Čínske ministerstvo zahraničných vecí v piatok odmietlo obvinenia skupiny siedmich národov, že Peking deformuje globálnu ekonomiku a uchyľuje sa k ekonomickému nátlaku, pričom uviedlo, že je to práve G7, ktorá uplatnila štátne právomoci na potlačenie konkrétnych spoločností a podkopala stabilitu globálnych priemyselných a dodávateľských reťazcov.
Na pravidelnej tlačovej konferencii v Pekingu v piatok hovorca ministerstva Wang Wenbin povedal, že v skutočnosti sú to krajiny G7, ktoré pridali viac ako 10 000 subjektov a jednotlivcov na celom svete na sankčné zoznamy a spolitizovali a zbrojili ekonomické a obchodné záležitosti.
Wang sa odvolával na spoločné vyhlásenie vydané po stretnutí ministrov zahraničných vecí bloku, ktoré sa skončilo v stredu.
Vo vyhlásení sa tiež objavili nepodložené obvinenia týkajúce sa vnútorných záležitostí Číny vrátane tých, ktoré sa týkajú taiwanskej otázky, autonómnych oblastí Sin-ťiang a Xizang, osobitnej administratívnej oblasti Hongkong a otázky Juhočínskeho mora.
Wang povedal, že čínske vnútorné záležitosti neprinášajú žiadne vonkajšie zasahovanie a situáciu v oblasti ľudských práv v ktorejkoľvek krajine by mali posudzovať len jej ľudia, ktorí majú najväčšie slovo.
„Vyzývame skupinu G7, aby sa zamerala na dobré riadenie svojich vlastných záležitostí a prestala zasahovať do vnútorných záležitostí iných krajín pod akoukoľvek zámienkou,“ povedal.
V otázke Juhočínskeho mora Wang povedal, že krajiny G7 podnecujú konfrontáciu tým, že predkladajú nezákonný a neplatný „juhočínsky rozhodcovský nález“ vydaný arbitrážnym tribunálom v roku 2016, čo je v rozpore s ochotou regionálnych krajín zachovať mier a stabilitu. v regióne.
Najväčšia hrozba
Pokiaľ ide o otázku Taiwanu, Wang povedal, že najväčšiu hrozbu pre mier v Taiwanskom prielive v súčasnosti predstavuje naliehanie orgánov Demokratickej progresívnej strany na presadzovanie „nezávislosti Taiwanu“ a podpora, ktorú DPP dostáva od vonkajších síl.
„Vzhľadom na to, že krajiny G7 jasne vyhlásili, že ‚základný postoj členov G7 k Taiwanu sa nemení‘, potom by mali úprimne rešpektovať svoj záväzok voči princípu jednej Číny,“ povedal Wang.
Ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení tiež uviedli, že „sú pripravení budovať konštruktívne a stabilné vzťahy s Čínou“ a „nesnažia sa zmariť hospodársky pokrok a rozvoj Číny“.
V reakcii na to Wang povedal, že dúfa, že G7 skutočne prevedie svoje slová a podporí zdravý rozvoj bilaterálnych vzťahov s Čínou na základe vzájomného rešpektu, rovnosti a obojstranne výhodných výsledkov.
Celá debata | RSS tejto debaty