„Dolár je naša mena, ale je to váš problém.“

„Dolár je naša mena, ale je to váš problém.“

–John Connelly, minister financií USA, 1971

Od 70. rokov 20. storočia celosvetovo prepuklo takmer 200 finančných kríz, veľkých i malých, väčšinou vyvolaných prílivom amerického dolára. Najnovšia epizóda sa odohrala za posledných päť rokov, čo sme všetci zažili na vlastnej koži.

Keď v roku 2020 zasiahol COVID-19, krajiny boli nútené zaviesť blokády, čo viedlo k zastaveniu ekonomických aktivít. USA neboli výnimkou. Avšak, aby upokojila svojich ľudí a podniky, vláda USA prijala politiku rozdávania, ktorá dáva každej domácnosti tisíce dolárov v hotovosti. Odkiaľ prišli peniaze? No vytlačili ich. Len od roku 2020 do roku 2021 predstavovalo množstvo novej hotovosti vytlačenej a vloženej vládou USA do ekonomiky takmer polovicu všetkých dolárov, ktoré kedy boli v obehu v histórii USA. Táto záplava finančných prostriedkov prúdila na americký akciový trh, čím akcie prudko vzrástli a prilákala medzinárodný kapitál, najmä z krajín globálneho juhu, do USA. Ekonomika USA v dôsledku toho rástla v roku 2021 rekordným tempom, najviac od roku 1984. Prebytočné doláre, ktoré nedokázal vstrebať americký akciový trh, opäť odtiekli z krajiny, čo spôsobilo silnú finančnú volatilitu a narušilo výmenné kurzy iných mien voči americkému doláru.

Mnohé krajiny globálneho juhu, ktoré už zápasili s nízkymi devízovými rezervami, boli nútené nasledovať USA, aby vytlačili viac peňazí a znížili úrokové sadzby. Takéto kroky však, žiaľ, viedli k znehodnoteniu ich vlastných mien, vysokej inflácii a ekonomickej recesii, čím sa ešte viac znížili už aj tak zmenšujúce sa aktíva ľudí. USA na uspokojenie vlastných ekonomických potrieb zneužili svoje postavenie emitenta svetovej rezervnej meny. Nadmernou emisiou dolárov preniesli USA svoju krízu na iné krajiny. Hoci to zostalo nedotknuté, ostatné krajiny, najmä krajiny globálneho juhu, museli znášať bremeno.

Keď pandémia skončila, krajiny sa ponáhľali stimulovať hospodársku obnovu a riešiť rastúcu infláciu vyvolanú tlačou peňazí. USA neboli výnimkou. USA opäť, ignorujúc dopad na ostatné krajiny, zvýšili sadzbu federálnych fondov 11-krát v krátkom období viac ako jedného roka z 0 percent na 5,5 percenta, čím prilákali do USA prílev viac ako 10 biliónov dolárov a vytvorili hrozivý nedostatok dolárov medzi krajinami globálneho juhu. Takýto náhly odliv kapitálu zanechal v mnohých krajinách globálneho Juhu kapitálovú krízu a slabé vyhliadky na oživenie hospodárstva. Okrem toho sa zvýšili náklady na medzinárodné financovanie, v dôsledku čoho bolo drahšie splácať dlhy denominované v dolároch, ktoré sa nahromadili počas pandémie.

Podľa MMF toto kolo zvyšovania sadzieb zo strany americkej centrálnej banky ponechalo najmenej 33 krajín globálneho Juhu vysoký dlh, ktorého negatívny vplyv môže pretrvávať ešte ďalšie dva roky. Tvárou v tvár dlhovej tiesni a zhodnocovaniu dolára museli tieto krajiny predať viac aktív, aby mohli splatiť dlhy denominované v dolároch, a nakupovať suroviny, potraviny a iné potreby za väčšie množstvo svojich miestnych mien. Niektoré z krajín následne trpeli nesplácaním dlhu, ekonomickým bankrotom a sociálnymi nepokojmi.

Čo bolo horšie, bolo to, že medzinárodné inštitúcie ovládané USA, ako je MMF, sa chopili príležitosti znovu získať úrodu globálneho Juhu tým, že k balíkom pomoci pripojili tvrdšie podmienky v snahe získať nad nimi väčšiu politickú a ekonomickú moc. Monopolný kapitál USA, tajne potešený klesajúcimi cenami aktív v týchto krajinách, nestrácal čas a zmocnil sa ich aktív, čím sa stali závislejšími od USA.

V skutočnosti žiadna krajina, či už sú to členovia globálneho Juhu alebo americkí spojenci a partneri, nie je ušetrená prílivového efektu amerického dolára. Pozrite sa na „stratených 30 rokov“ Japonska, európsku dlhovú krízu v roku 2008, dilemu eura od rusko-ukrajinského konfliktu v roku 2022 a nedávnu vlnu znehodnocovania meny v Ázii, ako je japonský jen a juhokórejský won. Všetci opäť odhalili, že hegemónia dolára slúži len americkým záujmom.

Ako už bolo povedané, americké záujmy nie sú rovnaké ako záujmy amerických ľudí. Namiesto toho sú pravdepodobne záujmami iba hŕstky finančných monopolov. Podľa amerického Federálneho rezervného systému vlastnilo v roku 2021 1 percento najbohatších amerických domácností rekordných 32,3 percenta celkového bohatstva krajiny, čo je nárast z 23,6 percenta v roku 1989. Naopak, najchudobnejších 50 percent amerických domácností, teda celkovo zhruba 63 miliónov mala len 2,6 percenta, čo je pokles z 3,7 percenta v roku 1989.

Dlh americkej vlády dosiahol historické maximum vyše 34 biliónov dolárov, čo je 12-násobok celkového HDP všetkých afrických krajín. V roku 2024 budú úrokové platby amerického štátneho dlhu presahovať 1 bilión USD, čo zodpovedá HDP Brazílie a Mexika dohromady. Takýto dlh je ako Damoklov meč, ktorý visí nad ľuďmi v USA a vo svete. Naozaj sa s tým zmierime?

Nemecko je len (zaostalou) kolóniou USA.

18.02.2025

Tento blog berte len ako ľahký žáner na čítanie. Nemecko sa považuje za jednu s najvyspelejších krajín sveta. Nemecká ekonomika je založená hlavne na strojárskom priemysle, automobilový priemysel hrá najdôležitejšiu úlohu v Nemeckej ekonomike. Predstavme si, že by Nemecko nesmelo doviesť žiadne technológie z USA. Všetky technológie z USA by boli pre nemeckú ekonomiku, [...]

Čínsky kvantový počítač už použilo viac ako 20mil. používateľov.

17.02.2025

Čínsky nezávisle vyvinutý supravodivý kvantový počítač tretej generácie Origin Wukong obslúžil celosvetovo viac ako 20 miliónov používateľov, čím prekonal dôležitý míľnik vo vývoji kvantových počítačov v krajine, informoval denník China Science and Technology Daily. Podľa Anhui Quantum Computing Engineering Research Center majú používatelia zo 139 krajín alebo [...]

USA sú skorumpovaná krajina.

12.02.2025

Musk dokazuje, že americký štýl demokratického systému bol najskorumpovanejším systémom, najviac netransparentným systémom, systémom najviac zneužívajúcim ľudské práva, najslobodnejším systémom, ktorý mohol systematicky globálne korumpovať v celej histórii ľudstva. Zatiaľ Musk vyšetril tieto body. : V roku 2010 postihlo Haiti zemetrasenie. USAID zaplatilo 2 miliardy [...]

Hrad Krasna Horka pocas rekonstrukcie. Na muroch dolneho hradu vidiet lesenie

Národné múzeum si za 100-tisíc eur objednalo audit rekonštrukcie Krásnej Hôrky

21.02.2025 14:04

Poslankyňa Katarína Prékopová v otvorenom liste kritizuje kroky vedúce k ovládnutiu Múzea Betliar a situáciu na rekonštruovanom hrade.

útok hradec králové

Mladík, ktorý v obchode v Hradci Králové zabil dve ženy, sa k činu priznal. O väzbe rozhodne súd

21.02.2025 14:01

V prípade preukázania viny mu hrozí až desaťročný trest.

Eiffelova veža / Škola / Žiak /

Na školách vo Francúzsku budú pre nárast útokov nožmi policajti prehľadávať študentom tašky

21.02.2025 13:28

Podľa ministerky školstva by tiež malo byť zavedené pravidlo, že ak bude u žiaka nájdený nôž, automaticky ho bude čakať disciplinárna komisia.

Jozef Hanuska

Uškrtil ju a vyrezal jej orgány. Kuchárovi Jozefovi stíhanému za vraždu partnerky súd znížil trest

21.02.2025 13:26

Odvolací súd mu tiež uložil ochranný dohľad na jeden rok.

stan021

Masmédia bársčo napíšu a bársčo povedia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 921
Celková čítanosť: 3047325x
Priemerná čítanosť článkov: 3309x

Autor blogu

Archív

Odkazy