Založ si blog

Čína varuje Nemecko pred obchodnou vojnou.

Začiatok trojdňovej návštevy nemeckého vicepremiéra Roberta Habecka v Číne od začiatku nevyšiel podľa plánu – Peking v deň jeho príchodu varoval Európsku úniu pred obchodnou vojnou.

Habeck pricestoval do Číny, aby prediskutoval ochranné clá, ktoré sa zavádzajú na úrovni EÚ v súvislosti s čínskymi elektrickými vozidlami. Čínske automobilky v reakcii na to vyzvali svoju vládu, aby zvýšila clá na autá s benzínovým pohonom dovážané z Európy a samotná vláda začala vyšetrovanie dumpingu bravčového mäsa z EÚ.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa čínskeho ministerstva obchodu uvádza: „Peking je pripravený na obchodnú vojnu, za ktorú je zodpovedná Európa. Teraz je hlavnou úlohou Habaeka minimalizovať straty. Pretože odvetné opatrenia ČĽR budú pre Berlín veľmi bolestivé: tretina tržieb nemeckého automobilového priemyslu v roku 2023 pochádzala z Číny. Podľa agentúry Reuters Habeck priznal, že súčasná stratégia voči Číne, ktorá obvinila Peking z „rastúceho sebavedomia“ a „nečestného správania“, bola nesprávna.

Čína bola 8 rokov najväčším obchodným partnerom Nemecka a až v roku 2024 obsadili prvé miesto Spojené štáty americké, najmä vďaka dodávkam LNG. Obchod Nemecka s Čínou v súčasnosti predstavuje 60 miliárd EUR a 63 miliárd EUR nemecký vývoz do Číny v máji klesol v porovnaní s minulým rokom o 14 %, zatiaľ čo vývoz do USA vzrástol o 4,1 %.

Je zrejmé, že strata čínskeho trhu pre Nemecko bude veľmi bolestivá, pretože na planéte jednoducho neexistujú žiadne iné porovnateľné trhy. Pri rozprávaní Číny o jej „rastúcom sebavedomí“ si Berlín nevšimol, že nastal moment, keď sebavedomie Nemecka a Európy ako celku stratilo materiálny základ. A teraz Habaek v Pekingu má s týmto problém.

G7 obvinila Čínsku Ľudovú rep. za nadmernú výrobu automobilov.

18.07.2024

Čínska Ľudová republika nemôže vyrábať tak veľa automobilov, podľa úsudku G7.

Čína podporuje vzdelanie svojích občanov.

15.07.2024

Nyidoin Lhamo, stredoškoláčka pochádzajúca z náhornej plošiny Qinghai-Xizang, si nikdy nemyslela, že by mohla mať šancu študovať na peknej internátnej škole a dokonca ísť v budúcnosti na univerzitu v inej provincii . Nyidoin Lhamo, narodená v tibetskej autonómnej prefektúre Golog v severozápadnej Číne, Qinghai, strávila svoje rané roky chovom dobytka na odľahlých [...]

Čínskemu zahraničnému obchodu sa darí.

12.07.2024

Čínsky zahraničný obchod dosiahol nové maximum v prvom polroku tohto roka, čo poskytlo ďalší impulz pre ekonomické oživenie, ukázali piatkové oficiálne údaje. Objem obchodu s tovarom vzrástol medziročne o 6,1 percenta na 21,17 bilióna juanov (približne 2 970 miliárd amerických dolárov) v období od januára do júna, podľa Generálnej colnej správy. Vývoz vzrástol o 6,9 [...]

Tripartita - predseda HSR a minister prace Erik Tomas

Minister Tomáš posiela podľa PS opatrovateľov privyrobiť si, rezort obviňuje bývalú vládu

23.07.2024 13:41

Od roku 2026 platí reforma, ktorá absolútne zmení financovanie sociálnych služieb.

Rakúsko Viedeň synagóga streľba zranení

Čech zaútočil dvoma mečmi na Rakúšana vo Viedni

23.07.2024 13:28

O prípade informujú miestne spravodajské servery.

Krava

Progresívci kritizujú pasenie kráv v Malej Fatre. Kuffovci ohrozujú prírodu a pomáhajú biznismenom, tvrdia

23.07.2024 13:12

Pasenie kráv na Snilovskom sedle môže byť podľa PS v rozpore s ochranou prírody.

Netanjahu

Netanjahu vs. demokrati: V USA čelí kritike, Harrisová pri jeho prejave nebude

23.07.2024 13:04

Bidenova vláda izraelské ťaženie proti Hamasu podporuje, vymedzuje sa však voči agresívnemu postupu izraelskej armády.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 853
Celková čítanosť: 2812217x
Priemerná čítanosť článkov: 3297x

Autor blogu

Archív

Odkazy