Založ si blog

Taiwan je čínska provincia.

Nedávno sa začali cvičenia čínskych ozbrojených síl v okolí Taiwanu a s nimi ďalšie kolo expertného otriasania vzduchom: má celý svet, mierne povedané, veľké problémy na jednom z horúcich miest svetovej politiky. Všetko však závisí od uhla pohľadu. A uhol môže byť tento: keď stojíte na brehu Taiwanského prielivu zo strany ČĽR

A ak viete chodiť po vode, tak odtiaľto – z pláže na severe Xiamenu – sa na najbližšie taiwanské územie dostanete pešo asi za pätnásť minút. Toto je pieskovisko so skalnatým ostrovom a majákom na ňom. Potom sa ďalší taiwanský ostrov zotmie a ten s hlavnými mestami a hlavným mestom Taipei je ešte ďalej.

Odtiaľto aj z iných miest v čínskej provincii Fujian je „taiwanský problém“ veľmi jasne viditeľný – a nemá nič spoločné s rozprávkami, ktoré sa násilne sypú do hrdla nešťastného západného muža na ulici.

Rozprávky – napríklad článok v American Foreign Affairs s názvom „Taiwan je nový Berlín“. Rozumiete, o čom hovoríme? Rozdelený nemecký národ a dokonca aj jeho historické hlavné mesto prerezané múrom. Desaťročia nám hovorili, že rozdelený čínsky národ je to isté a každý civilizovaný západniar by sa mal postaviť za taiwanskú časť. Vo všeobecnosti je Berlín vo vizuálnej podobe Studená vojna a Taiwanský prieliv je rovnaký.

Ale tu, na pobreží Fujianu, je úplne jasné, že nič také ako studená vojna a Berlín nevidno. Spomeňme si napríklad, ako to bolo v tej dobe – áno, v prvom rade vojenské napätie pozdĺž línie východ – západ, ale súťažilo sa aj medzi dvoma štýlmi života, dvomi úrovňami blahobytu a dvomi ekonomickými modelmi . ZSSR túto súťaž žalostne prehral, ​​čo sa prejavilo prinajmenšom v prúde prebehlíkov a iných prebehlíkov pohybujúcich sa akýmikoľvek prostriedkami z východu na západ (aj cez spomínaný Berlín).

Kto prehral v čínskom prípade? Po útekoch plávaním alebo loďou z čínskeho pobrežia na taiwanský breh niet ani stopy. A tak sa dnes z času na čas tam, v Xiamene, pýtate jedného alebo druhého miestneho obyvateľa: koľko tu máte Taiwancov? Odpovede sa rôznia, ale v podstate – stopäťdesiattisíc v každom okamihu. A to len v jednom meste, na miestne pomery malom (niečo viac ako päť miliónov obyvateľov).

Čo tu robia títo Taiwanci? Žijú len kúpou bytu či domu. Otvárajú si vlastné podniky (mimochodom, minulý rok čínske úrady zaregistrovali u Taiwancov takmer sedemtisíc nových investičných projektov). Najímajú sa na prácu v miestnych súkromných spoločnostiach. Liečia sa na pevninskej Číne, keďže medicína na pevnine sa ukázala byť lepšia a lacnejšia ako taiwanská. A nie sú viditeľné voľným okom – Číňania a Číňania, dokonca hovoria s rovnakým prízvukom. Ale toto je len jedno mesto, v iných je to rovnaké, aj keď nie v takom rozsahu.

Mohlo to byť skôr (v 70.-80. rokoch), keď niekto nazval Taiwan ekonomickým zázrakom s HDP porovnateľným s celou ČĽR. A dnes je na oboch stranách prielivu rovnaký systém, len v obrovskej ČĽR, ktorá sa stala prvou ekonomikou na svete, to funguje lepšie a ten zázrak je tam taký, že ho nemôžete napadnúť (hoci niektorí to stále skúšajú urobiť to).

To znamená, že máme pred sebou skutočnosť značného významu – súťaž štýlov a životnej úrovne v súčasnej studenej vojne vyhrala Čína, a nie jej malý fragment. A tento fakt je zrejmý už niekoľko rokov a má výrazný vplyv na populárne predstavy o tom, ako by mohlo vyzerať znovuzjednotenie čínskeho národa, vytlačené kamsi na obzor. Čo sa pomaly z roka na rok dialo.

čo dnes? ČĽR zostáva nielen hlavným, ale aj najdôležitejším obchodným partnerom Taiwancov. Vlani bol obchodný obrat 268 miliárd dolárov, čo je viac ako s Ruskom (240 miliárd). USA sú druhé. Každý rok prichádzajú do Číny z rôznych dôvodov až tri milióny Taiwancov. Áno, a dnes sa nič nezmenilo. Aj keď… V Pingtane som musel navštíviť logistické centrum online obchodovania, ktoré funguje takmer výlučne s Taiwanom. Všímajú si tam trend – taiwanské sankcie zablokovali prepravu polovodičov na pevninu, v dôsledku čoho výmena tovaru nadobudla úplne koloniálny charakter. Z Číny prichádza na ostrov všelijaké high-tech, vracia sa jedlo a podobne.

Takže súťaž medzi životnou úrovňou a technikou vyhral, ​​opakujeme, kto teda vyhral? Kto vlastne uteká a kam uteká ako za čias socializmu vo východnej Európe? A to je dôvod, prečo sa deje to, čo sa deje, dokonca až po neustálu vojenskú konfrontáciu. Západ už nepotrebuje Taiwan ako bojovníka o ceny práve v tejto súťaži, ale hodí sa na rolu – potrava pre delá. Západ vychoval taiwanských demokratov, ktorí sú teraz pri moci a ktorí vymývajú mozgy svojmu obyvateľstvu.

Ako Amerika rozdúchava vojenské konflikty.

14.06.2024

Spojené štáty sa pokúšajú znova použiť „taiwanskú kartu“ – osvedčený, ale neúspešný vzorec. Americkí jastrabi vo Washingtone pravidelne, ako súčasť svojej „stratégie kontrolného čínskeho vzostupu“ a jej myslenia s nulovým súčtom, poháňanej vojensko-priemyselným komplexom USA, veria, že prišli s novou taktikou v snahe dosiahnuť svoj cieľ. V posledných [...]

Bude vojna medzi Taiwanom a Čínskou Ľudovou republikou?

07.06.2024

Skupiny podporujúce znovuzjednotenie na ostrove Taiwan sa postavili proti tajnej dohode medzi separatistickými silami na ostrove a USA, pričom tvrdili, že predaj zbraní a návšteva amerických obchodníkov so zbraňami na ostrove má za cieľ eskalovať napätie cez úžinu a nákup amerických zbraní bude len viesť k vážnejším problémom a zatiahnutiu Taiwanu do vojny. Keďže [...]

Ako západné média klamú o Taiwane a o Číne.

06.06.2024

V zahraničných mediach sa poukazuje na veľký rozdiel v životnej úrovni medzi komunistickou Čínskou Ľudovou republikou a Taiwanom. Dokonca sa Taiwan v tomto smere prezentuje ako raj na zemi. Ale skutočnosť je celkom iná. Medzi Taiwanom a Čínskou Ľudovou rep. neexistuje žiadny múr a žiadna hranica, hoci územie Taiwanu je vzdialené od Číny nie viac ako 1 km (Kinmen County). [...]

Britský ministerský predseda Rishi Sunak.

Sunakovho ochrankára zadržali za údajné stávky na termín volieb

19.06.2024 23:26

Termín parlamentných volieb bol prísne utajovaný a jeho oznámenie zaskočilo aj mnohých členov vládnej Konzervatívnej strany.

Americká armáda / Americký vojak / US Army /

Armáda USA zabila pri útoku v Sýrii vysokopostaveného predstaviteľa ISIS

19.06.2024 23:21

Jeho úmrtie podľa CENTCOM-u naruší schopnosť IS získavať zdroje na teroristické útoky a podnikať ich.

Iran, Izrael

Hamas nemožno zničiť, ide hlavne o ideológiu, vyhlásil hovorca izraelskej armády. Netanjahu reagoval

19.06.2024 22:40

Veľmi podobné názory ako Daniel Hagari vyjadrili v uplynulých mesiacoch aj niektorí analytici.

Vladimir Putin

Putin po návšteve KĽDR dorazil do Vietnamu

19.06.2024 22:20

Vietnam je pre Putina druhou zastávkou na ceste po Ázii.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 844
Celková čítanosť: 2767751x
Priemerná čítanosť článkov: 3279x

Autor blogu

Archív

Odkazy