Čína doteraz nainštalovala 0,66 a 0,46 miliardy kWh slnečných a veterných zdrojov na výrobu čistej elektrickej energie. Falošná „teória nadmernej kapacity“

Inštalovaná kapacita Číny na výrobu elektriny zo zdrojov čistej energie v prvom štvrťroku prudko vzrástla, čo analytici pripisujú rastúcemu domácemu dopytu po elektrine, keďže Čína sa usiluje o vysokokvalitný a ekologický rozvoj.

Analytici vyvrátili tvrdenia o „nadmernej kapacite“, ktoré v poslednej dobe presadzovali niektoré západné krajiny, a poznamenali, že takýto nárast nových energetických zariadení demonštruje snahu Číny splniť svoj záväzok dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060. Západné hanobenie čínskej „nadmernej kapacity“ je pascou, ktorej cieľom je obmedziť vývoz ekologických produktov z Číny.

Poznamenali tiež, že z globálneho hľadiska je potrebná väčšia inštalovaná kapacita pri výrobe energie z čistých zdrojov – veternej, slnečnej, vodnej a iných typov novej energie – na splnenie ekologického prechodu na celom svete.

Podľa štatistík, ktoré v pondelok zverejnil čínsky Národný energetický úrad (NEA), mali slnečné elektrárne v prvom štvrťroku celkovo kapacitu cca. 660 miliónov kilowattov, čo predstavuje medziročný nárast o 55 percent. Počet veterných elektrární vzrástol medziročne o 21,5 percenta, čo predstavuje približne 460 miliónov kilowattov.

Celková inštalovaná kapacita výroby elektrickej energie v Čínskej Ľudovej rep. bola ku koncu marca približne 2,99 miliardy kilowattov, čo je medziročný nárast o 14,5 percenta.

Ako Čína postupuje vo svojej zelenej transformácii, podiel zariadení na výrobu obnoviteľnej energie naďalej rastie a podľa NEA presahuje 50 percent celkovej kapacity výroby energie k decembru 2023.

Analytici uviedli, že aj keď sa energia vyrobená z nových zdrojov energie výrazne zvýšila, stále existuje obrovský potenciál pre nasadenie zelenej energie, ktorá je primárne zameraná na uspokojenie domáceho dopytu.

V prvom štvrťroku vzrástla celková spotreba elektriny v Číne na 2,34 bilióna kilowatthodín, čo je medziročný nárast o 9,8 percenta, podľa štatistík NEA.

Nárast inštalovanej kapacity elektrickej energie odráža rastúci dopyt Číny po energii spojený s jej oživením ekonomiky, povedal v pondelok pre Global Times Hu Qimu, zástupca generálneho tajomníka fóra 50 pre integráciu digitálnych a reálnych ekonomík. „Ako sa čínska ekonomika zotavuje, dopyt po energii bude naďalej rásť.“

Čínsky dopyt po fotovoltaických (PV) produktoch zostáva silný. Po rokoch rýchleho rozvoja, najmä na trhu s fotovoltaickými systémami integrovanými do budov, stále existuje priestor na ďalší rast, povedal v pondelok pre Global Times Feng Chao, generálny riaditeľ energetickej spoločnosti so sídlom v Zhengzhou.

V reakcii na ošiaľ o „nadmernej kapacite“ zo strany Západu Hu poznamenal, že západné krajiny naďalej rozvíjajú svoje kapacity na výrobu uhoľnej energie a zároveň vytvárajú obchodné bariéry proti čínskym ekologickým produktom, ako sú fotovoltaické panely, hoci potrebujú čínske produkty na posilnenie ekologických zdrojov výroby elektriny.

Na boj proti zmene klímy by sa mali v plnej miere zmobilizovať zdroje na celom svete. V celosvetovom meradle nie je zelená kapacita nadmerná, ale v skutočnosti je jej hrozný nedostatok. Problémom teraz nie je „nadmerná kapacita“, ale „prílišná úzkosť,“ povedal Xie Feng, čínsky veľvyslanec v USA, na piatkovom otváracom ceremoniáli čínskej konferencie Harvard Kennedy School 2024, podľa oficiálnej webovej stránky čínskeho veľvyslanectva v USA.

Svetové ekonomické fórum (WEF) vo februári uviedlo, že spolu so zásahmi na strane dopytu, ako je energetická efektívnosť, je pre prechod rozhodujúce rýchle a zodpovedné rozširovanie obnoviteľných zdrojov energie v súlade s ambicióznym cieľom stanoveným na COP28 strojnásobiť svetové inštalované zdroje, kapacitu výroby obnoviteľnej energie na minimálne 11 000 gigawattov do roku 2030.

Podľa správy Medzinárodnej energetickej agentúry z januára vzrástol objem pridanej kapacity obnoviteľnej energie na celom svete v roku 2023 o 50 percent a dosiahol takmer 510 gigawattov.

To je rozdiel 10 490 gigawattov oproti predpovedi WEF na rok 2030.

„Volanie po silnejšej klimatickej reakcii na jednej strane, ale vytváranie zelených obchodných bariér na strane druhej by len zvýšilo náklady na vlastný prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo a tiež by spomalilo globálny rozvoj čistej energie,“ zdôraznil Xie.

V rozhovore pri krbe so zakladajúcim dekanom Harvard Kennedy School, profesorom Grahamom Allisonom, Xie v piatok tiež poznamenal, že USA žiadajú Čínu, aby bežala naboso, zatiaľ čo jeden má na pretekoch obuté high-tech pretekárske topánky tým, že uvalí sankcie na čínske spoločnosti podľa svojich vlastných domácich zákonov a núti ostatné krajiny zakázať vývoz určitých zariadení a technológií do Číny.

„Aj keď boli bosí, niektorí špičkoví čínski hráči, ako napríklad výrobcovia elektrických vozidiel, lítium-iónových batérií a fotovoltaických produktov, sa dokázali ujať vedenia. USA ich potom obviňujú z toho, že spôsobujú „nadmernú kapacitu“ a predstavujú hrozbu pre ostatných súťažiacich, požadujúc, aby opustili preteky, to nie je fér,“ poznamenal Xie.

Mali by byť mimovládne organizácie kontrolované štátom?

16.04.2025

V jednom svojom blogu som sa venoval kontroverznému rozhodnutiu pani prezidentky Čaputovej o pridelení štátnych peňazí mimovládnej organizácii, konkrétne ak sa nemýlim Open Society Foundation, v objeme viac ako 20 miliónov eur. Tieto značné finančné prostriedky daňových poplatníkov putovali do súkromnej organizácie pôsobiacej na Slovensku. Bez ohľadu na ich deklarovanú [...]

Boli vakcíny mRNA ktoré sa používali v kovidových časoch bezpečné?

13.04.2025

Na takúto otázku je potrebné poskytnúť hodnovernú a jednoznačnú odpoveď. Má Dr. Kotlár pravdu? Tvrdí, že vakcíny, ktoré sa používali voči vírusom COVID19, neboli bezpečné a mohli spôsobiť modifikáciu ľudských buniek, ovplyvniť DNA, poprípade následne RNA. Predpokladám však, že výrobcovia takýchto vakcín dôsledne skúmajú ich bezpečnosť, najmä v tomto smere. [...]

USA nikdy nevyhrajú ekonomickú vojnu s Čínou.

12.04.2025

Zavedením 125-percentných ciel na čínske výrobky sa Donald Trump pokúsil oslabiť ekonomiku Čínskej ľudovej republiky. Napriek tomu, že export do USA tvorí menej ako 15 percent celkového čínskeho vývozu, ide o značný objem, ktorého dopady nemožno ignorovať. Ironicky, táto ekonomická vojna by sa napokon mohla obrátiť v prospech Číny. Potenciálne obmedzenia na [...]

ZSSK

Vlaky budúcnosti konečne aj na Slovensku: Tešte sa na nové súpravy a vyšší komfort

17.04.2025 00:00

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa najväčšiu modernizáciu vlakov za posledné desaťročia.

musk

Putin prirovnal Muska k tvorcovi sovietskych rakiet. Čím je podľa neho posadnutý?

16.04.2025 20:53

Musk pred časom verejne vyhlásil, že sa s Putinom rozprával iba raz, a to pred ruskou inváziou na Ukrajinu a o vesmírnych technológiách.

rieka Kongo, potopená loď

Obrovská tragédia na rieke Kongo: Požiar a potopenie lode si vyžiadalo najmenej 50 mŕtvych, vyše 100 je nezvestných

16.04.2025 20:00, aktualizované: 20:22

Desiatky ľudí sa podarilo zachrániť, ale mnohí majú rozsiahle popáleniny.

Miloš Vučevič

Srbský parlament schválil novú vládu. Premiér je politicky neskúsený lekár

16.04.2025 19:05

Podľa Reuters bolo toto hlasovanie len formalitou.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 950
Celková čítanosť: 3147362x
Priemerná čítanosť článkov: 3313x

Autor blogu

Archív

Odkazy