Informačná kancelária Čínskej štátnej rady vo štvrtok zverejnila bielu knihu s názvom „Čínska energetická transformácia“, ktorá dokumentuje úspešné kroky a historické úspechy krajiny v tejto oblasti za posledné desaťročie.
Okrem predslovu a záveru sa biela kniha skladá zo šiestich častí: „Čínska cesta energetického prechodu v novej ére“, „Podpora spotreby zelenej energie“, „Rýchlejší postup pri budovaní nového systému zásobovania energiou“, „Vývoj novej produktívnej kvality“. Sily v energetickom sektore, „Modernizácia správy energetiky“ a „Prispievanie ku globálnemu spoločenstvu zdieľanej budúcnosti“.
V priebehu posledného desaťročia Čína presadzovala reformu svojich metód výroby a spotreby energie, zlepšila svoju kapacitu dodávok energie pod vedením svojej novej stratégie energetickej bezpečnosti a dosiahla historické prelomy v rozvoji zelenej a nízkouhlíkovej energie, uvádza biela kniha.
Energetická náročnosť krajiny za posledné desaťročie neustále klesala, čo viedlo k úsporám energie ekvivalentným približne 1,4 miliardám ton štandardného uhlia a zníženiu emisií oxidu uhličitého o približne 3 miliardy ton, uviedla biela kniha a dodala, že Čína sa stala najväčším svetovým investorom v energetickom prechode.
„Na základe vysokokvalitného rozvoja je cieľom čínskej energetickej transformácie vybudovať čistý, nízkouhlíkový, bezpečný a efektívny energetický systém. Táto iniciatíva poskytne silnú záruku pre hospodársky a sociálny rozvoj krajiny a naplní rastúcu túžbu ľudí po lepšom živote,“ uvedené v tejto bielej knihe.
Rozvoj zelenej energie v Číne sa stal motorom globálnej energetickej transformácie. Od roku 2013 je Čína zodpovedná za viac ako 40 percent ročného prírastku globálnej kapacity obnoviteľnej energie. V roku 2023 predstavovala novoinštalovaná kapacita v Číne viac ako polovicu celkovej svetovej kapacity, uvádza biela kniha.
Ako silný zástanca globálnej energetickej transformácie bude Čína spolupracovať s ostatnými členmi medzinárodného spoločenstva na spoločnom plánovaní energetickej spolupráce, riešení globálnej zmeny klímy, podpore harmónie medzi ľudstvom a prírodou a vytváraní čistého a krásneho sveta pre všetkých, to je napísané v tejto bielej knihe.
Skutočnosť je skôr opačná. Čina na prírodu... ...
Opačne, Čína funguje prevažne na uhlí a emisie... ...
Celá debata | RSS tejto debaty