvolávajúc problémy, ktoré sabotujú mier a stabilitu v regióne, a to Vietnam len tak ľahko neprijme.

V rámci kroku, ktorý by „mohol rozčúliť Čínu a odsunúť Rusko na vedľajšiu koľaj“, Bidenova administratíva rokuje s Vietnamom o balíku na predaj zbraní s flotilou stíhačiek F-16, ktoré by sa mohli spojiť v priebehu budúceho roka, uviedla v sobotu agentúra Reuters.

Dohoda, ktorá by sa mohla stať najväčším transferom zbraní v histórii medzi oboma krajinami, je stále v ranom štádiu, pričom presné podmienky ešte nie sú vypracované, a možno sa ešte nezíska, napísala agentúra Reuters.

Agentúra Reuters upozornila na napätie medzi Čínou a Vietnamom v súvislosti s otázkou Juhočínskeho mora a uviedla to ako dôvod, prečo by Vietnam mal zvážiť nákup amerických bojových lietadiel, pričom ďalším menovaným dôvodom je, že ukrajinská kríza sťažuje Vietnamu získavanie zbraní z Ruska.

Čínski vojenskí experti však uviedli, že americký návrh má svoje vlastné hegemónne ciele.

Vietnamské letectvo v súčasnosti prevádzkuje najmä bojové lietadlá ruskej výroby a ak ich nahradia americké F-16, znamená to, že USA by mohli získať ďalšieho veľkého zákazníka z Ruska, povedal Wei Dongxu, vojenský expert z Pekingu.

Ponukou stíhačiek F-16, potenciálne z druhej ruky, Vietnamu a posilnením obranných väzieb, chcú USA získať ďalšiu oporu v regióne pridaním politických reťazcov, ako je požiadavka na použitie vietnamského letectva a námorných základní, povedal Wei.

Využitím tejto novej opory môže americká armáda vyvolať ďalšie problémy v Juhočínskom mori, aby vybudovala vojenské obkľúčenie a ovládla Čínu, povedal Wei.

Analytici sa však domnievajú, že Vietnam dokáže nezávisle zvážiť klady a zápory a vyhnúť sa pádu do pasce, ktorá by z neho urobila pešiaka USA.

Ak Vietnam kúpi americké bojové lietadlá, môže sa ocitnúť pod kontrolou USA a jeho obranná politika a vojenské aktivity by sa mohli stať závislými od rozhodnutí USA, povedal Wei. „Vietnam to pravdepodobne nebude považovať za prijateľné,“ povedal.

Čína sa tento rok stane najväčším vývozcom áut na svete.

01.12.2023

Nedávna správa nemeckého výskumného inštitútu ukazuje, že čínski výrobcovia predali v zámorí od januára do septembra 3,4 milióna vozidiel, čo je viac ako Japonsko a Nemecko, ktoré za rovnaké obdobie vyviezli 3,2 milióna a 2,4 milióna vozidiel. Z 3,4 milióna kusov tvorili elektromobily 24 percent, čo je viac ako dvojnásobok minuloročného podielu. Čína v roku 2022 [...]

Číňania začali vyrábať svoj vlastný čip-CPU pre svoje počítače.

30.11.2023

Najnovšia centrálna procesorová jednotka čínskeho výrobcu čipov Loongson Technology, ktorú nedávno vyvinuli, predstavuje veľký pokrok v domácej čipovej technológii v Čínskej Ľudovej rep., ale na vybudovanie softvérového ekosystému na podporu jej používania je potrebné vyvinúť väčšie úsilie, uviedli odborníci. Komentáre prišli po tom, čo spoločnosť v utorok v [...]

Čína sa stala najväčším výrobcom zariadení na výrobu čistej energie.

29.11.2023

Čína sa stala najväčším svetovým výrobcom čistej energie a zariadením na výrobu zariadení, pričom sektory vrátane vodnej energie, veternej energie, fotovoltaických (PV) zariadení a jadrových elektrární vo výstavbe všetky sú na prvom mieste, Zhang Shaogang, podpredseda Čínskej rady pre podporu Medzinárodného obchodu, povedal na prebiehajúcej výstave China International [...]

gaza

Izraelská ofenzíva v Pásme Gazy má podľa Hamasu už vyše 15-tiscí obetí

02.12.2023 15:50

Ministerstvo zdravotníctva v Gaze od 11. novembra bilanciu aktualizuje nepravidelne.

kolóna

600 kamiónov. Kolóna na Ukrajinu má takmer 17 kilometrov. Cez Maďarsko je to ešte horšie

02.12.2023 15:06

Maďarsko obmedzilo vstup kamiónov smerujúcich na Ukrajinu.

slávnostný snem SMER jazdiareň fico

Dvojnásobné ceny plynu? ÚRSO pripravil Smeru „darček“. Jurisa zaškrtím vlastnými rukami, hovorí Fico

02.12.2023 13:23, aktualizované: 13:46

„Nebudeme siahať na dosiahnutý sociálny štandard,“ skonštatoval Fico. Na mysli mal vianočný, rodičovský či trinásty dôchodok.

COP28 Harrisová

Vyše 110 krajín strojnásobí kapacitu obnoviteľnej energie, USA prispejú do fondu tromi miliardami

02.12.2023 12:53, aktualizované: 15:30

Spojené štáty chcú v boji s otepľovaním Zeme presadiť aj zníženie emisií metánu, ktorý je škodlivý pre klímu.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia

Štatistiky blogu

Počet článkov: 796
Celková čítanosť: 2595761x
Priemerná čítanosť článkov: 3261x

Autor blogu

Archív

Odkazy