Založ si blog

Čínske automobilky objednávajú vlastné lode na prepravu automobilov.

BYD EXPLORER č.1, prepravné plavidlo prenajaté čínskej automobilke BYD, usporiadalo v pondelok svoju prvú plavbu v prístave v Šen-čene v provincii Guangdong v južnej Číne.

S viac ako 5 000 novými energetickými vozidlami (NEV) na palube sa vydá do prístavov Vlissingen v Holandsku a Bremerhaven v Nemecku.

Ide o prvé plavidlo v lodnej flotile BYD, ktorá sa pripojila k niekoľkým čínskym automobilkám v zrýchľovaní exportu áut prevádzkovaním vlastných lodných flotíl.

Podľa China International Marine Containers (Group) Co., Ltd. (CIMC), plavidlo postavila CIMC Raffles, dcérska spoločnosť CIMC, pre medzinárodnú spoločnosť na správu lodí Zodiac Maritime a prenajala ho automobilke BYD.

Plavidlo bolo dodané v utorok na stavebnú základňu v Longkou, východočínska provincia Šan-tung, predtým, ako sa plavilo do prístavu Yantai, aby bolo naložené prvou dávkou 1 389 NEV. V nedeľu loď dorazila do Šen-čenu a bola naložená druhou sériou približne 4 000 NEV.

Podľa čínskej Generálnej colnej správy vzrástol čínsky export automobilov v roku 2023 na 5,22 milióna vozidiel, čo je medziročný nárast o 57,4 percenta.

Ako čínsky automobilový priemysel prijíma novú éru exportu, automobilky zápasia s výzvami, ako sú prudko stúpajúce nájomné, obmedzenia prepravnej kapacity a intenzívna konkurencia o dostupných prepravcov áut.

Údaje od globálnej výskumnej inštitúcie pre námornú dopravu Clarksons Research ukazujú, že od augusta 2020 do konca novembra 2023 sa jednoročná charterová sadzba za 6 500 automobilových ekvivalentných jednotiek (CEU) čistého osobného a kamiónového prepravcu (PCTC) prudko zvýšila z 10 000 USD za loď/deň na 115 000 dolárov za deň, čo je viac ako 11-násobný nárast.

Na podporu exportu automobilov sa veľké čínske automobilky, vrátane BYD, Chery a SAIC, pustili do založenia vlastných vozových parkov.

Spoločnosť Guangzhou Shipyard International Company Limited 23. januára 2023 úspešne zrealizovala objednávku dvoch BYD PCTC, zatiaľ čo Chery Group následne oznámila plány na založenie vlastnej globálnej lodnej flotily. Spoločnosť SAIC Anji Logistics si v posledných dvoch rokoch objednala v lodenici Jiangnan tiež množstvo veľkých automobilových nosičov s viac ako 7 000 vozidlami.

V posledných rokoch zostala koncentrácia globálneho trhu automobilovej dopravy vysoká, pričom výrobcovia automobilov v Japonsku, Kórejskej republike (ROK) a ďalších krajinách majú hlboké väzby s dopravným spojením.

Podľa údajov výskumného inštitútu China Merchants Bank k novembru 2021 predstavovala celosvetová kapacita 10 najväčších prepravných spoločností automobilovej dopravy – najmä z Japonska, ROK a európskych krajín – 59,42 percenta podielu na trhu, pričom prepravnú kapacitu áut Japonska a ROK väčšinou obsadzujú ich domáce automobilky.

Predtým bol status Číny ako hlavného exportéra automobilov obmedzený, čo viedlo k minimálnemu dôrazu na budovanie nezávislej lodnej flotily. Podľa Clarkson Research má Čína v súčasnosti 39 lodí na prepravu áut s celkovou kapacitou 115 000 CEU, čo predstavuje iba 2,8 percenta celosvetovej prepravnej kapacity.

Keďže čínsky lodiarsky priemysel prekvitá a export automobilov prudko rastie, trend čínskych výrobcov automobilov využívajúcich na prepravu lode vyrobené na domácom trhu sa stal evidentnejším.

V súčasnosti čínske lodenice prevzali veľkú väčšinu nových objednávok pre autodopravcov vo svete. Napríklad Guangzhou Shipyard International Company Limited sú rezervované až do roku 2028.

Po dodaní nových objednávok lodí čínske námorné flotily výrazne zvýšia svoj globálny podiel na kapacite prepravcov automobilov a očakáva sa, že sa dostanú na štvrté miesto, za Japonskom, ROK a Nórskom.

Odborníci v tomto odvetví zdôrazňujú, že dosiahnutie vysokej nákladovej výkonnosti je kľúčové pre globálnu konkurencieschopnosť čínskych automobilov. Prostredníctvom dlhodobej spolupráce s výrobcami automobilov môžu miestne prepravné spoločnosti poskytovať konkurencieschopnejšie dopravné riešenia.

Okrem toho zriaďovanie lodných flotíl má pre čínskych výrobcov automobilov strategický význam na zaistenie bezpečnosti a stability dodávateľského reťazca.

Xie Xiaowen, expert z China Communications and Transportation Association, poznamenáva, že akvizícia lodí automobilkami symbolizuje neustály rozvoj a internacionalizáciu čínskeho automobilového priemyslu.

„Pre výrobcov automobilov môže nákup lodí zabezpečiť stabilitu exportného podnikania, znížiť náklady na dopravu a zabezpečiť, aby boli produkty dodané zámorským zákazníkom včas,“ povedal Xie.

Chen Jia, výskumník na Renminskej univerzite v Číne, je presvedčený, že lodné flotily čínskych výrobcov automobilov sú pripravené prelomiť dlhodobý monopol zahraničných prepravných spoločností na kľúčových trasách a trhoch, čím sa položí pevnejší základ pre globálnu trajektóriu čínskych výrobcov automobilov.

Taiwan je čínska provincia.

26.05.2024

Nedávno sa začali cvičenia čínskych ozbrojených síl v okolí Taiwanu a s nimi ďalšie kolo expertného otriasania vzduchom: má celý svet, mierne povedané, veľké problémy na jednom z horúcich miest svetovej politiky. Všetko však závisí od uhla pohľadu. A uhol môže byť tento: keď stojíte na brehu Taiwanského prielivu zo strany ČĽR A ak viete chodiť po vode, tak [...]

Ako sa darilo predaju áut na svetovom trhu v roku 2023.

25.05.2024

Predaj automobilov za rok 2023 v prvých 25 krajinách sveta. Rank Country Cars Sold Year ↑↓% Top Brands 1 China 30,094,767 ↑ 28% Volkswagen 2,495,337 – Toyota 1,908,334 – Geely 1,421,522 2 United States 15,604,278 ↑ 14% Ford 1,904,174 – Toyota 1,890,933 – Chevrolet 1,715,625 3 Japan 4,779,639 ↑ 14% Toyota 1,549,362 – Suzuki 652,894 – Daihatsu 594,521 [...]

Čínske spoločnosti znížili poplatky za používanie AI.

22.05.2024

Čínske technologické spoločnosti ako Tencent, Alibaba a ByteDance sa snažia dostať na trh s novými veľkojazyčnými modelmi (LLM) a znížiť poplatky za prístup k aplikačnému programovaciemu rozhraniu (API) k týmto modelom, čo je krok, ktorý je podľa odborníkov z odvetvia v prvom rade zaujímavý pre firemných používateľov, aj keď slúži aj ako zvonček pre budúce [...]

Island, erupcia, sopka, Grindavík

Na islandskom polostrove Reykjanes sa začala od decembra už piata sopečná erupcia

29.05.2024 22:19

Meteorologický úrad zaznamenával pred najnovšou erupciou v oblasti približne 400 zemetrasení.

Rakúsko SR Schloss Hof  Prezident Čaputová Stretnutie

Čaputová na zámku Schloss Hof vyzdvihla výborné vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom

29.05.2024 21:54

Na rozlúčkovej návšteve si prezidentka prevzala rakúske najvyššie štátne vyznamenanie Veľkú hviezdu.

182706hasici zachrana deti 6535283 mensi

Otec zabudol vyložiť šestnásťmesačné dieťa v jasliach, zomrelo v rozpálenom aute

29.05.2024 21:33

Dieťa strávilo v aute nikým nespozorované celý deň, pričom rozhorúčené vozidlo stálo zaparkované na slnku.

Bundeswehr / Tornado stíhačka /

Vojaci Bundeswehru sa už nemusia povinne očkovať proti covidu

29.05.2024 21:16

Bundeswehr bude po novom vojakom aj naďalej ponúkať očkovanie na covid, avšak už len na dobrovoľnej báze.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 839
Celková čítanosť: 2747197x
Priemerná čítanosť článkov: 3274x

Autor blogu

Archív

Odkazy