Založ si blog

Amerika ponúka Vietnamu F-16, destabilizáciu juhovýchodnej Ázie.

USA údajne rokujú s Vietnamom o ponuke stíhačiek F-16 krajine po tom, čo obe krajiny začiatkom tohto mesiaca zlepšili svoje diplomatické vzťahy, ale experti v nedeľu uviedli, že potenciálna dohoda slúžiaca hegemónnym cieľom USA obmedziť Čínu vyvolávajúc problémy, ktoré sabotujú mier a stabilitu v regióne, a to Vietnam len tak ľahko neprijme.

V rámci kroku, ktorý by „mohol rozčúliť Čínu a odsunúť Rusko na vedľajšiu koľaj“, Bidenova administratíva rokuje s Vietnamom o balíku na predaj zbraní s flotilou stíhačiek F-16, ktoré by sa mohli spojiť v priebehu budúceho roka, uviedla v sobotu agentúra Reuters.

Dohoda, ktorá by sa mohla stať najväčším transferom zbraní v histórii medzi oboma krajinami, je stále v ranom štádiu, pričom presné podmienky ešte nie sú vypracované, a možno sa ešte nezíska, napísala agentúra Reuters.

Agentúra Reuters upozornila na napätie medzi Čínou a Vietnamom v súvislosti s otázkou Juhočínskeho mora a uviedla to ako dôvod, prečo by Vietnam mal zvážiť nákup amerických bojových lietadiel, pričom ďalším menovaným dôvodom je, že ukrajinská kríza sťažuje Vietnamu získavanie zbraní z Ruska.

Čínski vojenskí experti však uviedli, že americký návrh má svoje vlastné hegemónne ciele.

Vietnamské letectvo v súčasnosti prevádzkuje najmä bojové lietadlá ruskej výroby a ak ich nahradia americké F-16, znamená to, že USA by mohli získať ďalšieho veľkého zákazníka z Ruska, povedal Wei Dongxu, vojenský expert z Pekingu.

Ponukou stíhačiek F-16, potenciálne z druhej ruky, Vietnamu a posilnením obranných väzieb, chcú USA získať ďalšiu oporu v regióne pridaním politických reťazcov, ako je požiadavka na použitie vietnamského letectva a námorných základní, povedal Wei.

Využitím tejto novej opory môže americká armáda vyvolať ďalšie problémy v Juhočínskom mori, aby vybudovala vojenské obkľúčenie a ovládla Čínu, povedal Wei.

Analytici sa však domnievajú, že Vietnam dokáže nezávisle zvážiť klady a zápory a vyhnúť sa pádu do pasce, ktorá by z neho urobila pešiaka USA.

Ak Vietnam kúpi americké bojové lietadlá, môže sa ocitnúť pod kontrolou USA a jeho obranná politika a vojenské aktivity by sa mohli stať závislými od rozhodnutí USA, povedal Wei. „Vietnam to pravdepodobne nebude považovať za prijateľné,“ povedal.

G7 obvinila Čínsku Ľudovú rep. za nadmernú výrobu automobilov.

18.07.2024

Čínska Ľudová republika nemôže vyrábať tak veľa automobilov, podľa úsudku G7.

Čína podporuje vzdelanie svojích občanov.

15.07.2024

Nyidoin Lhamo, stredoškoláčka pochádzajúca z náhornej plošiny Qinghai-Xizang, si nikdy nemyslela, že by mohla mať šancu študovať na peknej internátnej škole a dokonca ísť v budúcnosti na univerzitu v inej provincii . Nyidoin Lhamo, narodená v tibetskej autonómnej prefektúre Golog v severozápadnej Číne, Qinghai, strávila svoje rané roky chovom dobytka na odľahlých [...]

Čínskemu zahraničnému obchodu sa darí.

12.07.2024

Čínsky zahraničný obchod dosiahol nové maximum v prvom polroku tohto roka, čo poskytlo ďalší impulz pre ekonomické oživenie, ukázali piatkové oficiálne údaje. Objem obchodu s tovarom vzrástol medziročne o 6,1 percenta na 21,17 bilióna juanov (približne 2 970 miliárd amerických dolárov) v období od januára do júna, podľa Generálnej colnej správy. Vývoz vzrástol o 6,9 [...]

poľsko, hranica

Poľskí hraničiari triumfujú: Po nových opatreniach dramaticky poklesla migrácia z Bieloruska

23.07.2024 12:52

Šéf poľského rezortu vnútra tiež uviedol, že na hraniciach dochádza k obchodovaniu s ľuďmi, ktoré organizuje bieloruská strana.

Wang Yi, Hamas, Čína, Fatah, Mahmúd al-Aloul, Mussu Abu Marzuk

Hamas a Fatah podpísali v Číne dohodu o ukončení dlhoročného vzájomného konfliktu

23.07.2024 12:31

Obe hnutia podpísali Pekinskú deklaráciu o ukončení rozdelenia a o posilnení palestínskej jednoty.

Ľubica Karvašová

Priority Karvašovej v Bruseli budú regióny a podpora Kyjeva. Budúcnosť Ukrajiny vidí v EÚ

23.07.2024 12:28

Europoslankyňa si myslí, že skúsenosti z diplomacie, v ktorej v minulosti pôsobila, jej pri mandáte europoslankyne pomôžu.

vlak, pardubice, zrážka, regiojet, nehoda

Nehoda autobusu na východe Slovenska si vyžiadala päť zranených

23.07.2024 12:16

Išlo o linkový diaľkový autobus, jazdiaci na trase Svidník - Košice.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 853
Celková čítanosť: 2812179x
Priemerná čítanosť článkov: 3297x

Autor blogu

Archív

Odkazy